0 obserwujących
66 notek
198k odsłon
  6397   0

Pogarda dla poszukiwania prawdy

Pojawił się nowy film smoleński „Pogarda”, stworzony przez autorki słynnej już „Mgły” - Marię Dłużewską i Joannę Lichocką.

„Pogarda” zarówno w tematyce, jak i w formie nawiązuje do „Mgły”. Tak jak i w poprzednim filmie, tematem jest katastrofa smoleńska. I tak jak w poprzednim filmie autorki rozmawiają tylko z jedną stroną smoleńskiego sporu. Tym razem są to wybrani przedstawiciele rodzin ofiar.

I o ile w przypadku „Mgły” mogło to przeszkadzać, ale i miało jakieś uzasadnienie – swoją wersję wydarzeń przedstawiali pracownicy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, naoczni świadkowie wydarzeń – o tyle w przypadku „Pogardy” wybór autorek przesądza o tym, że filmu nie można uznać za obiektywny.

Wypowiadają się w nim bowiem tylko rodziny ofiar kojarzonych z PiS – niektórzy z bohaterów nawet kandydują w najbliżych wyborach parlamentarnych z list tej partii. Płynący z filmu przekaz jest więc spójny – w sprawie Smoleńska rząd Tuska nie tylko zdradził interesy Polski, ale i tolerował nękanie i otaczanie pogardą rodzin ofiar katastrofy. Zestawione ze słowami członków rodzin cytaty z medialnych wypowiedzi przedstawicieli drugiej strony są tak dobrane, że tylko potwierdzają ten obraz.

Czy jest on prawdziwy? Dla bohaterów filmu pewnie tak. Przecież każdy ma prawo do swojej subiektywnej prawdy. A trudno dziwić się ludziom, którzy w katastrofie stracili najbliższych, że są przepojeni głębokim żalem i frustracją.

Gdyby jednak autorki zdecydowały się porozmawiać z przedstawicielami rodzin ofiar także z innych opcji politycznych (tak jak zrobiła to w podobnym filmie np. Ewa Stankiewicz), obraz trudnej rzeczywistości posmoleńskiej byłby pełniejszy i bliższy prawdy.

A tak film „Pogarda” należy traktować tylko jako agitkę polityczną, wypuszczoną w dodatku w gorącym okresie przedwyborczym.

Moralny osąd wykorzystywania do tych celów katastrofy smoleńskiej zostawiam sumieniu autorek.

Lubię to! Skomentuj134 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale