10 obserwujących
272 notki
117k odsłon
1614 odsłon

Wiarołomny elektor

Wykop Skomentuj66

Salon24 kipi od dyskusji na temat obecnego statusu Joe Bidena. Rozdyskutowanym, Wielce Szanownym Koleżankom i Kolegom pragnąłbym tylko przypomnieć, że w prawie amerykańskim oraz w historii amerykańskich wyborów prezydenckich funkcjonuje pojęcie tzw. wiarołomnego elektora (faithless elector).

A uzyskanie większości głosów w wyborach powszechnych w USA nie oznacza automatycznie wygranej w wyborach prezydenckich.

Oto przykłady

W 2000 r. - najwięcej głosów uzyskał Al Gore (48,38 %), prezydentem został George W. Bush (47,9 %),

W  2016 r. - najwięcej głosów uzyskała Hillary Clinton (48,18 %), prezydentem został Donald Trump (46,09 %).

W ostatnim dwudziestoleciu zdarzały się też przypadki "wiarołomnych elektorów". O ile dobrze policzyłem było ich 9. Trzeba jednak dodać, że te przypadki, podobnie jak wiele innych, wcześniejszych, nie zaważyły jak dotąd na finalnym wyniku wyborów prezydenckich w USA. 

W świetle powyżej przedstawionych faktów można chyba stwierdzić, że zwrot użyty przez Prezydenta Andrzeja Dudę w gratulacjach przesłanych Joe Bidenowi (As we await...) był ze wszech miar uzasadniony i nie stanowił żadnego dyplomatycznego faux pas. 


PS. Powyższa notka nie stawia bynajmniej tezy, że Joe Biden przegra prezydenturę w procesie wyborczym. Choć oczywiście może się i tak zdarzyć...

Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka