Blog
Ze Wschodu
Nowa Europa Wschodnia
15 obserwujących 86 notek 40036 odsłon
Nowa Europa Wschodnia, 27 kwietnia 2012 r.

Wybuchowy dramat albo spektakl

 Cztery wybuchy i blisko trzydziestu rannych. Zgódźmy się, że mogło być gorzej. A może nie mogło? Może tak właśnie miało być? Prawdopodobnie nieprędko – jeśli w ogóle – dowiemy się,  kto stał za wybuchami w Dniepropietrowsku.  

 

Wiemy za to, że ładunki były relatywnie słabe, że na otwartej przestrzeni nie mogły wyrządzić wielu strat. I nie wyrządziły. Nie bagatelizując cierpienia rannych, trzeba przyznać, że nie były to specjalnie dramatyczne zamachy bombowe.

Ale wiemy też, że na ulice Dniepropietrwoska wyjechały już beteery, że pojawili się funkcjonariusze Berkuta, że wyłączono telefony. Jednym słowem: narasta atmosfera grozy. Oczywiście, do pewnego stopnia zrozumiała. Każda władza podjęłaby niezbędne środki ostrożności. Ale czy wozy opancerzone to nie przesada?

Wiemy, że do wybuchów doszło w mieście, z którego pochodzi Julia Tymoszenko, ale w którym nie będą odbywać się mecze Euro 2012. Wiemy, że jeszcze dziś rano głośno zrobiło się na Ukrainie o zdjęciach Julii Tymoszenko, na których (być może) było widać ślady pobicia. W związku z tym i sprawa pobicia stała się sensacją. Do momentu, gdy jeszcze większą sensacją nie okazały się wybuchy.

Wiemy też, że od kilku dni opozycja blokowała obrady w Radzie Najwyższej Ukrainy. Po wybuchach z inicjatywy między innymi Partii Regionów, przewodniczący parlamentu zwołał na dzisiejszy wieczór posiedzenie, podczas którego przedstawiciele resortów mają deputowanym, czyli przedstawicielom narodu złożyć sprawozdanie z tego, czego dowiedzieli się o zamachach. I opozycja jest w kropce. Była przeciw specjalnemu posiedzeniu – ale jak można blokować obrady, gdy omawia się tak ważną sprawę?

Wiemy, że kilka dni temu opublikowano kolejne sondaże, wedle których Partia Regionów przegrałaby z opozycją. Po wybuchach Wiktor Janukowycz zapewnia, że Ukraina odpowie zamachowcom adekwatnie. Odpowiedź godna prezydenta wszystkich Ukraińców.

 

Andrzej Brzeziecki

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Wojtek48 Rzeczywiście, ma Pan rację. Dziękujemy za uwagę.
  • @Witek Nic nam o tym nie wiadomo. Pozdrawiamy

Tematy w dziale