KWINTESENCJA czyli politycznie
WIEDZA POLITYCZNA POLAKÓW. Jaki jest jej poziom? Czy jej dynamika zmienia się w zależności od okoliczności politycznych w kraju? Jaka jest pamięć polityczna Polaków? Dlaczego populizm przyciąga jak magnez? Dlaczego mentalnie walczymy z całym światem?
5 obserwujących
138 notek
15k odsłon
  67   0

KWADRATURA KOŁA ... politycznie

Pamiętam, jak jakiś czas temu, J. Kaczyński zwracał uwagę na konieczność wprowadzenia do Sejmu dwukadencyjności. Była publiczna dyskusja a jakże, różnych opinii padało bez liku. Ostatecznie po latach mamy to, co mamy. Dalej w Sejmie i Senacie, obserwujemy tzw. zawłaszczenie stołka sejmowego/senackiego, poprzez kilkunastoletnie jak nie dłuższe, jego zasiedzenie. Czyni to z takiego osobnika, zawodowego posła i senatora. Zawodowego polityka. Jak widać pomysł prezesa partii rządzącej - upadł. Musiał upaść, ponieważ dotyczył jego samego. Odczytuję zatem, że jego intencja chyba przez "pomyłkę" wyskoczyła wówczas jak królik z kapelusza. O czym szybko zapomniano.

Od sześciu lat, jak wszyscy wiemy, mamy w Polsce władzę absolutną zgromadzoną w rękach jednego człowieka. Mówi się, że z demokratycznej woli narodu. Może w 2015 roku w chwili wyborów parlamentarnych, mieliśmy demokrację. Jednak dzisiaj trudno się jej doszukać, ponieważ ta władza bardzo szybko, zręcznie i skutecznie poradziła sobie z polskim trójpodziałem władzy, który to podział na ten moment, póki co, jest jeszcze wpisany w Konstytucję. Jednak to co w Konstytucji, nie ma żadnego, powtarzam żadnego, pokrycia w rzeczywistości. Nie jestem konstytucjonalistką, ani ekspertem, by wdawać się w mądre dyskusje na temat znaczenia i obowiązku przestrzegania konstytucyjnego Prawa. Od tego są znawcy tematu.

Jestem tylko obserwatorką, która ma możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i krytycznymi uwagami odnośnie polskiej polityki. Nie trzeba mieć bardzo dobrego wzroku, by dostrzec, że 460. naszych sejmowych wybrańców nie uprawia polityki, tylko coś w rodzaju jakiejś KWADRATURY KOŁA, nie mającej nic wspólnego z demokracją. Sprawa Pegasusa unaocznia nam, że wybory 2015 roku nie były wolnymi. Władza absolutna ma to do siebie, że kontroluje służby, instytucje państwowe, media. Władza absolutna ma pod kontrolą wszystko i ma też nieograniczoną ilość pieniędzy. W takim razie, żeby nie wiem jak opozycja wyłaziła ze skóry, nic nie zrobi, ponieważ władza absolutna dominuje pod każdym względem.

Może opozycję kompromitować, podsłuchiwać, śledzić, oskarżać o Bóg wie co, dyskredytować, a nawet zamknąć. Władza może wszystko. Nie jest to demokracja. Właściwie, to nie wiadomo co to jest. Można tu używać wielu określeń i znaczników, ale na pewno nie jest to demokracja jaką znamy. Rządząca Zjednoczona Prawica już tyle razy złamała Prawo, że jeszcze bardziej jest motywowana do zatrzymania władzy. Im dalej brnie w swoim "dziele", tym łatwiej jej kolejny raz to Prawo złamać. Nie ma już żadnych granic. Zatem "Polski Ład" będzie obowiązywał, pandemia dalej będzie lekceważona, a inflacja, drożyzna i inne nieszczęścia, będą przez tę władzę - PRZECZEKIWANE.

Tych 460. posłów i 100. senatorów, wybranych tylko przez 30% społeczeństwa, to grupa pod żadnym względem nie przygotowana do zarządzania Państwem, a co dopiero do tworzenia Prawa. Jeżeli teraz nic się z tym nie zrobi, jeżeli dalej ta władza będzie dewastować Państwo, źle skończymy. Doszło do tego, że dawny piosenkarz ze swoimi kolegami ma decydować o tym, jak długo jeszcze Kaczyński będzie robił to, co robi. Doszło do tego, że posłanka Siarczyńska z kolegami stawia pod ścianą swojego prezesa. Pytanie - jak długo jeszcze ten pan będzie prezesem? To nie demokracja. To patologiczna sytuacja, którą utrzymują za wszelką cenę, oderwani od rzeczywistości pseudo politycy.

Co zrobić? Może czas wrócić do starego pomysłu pana prezesa o dwóch kadencjach? Przypomnę - w czasie I kadencji poseł ma prawo się uczyć, w II ma obowiązek działać, III kadencji nie powinno być, bo zaczyna kombinować. I dalej - może czas, by zacząć wybierać posłów i senatorów drogą selekcji, kierując się kompetencjami kandydatów, wykształceniem, drogą zawodową, odpowiednim wiekiem. Przez co usunięto by patologię z Sejmu i Senatu. Na marginesie pytanie - czy ci kandydaci chcieliby zająć się tym zadaniem? Może czas wreszcie na zmiany systemu. Może czas przyjrzeć się bliżej demokracji przedstawicielskiej, o której w innym tekście wspominałam. To, co dzieje się w naszym państwie, zaszło za daleko.

Państwo zostało zdemolowane, żeby je naprawić potrzeba czasu. Właściwie, ktoś kto by się za to zabrał, musiałby naprawę zacząć od początku. Od zdefiniowania, co znaczy prawdziwa demokracja. Ja rozumiem, że to demokracja mająca służyć przede wszystkim obywatelom, a nie politykom, co teraz obserwujemy. W systemie stworzonym przez PiS obywatel nie ma nic do powiedzenia. Jest ubezwłasnowolnionym przedmiotem. Na domiar złego, zlikwidowany został trójpodział władzy, fundamentalna podstawa demokracji. To niezrozumiałe, wprost w głowie się nie mieści, że jako obywatele pozwoliliśmy tej władzy na tak wiele. Prawdę mówiąc, sami jesteśmy temu winni, że ta władza zawłaszczyła się na Państwie.

Posłowie i senatorowie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności nie tylko za niedotrzymanie wyborczych obietnic, ale za całokształt. I do tego ten system d,hondta, dewastujący sposób dzielenia mandatów w parlamencie, przez co politycy mają takie możliwości, jakie mają. System partyjny zależny jest dzisiaj od zatrzaśnięcia się posła w toalecie (wpływ na głosowanie), od grubych interesów i małych interesików. Na które zwykły obywatel nie ma już wpływu. Bo jest już po "herbacie". Inne kraje nie mają takich problemów jak Polacy. Tam demokracja i na jej bazie stanowione Prawo, działają. Swojego Państwa nie naprawimy sztukując pobieżnie problemy. Powinien być przeprowadzony totalny REMONT poparty odpowiednią WIEDZĄ.

Aby tę WIEDZĘ zdobyć, trzeba się uczyć, czytać, korzystać z najlepszych wzorców. A po pierwsze, trzeba CHCIEĆ. Zatem - Czy Polacy chcą? Czy Polaków stać dzisiaj na tak ogromny i rewolucyjny wręcz wysiłek? 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale