3 obserwujących
19 notek
83k odsłony
688 odsłon

"WIOSNA'' daje już znać o sobie w kolejnym, najnowszym sondażu dla ''Faktów'' TVN i TVN24

Wykop Skomentuj29

Studziłbym jednak trochę emocję co do tego sondażu, bowiem jest on pierwszy, który został przeprowadzony przez pracownię Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24, po dość hucznej i entuzjastycznie przyjętej konwencji partii Biedronia o szumnej nazwie "WIOSNA", która może być na początku odbierana jako otwarcie nowego rozdziału w polityce krajowej. A sam Biedroń - jeden z założycieli tego ugrupowania - będzie przez pewien okres czasu traktowany z najwyższym szacunkiem wśród tej grupy elektoratu, która od dawna czekała na podobną inicjatywę ze strony kogoś, kto dotychczas był wprawdzie w polityce, a komu w jakimś sensie odebrano szansę wykazania się w niej na poziomie krajowym. Choć niewątpliwie, sam pomysł założenia partii i urzeczywistnienia w końcu swoich zamiarów, z pewnością rodził się w głowie Roberta Biedronia w czasie, gdy sprawował mandat prezydenta Słupska, bo przecież to co osiągnął w Słupsku, chce także osiągnąć w samym centrum tarć politycznych między zwaśnionymi stronami PiS i PO.

Tym samym sondaż pokazuje dość znaczący skok poparcia na tle innych ugrupowań dla partii "WIOSNA", która w tej chwili jest już na trzecim stopniu podium, z poparciem na poziomie 14%. Z wyników tego sondażu nie powinny na pewno być zadowolone największe ugrupowania polityczne w kraju jak np. PiS, która traci w tym sondażu 4%, i jedynie może liczyć na 29% poparcia - oczywiście wraz ze swoimi koalicjantami ( Solidarna Polska i Porozumienie ). Na poparcie 20%, może z kolei liczyć Koalicja Obywatelska, która traci do poprzedniego sondażu aż 9% ( należy przy okazji przypomnieć, iż w listopadzie 2018 osobno PO otrzymało 26%, natomiast .Nowoczesna 3%. ). Na kolejnych miejscach uplasowały się takie ugrupowania jak: Kukiz 15 (7%), SLD (6%), Partia Wolności ( wcześniej KORWIN ), z poparciem 5% oraz PSL (5%).

Analizując ten sondaż zwrócona również uwagę na badanie, które wcześniej wykonała dla "GW" ta sama pracownia ( Kantar Millward Brown SA ), a które de facto zostało przeprowadzone w styczniu bieżącego roku. Co ciekawe, w poprzednim badaniu partia Biedronia uzyskała wynik 8%. PiS i koalicjanci otrzymali 30%, PO i Nowoczesna razem dostały 25% poparcia.

Widać jednak, że partia Biedronia "WIOSNA", dość szybko poszybowała w sondażach, bo wynik zaraz po konwencji na warszawskim Torwarze daje temu ugrupowaniu prawie dwukrotnie większe poparcie. Dla politologów różnej maści, będzie to nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ trudno co do niej snuć choćby jakieś prognozy na przyszłości - choć jak wyżej wspomniałem, powinniśmy nieco studzić emocje i czekać na rozwój wydarzeń. Partia "Wiosna" z Biedroniem w roli jej lidera, w poniedziałek miała już ruszyć w Polskę. Jak dalej będzie oscylować poparcie dla niej? Wszystko zależy przede wszystkim od samego Biedronia, bo on - z tego co można było zaobserwować na niedzielnej konwencji - chce uczynić  z tego ugrupowania alternatywę nie tylko dla wyborców PO, ale także dla wyborców PiS, bo jedni i drudzy są i będą dla niego równie ważni w przekonaniu ich do swojego programu w roku wyborczym 2019.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 4-5 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby. (http://www.tvn24.pl)

Link do sondażu:

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/luty-2019-sondaz-partyjny-dla-faktow-tvn-i-tvn24,906848.htmlWykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka