0 obserwujących
66 notek
198k odsłon
6397 odsłon

Pogarda dla poszukiwania prawdy

Wykop Skomentuj134

Pojawił się nowy film smoleński „Pogarda”, stworzony przez autorki słynnej już „Mgły” - Marię Dłużewską i Joannę Lichocką.

„Pogarda” zarówno w tematyce, jak i w formie nawiązuje do „Mgły”. Tak jak i w poprzednim filmie, tematem jest katastrofa smoleńska. I tak jak w poprzednim filmie autorki rozmawiają tylko z jedną stroną smoleńskiego sporu. Tym razem są to wybrani przedstawiciele rodzin ofiar.

I o ile w przypadku „Mgły” mogło to przeszkadzać, ale i miało jakieś uzasadnienie – swoją wersję wydarzeń przedstawiali pracownicy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, naoczni świadkowie wydarzeń – o tyle w przypadku „Pogardy” wybór autorek przesądza o tym, że filmu nie można uznać za obiektywny.

Wypowiadają się w nim bowiem tylko rodziny ofiar kojarzonych z PiS – niektórzy z bohaterów nawet kandydują w najbliżych wyborach parlamentarnych z list tej partii. Płynący z filmu przekaz jest więc spójny – w sprawie Smoleńska rząd Tuska nie tylko zdradził interesy Polski, ale i tolerował nękanie i otaczanie pogardą rodzin ofiar katastrofy. Zestawione ze słowami członków rodzin cytaty z medialnych wypowiedzi przedstawicieli drugiej strony są tak dobrane, że tylko potwierdzają ten obraz.

Czy jest on prawdziwy? Dla bohaterów filmu pewnie tak. Przecież każdy ma prawo do swojej subiektywnej prawdy. A trudno dziwić się ludziom, którzy w katastrofie stracili najbliższych, że są przepojeni głębokim żalem i frustracją.

Gdyby jednak autorki zdecydowały się porozmawiać z przedstawicielami rodzin ofiar także z innych opcji politycznych (tak jak zrobiła to w podobnym filmie np. Ewa Stankiewicz), obraz trudnej rzeczywistości posmoleńskiej byłby pełniejszy i bliższy prawdy.

A tak film „Pogarda” należy traktować tylko jako agitkę polityczną, wypuszczoną w dodatku w gorącym okresie przedwyborczym.

Moralny osąd wykorzystywania do tych celów katastrofy smoleńskiej zostawiam sumieniu autorek.

Wykop Skomentuj134
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale