z odmętów szaleństwa :-)
Kwestionowanie uczciwości wyborów to odmęty szaleństwa. /Bronisław Komorowski/
70 obserwujących
404 notki
771k odsłon
371 odsłon

Znajdź różnice: Seweryn Rzewuski vs. Tomasz Grodzki

Wykop Skomentuj12

Seweryn Rzewuski herbu Krzywda, ur. 13 marca 1743 w Podhorcach, zm. 11 grudnia 1811 w Wiedniu – hetman polny koronny, generał major wojsk koronnych w 1760 roku, jeden z przywódców konfederacji targowickiej, członek Komisji Wojskowej Obojga Narodów w 1792 roku[1], starosta doliński, kowelski i stuleński, pisarz polityczny, mówca, poeta, dramatopisarz.

W 1775 odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Świętego Stanisława. Pomimo tego, wkrótce potem, w czasie przeprowadzania reform ustroju Rzeczypospolitej w roku 1776 (kiedy to mocno ograniczono władzę hetmanów) ostro występował przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i Radzie Nieustającej. Był chciwy i próżny w swych działaniach, funkcji hetmańskich nie pełnił, oddany gospodarce i działalności opozycyjnej. W roku 1788 prosił Berlin o pomoc w celu zdobycia dla siebie dyktatury. W czasie Sejmu Czteroletniego stanął na czele obozu hetmańskiego, wrogiego wszelkim reformom. Wydał wówczas szereg pism politycznych. M. in. "O sukcesji tronu w Polsce" 1789, Punkta do reformy rządu", "O tronie polskim zawsze obieralnym dowody". Wyjechał do Wiednia, gdzie zgromadził obóz malkontentów, niechętnych jakimkolwiek zmianom. W 1791 przybył do Petersburga, by pod protekcją cesarzowej Katarzyny II rozwinąć działalność przeciwko konstytucji 3 maja. Był jednym z inicjatorów zawiązania konfederacji targowickiej, występując jako jej dowódca wojskowy. Był konsyliarzem konfederacji generalnej koronnej w konfederacji targowickiej.


Tomasz Grodzki herbu Koperta, ur. 13 maja 1958 w Szczecinie) – polski lekarz, chirurg i polityk, profesor nauk medycznych, senator IX i X kadencji, od 2019 marszałek Senatu X kadencji.

W 2009 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, ale nie wystąpił wtedy przeciwko władzy, bo to była jego macierzysta Platforma. Jest chciwy i próżny w swych działaniach, funkcji marszałkowskich nie pełni zgodnie z przypisanymi tej funkcji kompetencjami, oddany jest opozycji i działalności antypolskiej. Prosi Brukselę i zagranice o pomoc w pełnieniu dyktatury "trzeciej osoby w państwie". Stoi na czele obozu wrogiego wszelkim reformom - zwłaszcza reformom sądowniczym. Stworzył własne media pod nazwą "Senat (Grodzki) TV". Pojedzie gdziekolwiek, byle zgromadzić obóz malkontentów, niechętnych jakimkolwiek zmianom. Jest pod protekcją wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej, żeby rozwijać działalność antypolską. Jest jednym z przywódców współczesnej targowicy.Podobieństwa uderzające.... Różnic brak.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Seweryn_Rzewuski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Grodzki

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale