Kraina Hej tu Erka
https://rk1s24.wordpress.com/
51 obserwujących
2131 notek
2065k odsłon
761 odsłon

Trolling na s24

Wykop Skomentuj40


notka z cyklu narób coś na Salon


Za wikipedią (wyimki):


Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Jego celem jest wywołanie gniewu lub skupienie na sobie uwagi użytkowników sieci. Osoby uprawiające trolling nazywane są trollami.


Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników [..] Stosowane obecnie metody, opierają się na wysyłaniu napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów na dany temat czy też poprzez stosowanie różnego rodzaju zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie takich wiadomości, jako przynętę, która – zdaniem trolla – potencjalnie mogłaby doprowadzić do wywołania dyskusji.


Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.


Termin „trollowanie” pochodzi od ang. Trolling for fish – metoda łowienia ryb na haczyk, błystkę ponieważ troll „zarzuca haczyk”, poruszając kontrowersyjny temat, często niepotrzebnie, aby wywołać kłótnię.

Charakterystyka zachowania internetowego trolla
Osoba stosująca trollowanie zwykle reaguje wrogo zarówno na próby uspokojenia dyskusji, jak i agresywne reagowanie na jego zaczepki, merytoryczna zawartość dyskusji ma zaś dla niego znaczenie tylko o tyle, o ile rozpala w dyskutantach negatywne emocje i przyczynia się do kontynuowania sporu. Sprawia to zazwyczaj takie wrażenie, jakby troll sycił się nimi. Najczęściej im więcej osób wpadnie w jego sidła i odpowie na jego post, tym bardziej wydaje się zadowolony.


Trollowanie czasem bywa stosowane przez lamera – osobę, która podkreślając swoje doświadczenie i wiedzę w danym temacie (a w praktyce jest ona bardzo niewielka, zob Efekt Krugera-Dunninga), próbuje wypowiedzieć się na temat wad czegoś/kogoś.
Kiedy dochodzi do polemiki z osobami bardziej doświadczonymi w temacie, lamer może zareagować śmiesznymi i bezsensownymi argumentami.


Symptomami trollowania mogą być poniższe sposoby zachowania w dyskusjach:
•    prosta do zauważenia sztuczna nieznajomość podstaw tematu
•    brak konsekwencji podczas prowadzenia dyskusji i zaprzeczanie własnym tezom i opiniom;
•    chętne używanie argumentów ad personam – atakujących osoby lub ich cechy szczególne, jak wiek/zainteresowania/etc., bez związku z tematem dyskusji, a często przy użyciu słów wytrychów,
•    skrajna megalomania i pogardliwy stosunek do innych osób – jest to bardzo charakterystyczna cecha trolli, która prowadzi prędzej czy później do ich wyobcowania, bo nawet osoby pierwotnie sympatyzujące z trollem lub odnoszące się doń neutralnie zrażają się do niego z powodu takich zachowań przejawianych wobec nich;

 


Nie karmić trolla. Prosimy nie karmić trolli, jest to nieuprzejme i niepotrzebne
Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla, w momencie gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. Zazwyczaj konsekwentne ignorowanie trolla skutkuje jego zniechęceniem i przeniesieniem się w inne miejsce lub całkowitym zaprzestaniem działalności. W praktyce jednak rzadko do tego dochodzi, ponieważ na forum bardzo często znajdą się jakieś osoby, które będą jednak z trollem dyskutowały i tym samym zachęcały do kontynuacji działalności. W slangu internetowym często mówi się, że trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.


Nadużywanie terminu
Termin troll bywa nadużywany na dyskusyjnych forach internetowych. Niektóre osoby mianem tym określają dyskutanta, który przedstawia zagadnienia dla kogoś niewygodne lub za trudne do merytorycznego, szerszego omówienia. Nie każda bowiem kontrowersyjna, poruszająca trudne zagadnienia i mogąca kogoś bulwersować wypowiedź jest formą trollingu
Tyle (i aż tyle) wiki. wystarczy.
Tylko jeszcze dwie krótkie uwagi:


1. Na S24 mamy do czynienia z sytuacją niestandardową:
Admini wspierają, promują trolla. Klik, klik, klik…


2. ostatni akapit ("nadużywanie terminu") w przypadku Niezawisłego nie zachodzi.
Termin jest absolutnie uzasadniony (choć w pierwszym momencie zaskakuje - 
dopóki nie zauważy się faktu podanego w pkt. 1)
PS. padła propozycja „... a może ktoś założy blog ...antyEcho24 ... na którym będzie można komentować każdą notkę Niezawisłego”. Ja nie zamierzam zbyt wiele czasu poświęcać na bałwana, czasem się nad nim pochyle, ale bez przesady. Nie będę mu ciągle robił dobrze. Taki blog powinien prowadzić Niezawisły. A admini konsekwentnie go wspierać w tym samogwałcie.
Rzecz jasna: ku chwale Salona, a hejterom na pohybel. No nie inaczej. Klik, klik, klik...

-

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale