0 obserwujących
3 notki
685 odsłon
67 odsłon

Powrót Wirtualnego Państwa

Wykop Skomentuj

W dniu wczorajszym, po kilku latach nastąpił powrót politycznej gry online znanej jako Wirtualne Państwo. Jako wieloletni gracz, na prośbę Administracji, postanowiłem ją krótko zrecenzować. Gra aktualnie działa pod linkiem: https://wirtualnepanstwo.com.pl/

Na wstępie zauważyć należy, iż gra ta jest swoistym „rodzynkiem” wśród gier przeglądarkowych. Osobiście nie znam bowiem żadnej innej wieloosobowej gry politycznej poza Symulatorem Sejmu prowadzonym w formie grupy na Facebooku i mikronacjami, z których – ze względu na to, iż najczęstszym ich ustrojem jest dożywotnia monarchia – po prostu wieje nudą. W Wirtualnym Państwie wybory prezydenckie i parlamentarne odbywają się co 3-4 tygodnie, co sprawia, iż emocje sporu politycznego nigdy nie stygną.

Kiedy wchodzę na stronę w oczy rzuca się dosyć miły, choć równocześnie prosty interfejs. Gra opiera się na systemie forów, dosyć ciekawie zorganizowanym module gospodarczym (oprócz kariery politycznej można wybrać karierę w biznesie – założyć własną firmę, dbać o jej działalność i zatrudniać pracowników). Każdy gracz ma możliwość wyboru swojej kariery politycznej – założenia nowej partii lub wyboru którejś z istniejących. W ramach politycznej rozgrywki obsadzić można stanowiska takie jak Prezydent, Premier i ministrowie, posłowie czy sędziowie. Rozgrywka jest ciekawa przede wszystkim dlatego, iż mamy okazję zmierzyć się w niej z żywymi ludźmi, a nie z komputerem, co daje walor pewnej nieprzewidywalności. Dodatkowo za sprawą komunikatów Mistrza Gry kreowana jest dynamiczna i zmieniająca się sytuacja zewnętrzna i wewnętrzna kraju przez co rządzący mają okazję zmierzyć się z takimi problemami jak ich realni odpowiednicy – wojnami, terroryzmem, klęskami żywiołowymi itd. Grę wyposażono w moduł dziennikarski oraz moduł stowarzyszeń, które mogą być alternatywą dla kariery politycznej czy gospodarczej. Projekt na pewno będzie interesujący dla osób zajmujących się zawodowo lub pasjonatów prawa, gdyż w rękach graczy pozostawiona została cała legislacja, a w rękach złożonego z graczy Sądu Najwyższego stosowanie ustanowionego prawa.

Wspomnieć powinienem również o pewnych mankamentach gry. Pierwszym z nich jest niewielka na chwilę obecną (być może wynika to z tego, że gra dopiero wczoraj wystartowała) liczba graczy, których jest zaledwie dwudziestu kilku. Drugim poważnym mankamentem jest giełda. Administracja chciała chyba dobrze, ale akurat w tym aspekcie coś im nie wyszło i giełda w grze po prostu nie działa. Swoje zastrzeżenia zgłosiłem już Administratorom i mam nadzieję, że odpowiednio zadziałają w celu naprawy tych błędów.

Reasumując tą dość krótką recenzję projekt ocenić należy na mocną czwórkę w skali szkolnej. Zachęcam do odwiedzenia gry i przekonania się na własne oczy czym jest chyba jedyna polska polityczna gra przeglądarkowa.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości