0 obserwujących
34 notki
9438 odsłon
  118   0

Zagraj o darmowy ryż

Prawie wszyscy Polacy znają stronę internetową Pajacyka, dzięki której Polska Akcja Humanitarna prowadzi akcję dożywiania dzieci. Kliknięcie w Pajacyka nic nas nie kosztuje, a PAH uzyskuje za to pieniądze od sponsorów, których reklamy oglądamy. Wiele osób ustawia sobie stronę Pajacyka jako startową i za punkt honoru uważa kliknięcie raz dziennie w jego brzuszek.

Podobna idea przyświeca internetowej grze słownej FreeRice (Darmowy Ryż), dzięki której uzyskano już ryż, którym można nakarmić jednego dnia ponad ćwierć miliona ludzi. Autorem pomysłu jest John Breen, amerykański pionier fundraisingu, czyli metody zdobywania funduszy poprzez proszenie o wsparcie osób indywidualnych, firm, fundacji dobroczynnych, rządu itp. (w Polsce działa tak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy).

Wchodząc na stronę gry (www.freerice.com) możemy od razu przystąpić do zabawy słownej, której stawką są realne ziarenka ryżu. Na ekranie wyświetla się wyróżnione słowo, dla którego musimy wybrać najlepszy odpowiednik spośród czterech podanych możliwości. Na przykład: słowo „venom” oznacza: turnabout, blockhead, poison, autumn. Jeżeli wskażemy właściwe słowo 20 ziarenek ryżu przekazane zostanie przez sponsorów na Światowy Program Żywnościowy (World Food Program, w skrócie WFP) prowadzony przez ONZ.

Siódmego października, pierwszego dnia gry, uzyskano 83 ziarenka, po tygodniu było już ich 4,3 mln. 30 listopada gra przyniosła 383,7 mln ziarenek. Łącznie zebrano więc ich do tej pory niecałe 5 mld. Główną siłą, która przyczyniła się do tego sukcesu jest społeczność internetowa - zaangażowani internauci rozpowszechnili grę poprzez strony internetowe (YouTube, Facebook) oraz swoje blogi.

Dyrektor wykonawczy WFP Josette Sheeran podkreślał mocno, iż jest to znamienny przykład, jak Internet może zmobilizować miliony ludzi do pomocy. „Każde ziarenko ryżu jest ważne w walce z głodem” – dodał. Z głodem, który pochłania więcej ofiar niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte. Każdego dnia umiera z głodu lub związanych z nim chorób około 25 tysięcy osób, większość z nich to dzieci.

Dla Polaków uczących się języka angielskiego gra jest dodatkowo zachętą i okazją do wzbogacania swojego słownictwa. Gra zawiera tysiące słów o różnym stopniu trudności, więc na pewno nikt nie będzie zawiedziony ich doborem. A zatem zagrajmy razem z całym światem o te ziarenka!

 

Bartosz Wieczorek

Rubikkon

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale