W sobotniej katastrofie zginął Stanisław Zając, senator RP z Podkarpacia. Człowiek zaangażowany w działanie na rzecz całego województwa.
Stanisław Zając -
Urodził się 1 maja 1949 roku w Święcanach, gmina Skołyszyn w województwie podkarpackim. W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął etatową aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zakończoną w listopadzie 1973 r. egzaminem sędziowskim, który zdał z wynikiem bardzo dobrym. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego pracował jako asesor sądowy, a następnie był sędzią w Sądzie Powiatowym w Jaśle. W 1976 roku zrezygnował ze stanowiska sędziego. W styczniu 1977 r. rozpoczął aplikację adwokacką.
Od 1980 roku pracował jako adwokat w Krośnie, a następnie w Jaśle występując wielokrotnie jako obrońca w procesach politycznych. W 1991 roku został wybrany posłem do Sejmu RP z listy Wyborczej Akcji Katolickiej w okręgu wyborczym przemysko-krośnieńskim. Pracował w stałych Komisjach - Sprawiedliwości jako Wiceprzewodniczący oraz Komisji Młodzieży Kultury Fizycznej i Sportu i Polityki Przestrzennej i Mieszkaniowej, a nadto w komisjach nadzwyczajnych między innymi do zbadania skutków stanu wojennego, tzw. komisji lustracyjnej i komisji do zbadania i przeciwdziałania zjawiskom niegospodarności, nadużyć i korupcji w gospodarce.
Po rozwiązaniu Sejmu I kadencji przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę w 1993 r. - pracował nadal jako adwokat w indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Jaśle.
W 1997 roku został wybrany posłem do Sejmu RP III kadencji z listy AWS (uzyskując jeden z najlepszych wyników) i pełnił przez całą kadencję funkcję Wicemarszałka Sejmu RP. W tej roli potrafił doskonale wykorzystać swoją wiedzę i cechy charakteru – pracowitość, szacunek dla innych, talent mediacyjny.
Po zakończeniu III kadencji Sejmu RP w 2001 r., powrócił do pracy jako adwokat w Kancelarii Adwokackiej w Jaśle, a jednocześnie w 2002 r., wybrany został Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Od początku lat 90 - tych należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. W latach 2000 - 2002 był Prezesem Zarządu Głównego tej partii.
W 2005 r., został wybrany do Sejmu RP V kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił wówczas m. innymi funkcję Zastępcy Przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a także Członka Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Po skróceniu V kadencji Sejmu ponownie kandydował z listy PiS, uzyskując mandat poselski. Pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz pracował w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Był członkiem delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Seimasu Republiki Litewskiej.
W 2008 r. wystartował w wyborach uzupełniających do Senatu RP. Wybory zostały rozpisane po wygaśnięciu mandatu Senatora Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza, który zmarł w trakcie trwania kadencji Senatu RP. W czerwcu 2008 r. S. Zając wybrany został Senatorem RP w okręgu przemysko – krośnieńskim. Wybory do Senatu potwierdziły niekwestionowaną pozycję polityczną Stanisława Zająca, który odniósł zdecydowane zwycięstwo w rywalizacji o fotel Senatora, otrzymując blisko 50% wszystkich głosów. Pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, jest Członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Stanisław Zając jest szanowanym i uznanym politykiem, serdecznie przyjmowany przez Polonię w wielu Krajach Świata m.in. Australii, Brazylii, Peru, Stanach Zjednoczonych. Szczególnie bliskie stosunki łączą go z politykami słowackimi co ma ogromne znaczenie dla rozwoju województwa podkarpackiego.
Stanisław Zając od 2006 r., jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, Wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS, pełniąc jednocześnie funkcję Przewodniczącego Klubu w Senacie RP.
W uznaniu działalności publicznej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia i Miasta Jasła. Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego, w uznaniu wyjątkowego udziału w tworzeniu Uniwersytetu i działań na rzecz umacniania rzeszowskiej Alma Mater, przyznał mu Medal Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Laureat wielu plebiscytów czytelników regionalnych gazet m. in. „Polityk Roku” w latach 1995, 1997 Tygodnika ‚„Nowe Podkarpacie”, Laur Nowin w latach 1998, 1999, 2000, 2006 Gazety Codziennej „Nowiny” oraz w 1998 roku otrzymał wyróżnienie „Józefy” Gazety „Super Nowości”. Odznaczony Honorowym Krzyżem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, odznaką „Przyjaciel Dziecka”, Złotą Odznaką PZMot, Złotą Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP i Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członek Polskiego Czerwonego Krzyża. Inicjator wielu akcji charytatywnych.
Stanisław Zając jest autorem wielu ustaw, uchwał i interpelacji podejmujących ważne zagadnienia społeczne i gospodarcze. m.in. o utworzeniu Uniwersytetu w Rzeszowie a także z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Od wielu lat zabiega o budowę zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na rzece Wisłoce. Wspiera planowane przedsięwzięcia budowy zbiorników retencyjnych Rudawka Rymanowska na Wisłoku i Dukla na Jasionce. Działania te są częścią opracowywanego kompleksowego „Programu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Górnej Wisły”.
Doradza i wspiera realizację projektu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej dla 16 gmin Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.
Wspiera ważne dla regionu rozwiązania komunikacyjne a szczególnie doprowadzenie do szybkiej budowy autostrady A-4 i drogi szybkiego ruchu S-19 przebiegającej przez Rzeszów – Miejsce Piastowe – Barwinek, mającej połączyć Polskę z południem Europy.
Pomaga w nadrobieniu wieloletnich zaniedbań w infrastrukturze drogowej, szczególnie na terenie powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i brzozowskiego.
Ważnym polem jego aktywności poselskiej jest ochrona zdrowia, szczególnie poprawa infrastruktury szpitali i wyposażenie w nowoczesny sprzęt. Pomaga w pozyskiwaniu wielomilionowych dotacji na termomodernizację szpitali w Jaśle i Krośnie.
Przed kilkoma laty autor ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego, nadal wspiera rozwój jego bazy naukowo-dydaktycznej z funduszy UE. Także szkołom wyższym z Jasła i Krosna pomaga w utworzeniu nowych kierunków nauczania.
Występuje skutecznie o wsparcie finansowe na budowę archeologicznego skansenu w Trzcinicy. Wspiera pozyskiwanie środków na remonty i renowację skarbów kultury sakralnej - kościołów w Haczowie, Wietrznie, Dukli, Iwoniczu Zdroju, Grabówce i zniszczonej w czasie katastrofy budowlanej cerkwi w Krempnej. Pomaga w remontach miejsc pamięci narodowej w Jaśle, Nowym Żmigrodzie i Kobylanach.
Cześć jego pamięci!
Pozdrawiam.
Inne tematy w dziale Polityka