Zmielenipl Zmielenipl
339
BLOG

162 powiaty pozbawione reprezentacji przez system proporcjonalny

Zmielenipl Zmielenipl Polityka Obserwuj notkę 4

System proporcjonalny pozbawia reprezentacji peryferyjne powiaty o średniej wielkości faworyzując i nadreprezentując duże miasta na niekorzyść średniej wielkości powiatów peryferyjnych, które nie mają swojej reprezentacji w Sejmie.

162 powiaty pozbawione reprezentacji przez system proporcjonalny

Efektem tego zjawiska jest pozbawianie 162 powiatów (spośród ogólnej liczby 380 powiatów) reprezentacji w Sejmie z lat 2011-15 (liczącym 460 posłów, a więc o 80 WIĘCEJ niż ogólna liczba powiatów!), co zostało zobrazowane przez posła Janusza Sanockiego w postaci dwóch tabel przedstawionych na końcu niniejszego wpisu, zawierających listę powiatów i reprezentujących ich posłów (przy czym liczba 162 powiatów bez reprezentacji częściowo wynika ze zjawiska opisanego w tym artykule, a częściowo z małych rozmiarów części powiatów, które mają małą liczbę ludności tj. poniżej przeciętnej).

Należy podkreślić, iż powiat to nie jest tylko zwykła jednostka administracyjna, powstała w drodze zwykłego podziału administracyjnego, który np. dzieli kraj na odgórnie zarządzane okręgi wojskowe, podatkowe czy gubernie, ale powstaje w drodze powołania lokalnych, oddolnie samo zarządzających się wspólnot, które decydują o własnej organizacji i rozwoju.

Tylko około 200 tys. ludzi na cały kraj należy do partii, jest żołnierzami wodzów i jest podzielona między partie – reszta obywateli nie należy do partii.

Większość woli i wybiera według lokalnych więzi i wspólnot społecznych np. wspólnoty zarządzającą się poprzez organy powiatu, gminy itp. – dziś te lokalne wspólnoty nie mają reprezentacji.

162 powiaty pozbawione reprezentacji przez system proporcjonalny

Problem ten na przykładzie wyliczeń z okręgu wyborczego do Sejmu nr 1, zobrazowała w postaci tabeli Małgorzata Pawlak, która jednocześnie podsumowała wyliczenia następująco:

„(…)

  1. Kandydaci związani z danym powiatem (regionem) zdobyli tam znacznie więcej głosów, niż gdzie indziej – różnica to nawet 9 tys. – oraz więcej niż inni kandydaci w tym powiecie. Wynika stąd, że naturalnie wybieramy swojego przedstawiciela spośród „swoich”. Podliczyłam głosy oddane na 2 kandydatów w miejscu zamieszkania i poza nim: Czernow 7184/2886 oraz Zubowski 9050/1730. W swoim regionie ci kandydaci otrzymali 2,5 oraz 5 razy więcej głosów.
  1. „Jedynki” to osoby z zewnątrz – spoza regionu (nie dotyczy Nowoczesnej) lub luźno z nim związane – głosy na nie rozkładają się równomiernie w całym okręgu. Dzięki temu i dzięki znanemu nazwisku (niekoniecznie z dobrej strony) wygrywają. Stąd niezrozumiała dla wielu tendencja do obsadzania „jedynek” politykami skompromitowanymi. Przejdą i tak.
  1. Czworo kandydatów z największą ilością głosów w regionie nie weszło do sejmu, ponieważ w całym OW tej większości nie mieli. Świadczy to o tym, że zaufanie społeczności lokalnej często nie ma szansy przebicia się przez populizm w okręgu czy w kraju”.

 

Źródło: Tabela wraz z wyliczeniami Małgorzaty Pawlak w artykule „A jednak JOW…” – link:

http://pressmania.pl/?p=22346

 

Problem pozbawienia reprezentacji terenów peryferyjnych w wyborach w ordynacji proporcjonalnej wskazał również Arkadiusz Ptak opisując marginalizację gmin wiejskich w wyborach do sejmików wojewódzkich:

„W opinii autora partie polityczne, które dominują w elekcjach do sejmików województw, konstruując listy wyborcze decydują się na umieszczenie na nich kandydatów reprezentujących największe miejscowości w okręgu – na ogół zamieszkujących miasta powiatowe. Słusznie wychodzą z założenia, że przy ograniczonej liczbie kandydatów (dwukrotność wybieranych radnych w okręgu), prawdopodobieństwo uzyskania lepszego wyniku wyborczego ma kandydat z ośrodka miejskiego, a nie z nisko zaludnionych i mało zurbanizowanych miasteczek i terenów wiejskich. W efekcie na listach wyborczych brakuje przedstawicieli małych gmin, właśnie tych do 20 000 mieszkańców, gdzie frekwencja w wyborach jest najwyższa. O ile mieszkańcy tych miejscowości „znajdują” swojego kandydata do rady gminy (z własnej miejscowości), czy rady powiatu (jeżeli nie z miejscowości, to na pewno z własnej gminy), to w przypadku wyborów do sejmików szansa na kandydata z najbliższego otoczenia jest bardzo mała. Okręg do sejmiku tworzy przecież kilka lub nawet kilkanaście powiatów. Bardzo często na listach wyborczych komitetów biorących udział w wyborach do sejmiku brakuje przedstawicieli małych gmin (zwłaszcza wiejskich).

Ponadto same ugrupowania polityczne, z uwagi na trudności w prowadzeniu kampanii na terenach wiejskich, bardzo często rezygnują z niej w ogóle, bądź ograniczają ją do minimum. Kampania wyborcza koncentruje się więc na wyborach na wójta oraz do rady gminy. Stąd głównym powodem nieważności głosów w wyborach do sejmików nie jest wcale nieznajomość zasad prawa wyborczego lub fałszerstwa wyborcze (postawienie więcej niż 1 znaku „x”), ale niepostawienie w ogóle znaku „x” [co wskazuje, iż wyborcy nie „znajdują” swojego kandydata (z własnej miejscowości) na liście wyborczej]. W wyborach w 2010 roku z takich przyczyn nieważnych głosów było aż ponad 70%. A zatem sugestie części polityków o sfałszowaniu wyborów, głównie poprzez dopisanie przez członków obwodowych komisji wyborczych kolejnego znaku „x” na karcie do głosowania, są bezzasadne”.

Arkadiusz Ptak – „Głosy nieważne w elekcjach samorządowych”
https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/5964

 

Problem braku reprezentacji terenów peryferyjnych w wyborach w ordynacji proporcjonalnej można rozwiązać wprowadzając JOW-y, co można wywnioskować z rozważań Adama Gendźwiłła dotyczących wyborów do rad gmin, gdzie w 2014 r. w miejsce systemu proporcjonalnego wprowadzono JOW-y:

„W gminach składających się z wyraźnie odrębnych części (wsi, przysiółków, sołectw) JOW-y dają szansę na lepszą reprezentację terytorialną. Społeczności lokalne, których interesy terytorialne wcześniej były marginalizowane w radach ze względu na brak reprezentacji (związany np. z przynależnością danej wsi do większego okręgu wyborczego), mają szansę wybrać swojego radnego”.

za: raport Adama Gendźwiłła – „Zmiany niezauważone? O tym, jak zadziałały jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin w 2014 roku” w opracowaniu Fundacji Batorego „Co się stało 16 listopada?”

Wydaje się, że na marginesie należy dodać, iż również w gminach, gdzie nie ma jednostek pomocniczych wprowadzenie JOW-ów wreszcie zażegnało kuriozalną sytuację, gdy część ulic miasta była pozbawiona swoich radnych, a niektóre ulice miały po kilku radnych.

Więcej we wpisie: „Sukces JOW do rad gmin – odpartyjnienie i inne statystyki” link:

http://jow.pl/sukces-jow-do-rad-gmin-odpartyjnienie-i-inne-statystyki/

 

Potwierdza tę zaletę JOW-ów również Jarosław Flis:

„Z trudnych do podważenia pozytywów ordynacji brytyjskiej warto wymienić dwa: posłowie brytyjscy zapewniają reprezentację każdej części kraju. Biura poselskie są rozłożone równo, nie zaś skupione jak nasze – trochę w większych miastach, trochę przypadkowo. Są też brytyjscy posłowie do swoich wyborców przywiązani (…) nawet, jeśli posłowie (…) pochodzą spoza okręgu wyborczego, z którego zostali wybrani, to jednak z reguły przeprowadzają się do tego okręgu, jeśli zdobędą mandat. Bywa też, że robią to już w chwili uzyskania nominacji. Choć intensywność ich kontaktów z wyborcami jest różna – większa w okręgach frontowych, mniejsza w bezpiecznych – to jednak średnio jest znacząco wyższa niż dotąd w Polsce. Pokazują to badania, w których pytano obywateli różnych krajów o osobiste spotkania z posłami”.

Jarosław Flis „Ordynacja dla Polski”

http://jaroslawflis.salon24.pl/666960,ordynacja-dla-polski

 

Więcej o badaniach dotyczących intensywności kontaktów posłów z wyborcami w artykule pt.

„Posłowie są 2 razy (!) bardziej pracowici w JOW-ach niż w systemie proporcjonalnym”

 Link: http://jow.pl/poslowie-sa-2-razy-bardziej-pracowici-w-jow-ach-niz-w-systemie-proporcjonalnym/

162 powiaty pozbawione reprezentacji przez system proporcjonalny

Efekty pozbawienia reprezentacji obywateli zamieszkujących część powiatów został statystycznie policzony w poniższych tabelach przez posła Janusza Sanockiego.

W sejmie kadencji 2011 – 2015 według obliczeń Janusza Sanockiego 162 powiaty były pozbawione reprezentacji poprzez fakt, iż żaden z mieszkańców tych powiatów nie został posłem do sejmu, podczas gdy spośród mieszkańców Warszawy jest aż 40 posłów, pomimo że na Warszawę przypada 19 posłów.

 

Posłowie wg powiatów kadencja sejmu 2011-2015 – autor Janusz Sanocki, plik w postaci Worda:

E-Posłowie wg powiatów

Cała tabela:

 

Lp. powiat 2011-2015 ilość posłów
1 Wrocław Schetyna Grzegorz Juliusz;
Jackiewicz Dawid Bohdan;
Świat Jacek;
Jędrysek Mariusz Orion;
Elsner Wincenty Aleksander;
Zdrojewski Bogdan Andrzej;
Wolak Ewa Wanda;
Piechota Sławomir Jan;
Huskowski Stanisław Tadeusz;
Jaros Michał;
Zieliński Maciej Jerzy;
Kaczmarek Tomasz Krzysztof(33)
12
2 Jelenia Góra Czernow Zofia; 1
3 Legnica Kropiwnicki Robert; 1
4 Wałbrzych Mrzygłocka Izabela Katarzyna;
Kołacz-Leszczyńska Agnieszka Maria;
2
5 bolesławiecki ⇒ Bolesławiec    
6 dzierżoniowski ⇒ Dzierżoniów Szymiec-Raczyńska Halina Jadwiga; Smolarz Tomasz; 2
7 głogowski ⇒ Głogów Zubowski Wojciech Michał;
Drozd Ewa;
2
8 górowski ⇒ Góra    
9 jaworski ⇒ Jawor Witek Elżbieta Barbara 1
10 jeleniogórski ⇒ Jelenia Góra   0
11 kamiennogórski ⇒ Kamienna Góra Machałek Marzena Anna;
Kmiecik Henryk Ryszard
2
12 kłodzki ⇒ Kłodzko Szulc Jakub Maciej;
Wielichowska Monika;
2
13 legnicki ⇒ Legnica   0
14 lubański ⇒ Lubań   0
15 lubiński ⇒ Lubin Zbrzyzny Ryszard;
Wojnarowski Norbert Ryszard;
2
16 lwówecki ⇒ Lwówek Śląski   0
17 milicki ⇒ Milicz   0
18 oleśnicki ⇒ Oleśnica Kempa Beata Agnieszka(33) 1
19 oławski ⇒ Oława Kaczor Roman Bronisław; 1
20 polkowicki ⇒ Polkowice    
21 strzeliński ⇒ Strzelin    
22 średzki ⇒ Środa Śląska    
23 świdnicki ⇒ Świdnica Zalewska Anna Elżbieta 1
24 trzebnicki ⇒ Trzebnica Łapiński Marek; 1
25 wałbrzyski ⇒ Wałbrzych    
26 wołowski ⇒ Wołów Charłampowicz Jarosław 1
27 wrocławski ⇒ Wrocław    
28 ząbkowicki ⇒ Ząbkowice Śląskie    
29 zgorzelecki ⇒ Zgorzelec    
30 złotoryjski ⇒ Złotoryja    
31 Bydgoszcz Złotowski Kosma Tadeusz;
Latos Tomasz Edward;
Bańkowska Anna Danuta;
Piotrowska Teresa;
Olszewski Paweł Bartosz;
Schreiber Grzegorz Zenon (10);
6
32 Toruń Girzyński Zbigniew;
Sobecka Anna Elżbieta;
Wenderlich Jerzy Jan;
Wydrzyński Maciej;
Lenz Tomasz;
Mężydło Antoni;
6
33 Włocławek Zbonikowski Łukasz;
Kopaczewska Domicela Katarzyna;
2
34 Grudziądz Szymański Tomasz Józef; 1
35 aleksandrowski ⇒ Aleksandrów Kujawski    
36 brodnicki ⇒ Brodnica Sosnowski Zbigniew; 1
37 bydgoski ⇒ Bydgoszcz Krupa Łukasz Marcin; 1
38 chełmiński ⇒ Chełmno    
39 golubsko-dobrzyński ⇒ Golub-Dobrzyń    
40 grudziądzki ⇒ Grudziądz Dzięcioł Janusz Andrzej 1
41 inowrocławski ⇒ Inowrocław Kłopotek Eugeniusz;
Brejza Krzysztof;
2
42 lipnowski ⇒ Lipno    
43 mogileński ⇒ Mogilno    
44 nakielski ⇒ Nakło nad Notecią Sikorski Radosław Tomasz; 1
45 radziejowski ⇒ Radziejów    
46 rypiński ⇒ Rypin    
47 sępoleński ⇒ Sępólno Krajeńskie Kozłowska Iwona Maria; 1
48 świecki ⇒ Świecie    
49 toruński ⇒ Toruń    
50 tucholski ⇒ Tuchola Katulski Jarosław Paweł; 1
51 wąbrzeski ⇒ Wąbrzeźno    
52 włocławski ⇒ Włocławek Wojtkowski Marek; 1
53 żniński ⇒ Żnin    
54 Lublin Kruk Elżbieta Małgorzata;
Michałkiewicz Krzysztof Stefan;   Masłowska Gabriela;
Czerniak Jacek Andrzej;
Popiołek Zofia;
Kabaciński Michał;
Hetman Krzysztof Andrzej;
Gąsior-Marek Magdalena Ewa;
Mucha Joanna;
Poznański Marek;
Palikot Janusz Marian(19);
11
55 Biała Podlaska Abramowicz Adam Krzysztof; 1
56 Chełm Mazurek Beata;
Matuszczak Zbigniew;
Raniewicz Grzegorz Artur
3
57 Zamość    
58 bialski ⇒ Biała Podlaska Stefaniuk Franciszek Jerzy;
Żmijan Stanisław;
2
59 biłgorajski ⇒ Biłgoraj Szeliga Piotr;
Tokarska Genowefa;
2
60 chełmski ⇒ Chełm    
61 hrubieszowski ⇒ Hrubieszów    
62 janowski ⇒ Janów Lubelski    
63 krasnostawski ⇒ Krasnystaw    
64 kraśnicki ⇒ Kraśnik    
65 lubartowski ⇒ Lubartów    
66 lubelski ⇒ Lublin Sprawka Lech Stanisław;
Łopata Jan Zbigniew;
2
67 łęczyński ⇒ Łęczna    
68 łukowski ⇒ Łuków Kucharski Cezary 1
69 opolski ⇒ Opole Lubelskie    
70 parczewski ⇒ Parczew    
71 puławski ⇒ Puławy Sadurska Małgorzata Barbara;
Karpiński Włodzimierz Witold;
2
72 radzyński ⇒ Radzyń Podlaski Rębek Jerzy; 1
73 rycki ⇒ Ryki Żaczek Jarosław; 1
74 świdnicki ⇒ Świdnik    
75 tomaszowski ⇒ Tomaszów Lubelski Grad Mariusz; 1
76 włodawski ⇒ Włodawa    
77 zamojski ⇒ Zamość Zawiślak Sławomir; 1
78 Gorzów Wielkopolski Rafalska Elżbieta;
Sibińska Krystyna Mieczysława;
Pahl Witold;
3
79 Zielona Góra Materna Jerzy Marian;
Wontor Bogusław Tadeusz;
Zych Józef;
Bukiewicz Bożenna;
Czarnecki Witold Wojciech(37)
5
80 gorzowski ⇒ Gorzów Wielkopolski    
81 krośnieński ⇒ Krosno Odrzańskie    
82 międzyrzecki ⇒ Międzyrzecz    
83 nowosolski ⇒ Nowa Sól    
84 słubicki ⇒ Słubice    
85 strzelecko-drezdenecki⇒ Strzelce Krajeńskie    
86 sulęciński ⇒ Sulęcin Sławiak Bożena Maria; 1
87 świebodziński ⇒ Świebodzin    
88 wschowski ⇒ Wschowa Ast Marek; 1
89 zielonogórski ⇒ Zielona Góra Sługocki Waldemar Jan; 1
90 żagański ⇒ Żagań    
91 żarski ⇒ Żary    
92 Łódź Niesiołowski Stefan Konstanty (8); Barski Dariusz;
Tomaszewski Jan;
Joński Dariusz;
Kotliński Roman;
Grabarczyk Cezary Stanisław; Śledzińska-Katarasińska Iwona Elżbieta; Kwiatkowski Krzysztof;
Godson John Abraham;
Niemczyk Małgorzata Barbara;
10
93 Piotrków Trybunalski Ostrowski Artur Zygmunt;
Domaracki Marek Robert;
Radziszewska Elżbieta;
3
94 Skierniewice Ozga Krystyna Ewa;
Rutkowska Dorota;
2
95 bełchatowski ⇒ Bełchatów    
96 brzeziński ⇒ Brzeziny    
97 kutnowski ⇒ Kutno Woźniak Tadeusz Jacek; 1
98 łaski ⇒ Łask    
99 łęczycki ⇒ Łęczyca Pacholski Michał Tomasz; 1
100 łowicki ⇒ Łowicz Olejniczak Cezary Roman; 1
101 łódzki wschodni ⇒ Łódź    
102 opoczyński ⇒ Opoczno Telus Robert; 1
103 pabianicki ⇒ Pabianice Mastalerek Marcin;
Biernat Andrzej Zbigniew;
2
104 pajęczański ⇒ Pajęczno    
105 piotrkowski ⇒ Piotrków Trybunalski    
106 poddębicki ⇒ Poddębice    
107 radomszczański ⇒ Radomsko    
108 rawski ⇒ Rawa Mazowiecka    
109 sieradzki ⇒ Sieradz Polak Piotr Stanisław;
Tomczyk Cezary Józef;
2
110 skierniewicki ⇒ Skierniewice Seliga Dariusz Michał; 1
111 tomaszowski ⇒ Tomaszów Mazowiecki Witko Marcin; 1
112 wieluński ⇒ Wieluń Łuczak Mieczysław Marcin; 1
113 wieruszowski ⇒ Wieruszów    
114 zduńskowolski ⇒ Zduńska Wola    
115 zgierski ⇒ Zgierz Matuszewski Marek;
Hanajczyk Agnieszka Małgorzata;
Dunin Artur Jerzy;
3
116 Kraków Szczerski Krzysztof Maria;
Duda Andrzej Sebastian;
Terlecki Ryszard Iwon;
Bubula Barbara Ewa;
Raś Ireneusz Jacek;
Matusik – Lipiec Katarzyna Irena;
Gowin Jarosław Adam;
Fedorowicz Jerzy Feliks;
Lassota Józef;
Gibała Łukasz;
10
117 Nowy Sącz Czerwiński Andrzej Stanisław;
Mularczyk Arkadiusz;
2
118 Tarnów Rojek Józef;
Augustyn Urszula Danuta;
Wardzała Robert Marian
3
119 bocheński ⇒ Bochnia    
120 brzeski ⇒ Brzesko Czesak Edward Stanisław; 1
121 chrzanowski ⇒ Chrzanów Arkit Tadeusz Andrzej; 1
122 dąbrowski ⇒ Dąbrowa Tarnowska    
123 gorlicki ⇒ Gorlice Bartuś Barbara Halina; 1
124 krakowski ⇒ Kraków Adamczyk Andrzej Mieczysław; 1
125 limanowski ⇒ Limanowa Janczyk Wiesław Stanisław; 1
126 miechowski ⇒ Miechów    
127 myślenicki ⇒ Myślenice Łatas Marek Jerzy;
Bobowska Joanna Grażyna;
2
128 nowosądecki ⇒ Nowy Sącz Romanek Andrzej Stanisław;
Cycoń Marian Adam
2
129 nowotarski ⇒ Nowy Targ Paluch Anna; Siarka Edward; 2
130 olkuski ⇒ Olkusz Osuch Jacek Piotr;
Gądek Lidia Stanisława
2
131 oświęcimski ⇒ Oświęcim Szydło Beata Maria;
Graś Paweł Bolesław;
Niedziela Dorota;
3
132 proszowicki ⇒ Proszowice Bernacki Włodzimierz; 1
133 suski ⇒ Sucha Beskidzka    
134 tarnowski ⇒ Tarnów Wojtkiewicz Michał Jan;
Sztorc Andrzej Stefan syn Stefana;
Grad Aleksander;
3
135 tatrzański ⇒ Zakopane Marczułajtis – Walczak Jagna Kinga;
Gut-Mostowy Andrzej Józef;
2
136 wadowicki ⇒ Wadowice Polak Marek Władysław; 1
137 wielicki Ziobro Jan Paweł; 1
138 Warszawa Żyżyński Jerzy (okr.Opole);
Lipiński Adam Józef (okr.1);
Sekuła-Szmajdzińska Małgorzata Helena (okr.1);Kownacki Bartosz Józef (okr.4);
Mroczek Maciej Zbigniew (8);   Waszczykowski Witold Jan (9);
Macierewicz Antoni;
Naimski Piotr Aleksander(14);
Opioła Marek;
Pitera Julia Teresa;
Ryfiński Armand Kamil;
Pawłowicz Krystyna;
Kaczyński Jarosław Aleksander; Kamiński Mariusz;Gosiewska Małgorzata Maria;
Górski Artur Cezary;Wipler Przemysław Janusz;
Kwiatkowski Adam Mariusz;
Kalisz Ryszard Roman;
Nowicka Wanda Hanna;
Kidawa-Błońska Małgorzata Maria;Vincent-Rostowski Jan Antony;
Fabisiak Joanna;
Kierwiński Marcin Piotr;Krajewska Ligia;Święcicki Marcin;Dąbrowska Alicja;Szczerba Michał Roch;
Jastrzębski Leszek Andrzej;
Szyszko Jan Feliks (20);Halicki Andrzej Witold;Rosati Dariusz Kajetan;
Hrynkiewicz Józefa(23);Miller Leszek Cezary(26);
Biedroń Robert (26);Kluzik-Rostkowska Joanna Grażyna (30);

 

Pacelt Zbigniew(33)

Iwiński Tadeusz(35);

Dziedziczak Jan Michał(36)

Hofman Adam Andrzej(37);

40
139 Ostrołęka Czartoryski Arkadiusz;
Kania Andrzej;
2
140 Płock Jasiński Wojciech Stefan;
Gapińska Elżbieta Teresa;
2
141 Radom Kuźmiuk Zbigniew Krzysztof;
Wróbel Marzena Dorota;
Witkowski Radosław;
3
142 Siedlce Tchórzewski Krzysztof Józef; Kozaczyński Jacek; 2
143 białobrzeski ⇒ Białobrzegi Bąk Dariusz; 1
144 ciechanowski ⇒ Ciechanów Kołakowski Robert Jerzy;

 

Dorn Ludwik Stanisław;

2
145 garwoliński ⇒ Garwolin Maliszewski Mirosław Wojciech;
Woźniak Grzegorz Adam;
Prządka Stanisława Alicja;
3
146 gostyniński ⇒ Gostynin Pawlak Waldemar 1
147 grodziski ⇒ Grodzisk Mazowiecki Olechowska Alicja Danuta; 1
148 grójecki ⇒ Grójec Suski Marek Witold; 1
149 kozienicki ⇒ Kozienice Czechyra Czesław Jan; 1
150 legionowski ⇒ Legionowo Błaszczak Mariusz;
Durka Zenon (20);
2
151 lipski ⇒ Lipsko    
152 łosicki ⇒ Łosice    
153 makowski ⇒ Maków Mazowiecki    
154 miński ⇒ Mińsk Mazowiecki Mroczek Czesław; 1
155 mławski ⇒ Mława Koźlakiewicz Mirosław; 1
156 nowodworski ⇒ Nowy Dwór Mazowiecki Zakrzewska Jadwiga Teresa; 1
157 ostrołęcki ⇒ Ostrołęka    
158 ostrowski ⇒ Ostrów Mazowiecka    
159 otwocki ⇒ Otwock    
160 piaseczyński ⇒ Piaseczno Grodzka Anna (13);
Kosecki Roman Jacek(19);
Dębski Artur(20);
Piechociński Janusz (20);
4
161 płocki ⇒ Płock Zgorzelski Piotr; 1
162 płoński ⇒ Płońsk    
163 pruszkowski ⇒ Pruszków Czaplicka Barbara(20);
Rozenek Andrzej Tadeusz(31)
2
164 przasnyski ⇒ Przasnysz    
165 przysuski ⇒ Przysucha    
166 pułtuski ⇒ Pułtusk Kowalczyk Henryk; 1
167 radomski ⇒ Radom    
168 siedlecki ⇒ Siedlce Borkowski Krzysztof Wawrzyniec; 1
169 sierpecki ⇒ Sierpc    
170 sochaczewski ⇒ Sochaczew Małecki Maciej; 1
171 sokołowski ⇒ Sokołów Podlaski Sawicki Marek Wacław; 1
172 szydłowiecki ⇒ Szydłowiec Kopacz Ewa Bożena;  
173 warszawski zachodni ⇒ Ożarów Mazowiecki Ujazdowski Kazimierz Michał (okr. 3) 1
174 węgrowski ⇒ Węgrów    
175 wołomiński ⇒ Wołomin Sasin Jacek Robert; 1
176 wyszkowski ⇒ Wyszków    
177 zwoleński ⇒ Zwoleń    
178 żuromiński ⇒ Żuromin    
179 żyrardowski ⇒ Żyrardów Sajak Paweł Ireneusz; 1
180 Opole Garbowski Tomasz;
Jaki Patryk;
Jarmuziewicz Tadeusz;
Kłosowski Sławomir,
4
181 brzeski ⇒ Brzeg    
182 głubczycki ⇒ Głubczyce    
183 kędzierzyńsko-kozielski⇒ Kędzierzyn-Koźle Kolenda-Łabuś Brygida; 1
184 kluczborski ⇒ Kluczbork Buła Andrzej, PO 1
185 krapkowicki ⇒ Krapkowice    
186 namysłowski ⇒ Namysłów Tusk Łukasz 1
187 nyski ⇒ Nysa Miller Rajmund 1
188 oleski ⇒ Olesno Korzeniowski Leszek 1
189 opolski ⇒ Opole Galla Ryszard;
Kępiński Adam;
2
190 prudnicki ⇒ Prudnik Okrągły Janina 1
191 strzelecki ⇒ Strzelce Opolskie    
192 Rzeszów Kamiński Tomasz Artur;
Dziadzio Dariusz Cezar;
Bury Jan;
3
193 Krosno Babinetz Piotr Mieczysław;
Piotrowicz Stanisław;
2
194 Przemyśl Kuchciński Marek Tadeusz; 1
195 Tarnobrzeg    
196 bieszczadzki ⇒ Ustrzyki Dolne    
197 brzozowski ⇒ Brzozów    
198 dębicki ⇒ Dębica Warzecha Jan Marek; 1
199 jarosławski ⇒ Jarosław Golba Mieczysław Józef; 1
200 jasielski ⇒ Jasło Rzońca Bogdan Józef;
Marcinkiewicz Małgorzata;
2
201 kolbuszowski ⇒ Kolbuszowa Chmielowiec Zbigniew Michał; 1
202 krośnieński ⇒ Krosno    
203 leski ⇒ Lesko    
204 leżajski ⇒ Leżajsk Rynasiewicz Zbigniew Franciszek; 1
205 lubaczowski ⇒ Lubaczów    
206 łańcucki ⇒ Łańcut Ziobro Kazimierz Bronisław;
Gołojuch Kazimierz Edward;
2
207 mielecki ⇒ Mielec Popiołek Krzysztof Andrzej;
Skowrońska Krystyna;
2
208 niżański ⇒ Nisko    
209 przemyski ⇒ Przemyśl Rząsa Marek Zdzisław;
Tomański Piotr;
2
210 przeworski ⇒ Przeworsk    
211 ropczycko-sędziszowski⇒ Ropczyce Kasprzak Mieczysław;
Moskal Kazimierz Marian;
Ożóg Stanisław;
3
212 rzeszowski ⇒ Rzeszów Chomycz Małgorzata Maria;
Szlachta Andrzej;
2
213 sanocki ⇒ Sanok    
214 stalowowolski ⇒ Stalowa Wola Butryn Renata Celina; 1
215 strzyżowski ⇒ Strzyżów    
216 tarnobrzeski ⇒ Tarnobrzeg Pluta Mirosław Stanisław; 1
217 Białystok Jurgiel Krzysztof;
Piontkowski Dariusz;
Kamiński Mariusz;
Czykwin Eugeniusz;
Kudrycka Barbara;
Raczkowski Damian;
Tyszkiewicz Robert;
Żalek Jacek;
8
218 Łomża    
219 Suwałki Zieliński Jarosław;
Kamińska Bożena;
2
220 augustowski ⇒ Augustów Rybakowicz Adam; 1
221 białostocki ⇒ Białystok    
222 bielski ⇒ Bielsk Podlaski    
223 grajewski ⇒ Grajewo Borawski Edmund; 1
224 hajnowski ⇒ Hajnówka    
225 kolneński ⇒ Kolno    
226 łomżyński ⇒ Łomża Kołakowski Lech Antoni; 1
227 moniecki ⇒ Mońki    
228 sejneński ⇒ Sejny    
229 siemiatycki ⇒ Siemiatycze    
230 sokólski ⇒ Sokółka    
231 suwalski ⇒ Suwałki    
232 wysokomazowiecki ⇒ Wysokie Mazowieckie Bogucki Jacek; 1
233 zambrowski ⇒ Zambrów    
234 Gdańsk Fotyga Anna Elżbieta;
Łopiński Maciej Jan;
Jaworski Andrzej;
Bauć Piotr Paweł;
Nowak Sławomir Ryszard;
Pomaska Agnieszka Dominika; Guzowska Iwona Kamila;
Borowczak Jerzy Stanisław;
Blanik Leszek Robert;
Sellin Jarosław Daniel;
Rybicki Sławomir Piotr(34)
11
235 Gdynia Śniadek Janusz Józef;
Arciszewska-Mielewczyk Dorota Irvina; Biernacki Marek;
Aziewicz Tadeusz;
Hoppe Teresa Jadwiga;
5
236 Słupsk Szczypińska Jolanta Irena;
Konwiński Zbigniew Marek;
2
237 Sopot Tusk Donald Franciszek(19);
Hall Katarzyna;
2
238 bytowski ⇒ Bytów    
239 chojnicki ⇒ Chojnice    
240 człuchowski ⇒ Człuchów    
241 kartuski ⇒ Kartuzy Lamczyk Stanisław Józef; 1
242 kościerski ⇒ Kościerzyna    
243 kwidzyński ⇒ Kwidzyn Kozdroń Jerzy; 1
244 lęborski ⇒ Lębork    
245 malborski ⇒ Malbork    
246 nowodworski ⇒ Nowy Dwór Gdański    
247 gdański ⇒ Pruszcz Gdański    
248 pucki ⇒ Puck Plocke Kazimierz Florian; 1
249 słupski ⇒ Słupsk    
250 starogardzki ⇒ Starogard Gdański Neumann Sławomir Arkadiusz; 1
251 sztumski ⇒ Sztum    
252 tczewski ⇒ Tczew    
253 wejherowski ⇒ Wejherowo Kłosin Krystyna Maria;
Budnik Jerzy Feliks;
2
254 Katowice Bodio Bartłomiej Jarosław (18); Chmielowski Piotr Sylwester;
Plura Marek Mirosław;
Wójcik Marek Krzysztof;
Ziętek Jerzy Marek;
Kołodziej Ewa Edyta;
6
255 Bielsko-Biała Pięta Stanisław Jan;
Nykiel Mirosława;
2
256 Bytom Brzezinka Jacek Piotr;
Szarama Wojciech Piotr;
2
257 Chorzów Nowak Maria Teresa; 1
258 Częstochowa Giżyński Szymon Stanisław;
Balt Marek Paweł;
Bramora Artur Franciszek;
Rozpondek Halina Leokadia;
Leszczyna Izabela Dorota;
Sztolcman Grzegorz Czesław;
6
259 Dąbrowa Górnicza Borkowski Jerzy;
Małecka-Libera Beata Maria;
2
260 Gliwice Pyzik Piotr Mieczysław;
Stolarski Marek Janusz;
Gałażewski Andrzej Józef;
Kaźmierczak Jan Piotr;
4
261 Jastrzębie-Zdrój Matusiak Grzegorz;
Gadowski Krzysztof Jan;
2
262 Jaworzno Saługa Wojciech Paweł; 1
263 Mysłowice    
264 Piekary Śląskie Polaczek Jerzy Jan; 1
265 Ruda Śląska Tobiszowski Grzegorz Józef; Pietraszewska Danuta Róża; 2
266 Rybnik Piecha Bolesław Grzegorz;
Krząkała Marek Grzegorz;
2
267 Siemianowice Śląskie    
268 Sosnowiec Święczkowski Bogdan Roman (okr.2); Górczyński Artur Robert;
Malik Ewa Danuta;
Klepacz Witold Janusz;
Pięta Jarosław;
5
269 Świętochłowice    
270 Tychy Pierzchała Elżbieta Apolonia; 1
271 Zabrze Budka Borys Piotr; 1
272 Żory    
273 będziński ⇒ Będzin Andzel Waldemar Franciszek; 1
274 bielski ⇒ Bielsko-Biała Szwed Stanisław;
Falfus Jacek Eugeniusz;
2
275 bieruńsko-lędziński ⇒ Bieruń    
276 cieszyński ⇒ Cieszyn Trybuś Aleksandra Barbara;
Gluza Czesław Tadeusz;
2
277 częstochowski ⇒ Częstochowa    
278 gliwicki ⇒ Gliwice Szumilas Krystyna Maria; 1
279 kłobucki ⇒ Kłobuck    
280 lubliniecki ⇒ Lubliniec    
281 mikołowski ⇒ Mikołów Zaborowski Zbyszek; 1
282 myszkowski ⇒ Myszków Wiśniewska Jadwiga Maria; 1
283 pszczyński ⇒ Pszczyna Kowalski Sławomir Stanisław;
Kloc Izabela Helena;
Tomczykiewicz Tomasz Kazimierz;
3
284 raciborski ⇒ Racibórz Siedlaczek Henryk Piotr; 1
285 rybnicki ⇒ Rybnik    
286 tarnogórski ⇒ Tarnowskie Góry Głogowski Tomasz Marian; 1
287 wodzisławski ⇒ Wodzisław Śląski Zawadzki Ryszard Józef; 1
288 zawierciański ⇒ Zawiercie Van der Coghen Piotr Artur;
Nemś Anna Ewa;
2
289 żywiecki ⇒ Żywiec Pępek Małgorzata Anna; 1
290 Kielce Kopyciński Sławomir Piotr;
Gierada Artur Daniel;
2
291 buski ⇒ Busko-Zdrój Jarubas Adam Sebastian;
Miodowicz Konstanty Bronisław;
2
292 jędrzejowski ⇒ Jędrzejów Pawlak Mirosław Antoni; 1
293 kazimierski ⇒ Kazimierza Wielka    
294 kielecki ⇒ Kielce Cedzyński Jan;
Pietrzczyk Lucjan Marek;
2
295 konecki ⇒ Końskie    
296 opatowski ⇒ Opatów    
297 ostrowiecki ⇒ Ostrowiec Świętokrzyski Rusiecki Jarosław;
Górczyński Jarosław Jacek;
2
298 pińczowski ⇒ Pińczów    
299 sandomierski ⇒ Sandomierz    
300 skarżyski ⇒ Skarżysko-Kamienna Zuba Maria;
Bętkowski Andrzej Krzysztof;
Okła-Drewnowicz Marzena;
3
301 starachowicki ⇒ Starachowice Lipiec Krzysztof Bogdan; 1
302 staszowski ⇒ Staszów    
303 włoszczowski ⇒ Włoszczowa    
304 Olsztyn Szmit Jerzy;
Arent Iwona Ewa;
Bublewicz Beata Maria;
Staroń Lidia Ewa;
Papke Paweł;
5
305 Elbląg Krasulski Leonard Seweryn;
Gelert Elżbieta Kazimiera;
2
306 bartoszycki ⇒ Bartoszyce Sycz Miron; 1
307 braniewski ⇒ Braniewo Penkalski Wojciech Adam; 1
308 działdowski ⇒ Działdowo Żelichowski Stanisław; 1
309 elbląski ⇒ Elbląg    
310 ełcki ⇒ Ełk Makowski Tomasz;
Orzechowski Andrzej;
2
311 giżycki Giżycko    
312 gołdapski Gołdap    
313 iławski Iława    
314 kętrzyński Kętrzyn    
315 lidzbarski Lidzbark Warmiński Cieśliński Piotr; 1
316 mrągowski Mrągowo    
317 nidzicki Nidzica    
318 nowomiejski Nowe Miasto Lubawskie    
319 olecki –Olecko    
320 olsztyński Cichoń Janusz Władysław; 1
321 ostródzki Ostróda Babalski Zbigniew; 1
322 piski – Pisz Włodkowski Zbigniew; 1
323 szczycieński Szczytno    
324 węgorzewski – Węgorzewo    
325 Poznań Szałamacha Paweł Włodzimierz;
Dziuba Tadeusz Antoni;
Górski Tomasz Paweł;
Łybacka Krystyna Maria;
Banaszak Maciej;
Grupiński Rafał Szymon;
Tomczak Jacek Jerzy
7
326 Kalisz Rogacki Adam Maksym;
Racki Józef;
Witczak Mariusz Sebastian;
3
327 Konin Kwiatkowski Jacek;
Nowak Tomasz Piotr;
2
328 Leszno Borowiak Łukasz; 1
329 chodzieski Chodzież    
330 czarnkowsko-trzcianecki Czarnków Janyska Maria Małgorzata; 1
331 gnieźnieński Gniezno Dolata Zbigniew;
Tomaszewski Tadeusz;
Arndt Paweł Antoni;
3
332 gostyński Gostyń Ardanowski Jan Krzysztof; 1
333 grodziski Grodzisk Wielkopolski Munyama Killion Munzele; 1
334 jarociński Jarocin Kłosowski Krzysztof; 1
335 kaliski – Kalisz Aleksandrzak Leszek Grzegorz; 1
336 kępiński Kępno    
337 kolski – Koło    
338 koniński – Konin    
339 kościański –Kościan Adamczak Małgorzata;
Ziemniak Wojciech Stanisław
2
340 krotoszyński – Krotoszyn Orzechowski Maciej Bolesław; 1
341 leszczyński – Leszno    
342 międzychodzki – Międzychód Ajchler Romuald Kazimierz; 1
343 nowotomyski – Nowy Tomyśl    
344 obornicki – Oborniki    
345 ostrowski – Ostrów Wielkopolski Dera Andrzej Mikołaj;
Walkowski Piotr;
2
346 ostrzeszowski – Ostrzeszów    
347 pilski – Piła Kraczkowski Maks;
Szejnfeld Adam Stanisław;
2
348 pleszewski – Pleszew    
349 poznański – Poznań Kalemba Stanisław;
Kozłowska-Rajewicz Agnieszka; Dzikowski Waldy;
Szydłowska Bożena Stanisława;
Fiedler Arkady Elpidio;
5
350 rawicki – Rawicz    
351 słupecki – Słupca Grzeszczak Eugeniusz Tomasz; 1
352 szamotulski – Szamotuły Rutnicki Jakub Adam; 1
353 średzki – Środa Wielkopolska    
354 śremski – Śrem    
355 turecki – Turek    
356 wągrowiecki – Wągrowiec Najder Jacek; 1
357 wolsztyński – Wolsztyn    
358 wrzesiński – Września Poślednia Krystyna; 1
359 złotowski – Złotów    
360 Szczecin Brudziński Joachim Stanisław; Dobrzyński Leszek;
Napieralski Grzegorz Bernard;
Arłukowicz Bartosz Adam;
Litwiński Arkadiusz;
5
361 Koszalin Gawłowski Stanisław; 1
362 Świnoujście Żmuda – Trzebiatowska Ewa Ilona 1
363 białogardzki – Białogard Strzałkowski Stefan Zdzisław; 1
364 choszczeński – Choszczno    
365 drawski – Drawsko Pomorskie    
366 goleniowski – Goleniów Piątak Andrzej;
Kochan Magdalena Maria;
2
367 gryficki – Gryfice Oświęcimski Konstanty Tomasz; 1
368 gryfiński – Gryfino    
369 kamieński – Kamień Pomorski    
370 kołobrzeski – Kołobrzeg Hoc Czesław;
Hok Marek Tomasz;
2
371 koszaliński – Koszalin    
372 łobeski – Łobez    
373 myśliborski – Myślibórz    
374 policki – Police Zaremba Renata; 1
375 pyrzycki – Pyrzyce    
376 sławieński – Sławno Lewandowski Andrzej; 1
377 stargardzki – Stargard Szczeciński Jach Michał;
Ławrynowicz Zofia;
2
378 szczecinecki – Szczecinek Suchowiejko Wiesław Jacek; 1
379 świdwiński – Świdwin Wziątek Stanisław Czesław; 1
380 wałecki – Wałcz Suski Paweł; 1

 

 

Powiaty bez posła 2011-2015 – plik w postaci Worda:

Powiaty bez posła-1
Cała tabela:

Lp. powiat Woj.
1. bolesławiecki Dolnosląskie
2. górowski  
3. jeleniogórski  
4. legnicki  
5. lubański  
6. lwówecki  
7. milicki  
8. polkowicki  
9. strzeliński  
10. średzki  
11. wałbrzyski  
12. wrocławski  
13. ząbkowicki  
14. zgorzelecki  
15. złotoryjski  
     
16. aleksandrowski Kujawsko-pomorskie
17. chełmiński  
18. golubsko-dobrzyński  
19. lipnowski  
20. mogileński  
21. radziejowski  
22. rypiński  
23. świecki  
24. toruński  
25. wąbrzeski  
26. żniński  
     
27. Zamość Lubelskie
28. chełmski  
29. hrubieszowski  
30. janowski  
31. krasnostawski  
32. kraśnicki  
33. lubartowski  
34. łęczyński  
35. opolski ⇒ Opole Lubelskie  
36. parczewski  
37. świdnicki  
38. włodawski  
     
39. gorzowski ⇒ Gorzów Wielkopolski Lubuskie
40. krośnieński ⇒ Krosno Odrzańskie  
41. międzyrzecki ⇒ Międzyrzecz  
42. nowosolski ⇒ Nowa Sól  
43. słubicki ⇒ Słubice  
44. strzelecko-drezdenecki ⇒ Strzelce Krajeńskie  
45. świebodziński  
46. żagański ⇒ Żagań  
47. żarski ⇒ Żary  
     
48. bełchatowski ⇒ Bełchatów Łodzkie
49. brzeziński ⇒ Brzeziny  
50. łaski ⇒ Łask  
51. łódzki wschodni ⇒ Łódź  
52. pajęczański ⇒ Pajęczno  
53. piotrkowski ⇒ Piotrków Trybunalski  
54. poddębicki ⇒ Poddębice  
55. radomszczański ⇒ Radomsko  
56. rawski ⇒ Rawa Mazowiecka  
57. wieruszowski ⇒ Wieruszów  
58. zduńskowolski ⇒ Zduńska Wola  
     
59. bocheński ⇒ Bochnia Małopolskie
60. dąbrowski ⇒ Dąbrowa Tarnowska  
61. miechowski ⇒ Miechów  
62. suski ⇒ Sucha Beskidzka  
     
63. lipski ⇒ Lipsko Mazowieckie
64. łosicki ⇒ Łosice  
65. makowski ⇒ Maków Mazowiecki  
66. ostrołęcki ⇒ Ostrołęka  
67. ostrowski ⇒ Ostrów Mazowiecka  
68. otwocki ⇒ Otwock  
69. płoński ⇒ Płońsk  
70. przasnyski ⇒ Przasnysz  
71. przysuski ⇒ Przysucha  
72. radomski ⇒ Radom  
73. sierpecki ⇒ Sierpc  
74. węgrowski ⇒ Węgrów  
75. wyszkowski ⇒ Wyszków  
76. zwoleński ⇒ Zwoleń  
77. żuromiński ⇒ Żuromin  
     
78. brzeski ⇒ Brzeg Opolskie
79. głubczycki ⇒ Głubczyce  
80. krapkowicki ⇒ Krapkowice  
81. strzelecki ⇒ Strzelce Opolskie  
     
82. Tarnobrzeg Podkarpackie
83. bieszczadzki ⇒ Ustrzyki Dolne  
84. brzozowski ⇒ Brzozów  
85. krośnieński ⇒ Krosno  
86. leski ⇒ Lesko  
87. lubaczowski ⇒ Lubaczów  
88. niżański ⇒ Nisko  
89. przeworski ⇒ Przeworsk  
90. sanocki ⇒ Sanok  
91. strzyżowski ⇒ Strzyżów  
     
92. Łomża Podlaskie
93. białostocki ⇒ Białystok  
94. bielski ⇒ Bielsk Podlaski  
95. hajnowski ⇒ Hajnówka  
96. kolneński ⇒ Kolno  
97. moniecki ⇒ Mońki  
98. sejneński ⇒ Sejny  
99. siemiatycki ⇒ Siemiatycze  
100. sokólski ⇒ Sokółka  
101. suwalski ⇒ Suwałki  
102. zambrowski ⇒ Zambrów  
     
103. bytowski ⇒ Bytów Pomorskie
104. chojnicki ⇒ Chojnice  
105. człuchowski ⇒ Człuchów  
106. kościerski ⇒ Kościerzyna  
107. lęborski ⇒ Lębork  
108. malborski ⇒ Malbork  
109. nowodworski ⇒ Nowy Dwór Gdański  
110. gdański ⇒ Pruszcz Gdański  
111. słupski ⇒ Słupsk  
112. sztumski ⇒ Sztum  
113. tczewski ⇒ Tczew  
     
114. Mysłowice Śląskie
115. Świętochłowice  
116. Żory  
117. bieruńsko-lędziński ⇒ Bieruń  
118. częstochowski  
119. kłobucki ⇒ Kłobuck  
120. lubliniecki ⇒ Lubliniec  
121. rybnicki ⇒ Rybnik  
     
122. kazimierski ⇒ Kazimierza Wielka Świętokrzyskie
123. konecki ⇒ Końskie  
124. opatowski ⇒ Opatów  
125. pińczowski ⇒ Pińczów  
126. sandomierski ⇒ Sandomierz  
127. staszowski ⇒ Staszów  
128. włoszczowski ⇒ Włoszczowa  
     
129. elbląski Warmińsko-mazurskie
130. giżycki ⇒ Giżycko  
131. gołdapski ⇒ Gołdap  
132. iławski ⇒ Iława  
133. kętrzyński ⇒ Kętrzyn  
134. mrągowski Mrągowo  
135. nidzicki Nidzica  
136. nowomiejski Nowe Miasto Lubawskie  
137. olecki -Olecko  
138. szczycieński Szczytno  
139. węgorzewski – Węgorzewo  
     
140. chodzieski Wielkopolskie
141. kępiński Kępno  
142. kolski – Koło  
143. koniński  
144. leszczyński – Leszno  
145. nowotomyski – Nowy Tomyśl  
146. obornicki – Oborniki  
147. ostrzeszowski – Ostrzeszów  
148. pleszewski – Pleszew  
149. rawicki – Rawicz  
150. średzki – Środa Wielkopolska  
151. śremski – Śrem  
152. turecki – Turek  
153. wolsztyński – Wolsztyn  
154. złotowski – Złotów  
     
155. choszczeński – Choszczno Zachodniopomorskie
156. drawski – Drawsko Pomorskie  
157. gryfiński – Gryfino  
158. kamieński – Kamień Pomorski  
159. koszaliński – Koszalin  
160. łobeski – Łobez  
161. myśliborski – Myślibórz  
162. pyrzycki – Pyrzyce  

 

 

Zmielenipl
O mnie Zmielenipl

Uważamy, że zmiana systemu wyborczego jest WARUNKIEM KONIECZNYM do znaczącej poprawy jakości polskiej polityki. Wprowadzenie JOW (jednomandatowe okręgi wyborcze, ordynacja większościowa) przywróci odpowiedzialność posłów przed wyborcami oraz będzie skutkować stabilnością rządów. Chcemy dla Polski ordynacji na wzór brytyjski: 1. Polska podzielona na 460 jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), każdy okręg liczący ok. 62 tys. wyborców. 2. Z każdego okręgu wybrać można tylko jednego posła. 3. Wybory w jednej turze: wygrywa ten, kto uzyskał największą ilość głosów. 4. Kandydować może każdy obywatel, który uzyskał np. 15 podpisów wyborców z tego okręgu. 5. Kandydat wpłaca kaucję, np. 2000 zł, która jest zwracana, jeśli w wyborach zdbędzie więcej niż 5% głosów wyborców. Ordynacja skonstruowana w oparciu o zasadę JOW, w przeciwieństwie do ordynacji proporcjonalnej: 1. Jest jasna, czytelna i zrozumiała dla wyborców. 2. Wiąże posłów z wyborcami z okręgów, wymusza odpowiedzialność. 3. Zmienia strukturę partii politycznych, które przestają być scentralizowanymi, biurokratycznymi aparatami, lecz stają się organizacjami obywatelskimi. 4. Tworzy, jak mówi Prawo Duvergera, dwubiegunową scenę polityczną. (Co nie przeszkadza to wcale istnieniu i zdobywaniu mandatów przez partie małe, a nawet przez kandydatów bezpartyjnych.) Scena polityczna jest stabilna, a rząd ma poparcie większości parlamentarnej. 5. Daje wyborcom poczucie, że ich głosy naprawdę się liczą, że mają wpływ na rządy i życie publiczne. 6. Gwarantuje spełnienie konstytucyjnych zasad powszechności, równości i bezpośredniości wyborów oraz w pełni przywraca obywatelom bierne prawo wyborcze.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka