6 obserwujących
35 notek
20k odsłon
  430   0

...i znowu są Święta

...i chrześcijański Zachód przypomina światu o narodzinach źródła swej potęgi.

Co by nie mówić i co by nie pisać, cywilizacja Zachodu powstała w imię Boga i ku chwale Bożej. Tworzyła się, jak umiała. Krwią, śmiercią, blizną i ruinami. Cierpieniem milionów i powszechną nadzieją na lepsze jutro. Ale przez wieki problemem było, co to jest to lepsze jutro, co to znaczy lepsze jutro. I musiało się wydarzyć wiele złego, bardzo złego i okrutnego, by zrozumieć, że lepsze jutro, to jest prawo każdego człowieka do bezpieczeństwa swojego i potomstwa.

Co jest możliwe jedynie po wypełnieniu chrześcijańskiego "będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego" i "nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Czyli równość różnorodności, równość inności, a więc poszanowanie różnorodności i inności, czyli równe dla wszystkich obywateli prawa i obowiązki we współżyciu społecznym, regulowane równym dla wszystkich obywateli prawem. Czyli: nie narzucaj swoich tradycji, wiary, ideologii innym, a pielęgnuj swoje tradycje, wiarę, idee, i pozwól innym pielęgnować ich własne tradycje, wiarę i idee, co jest jedynym sposobem wyrażenia poszanowania praw człowieka i wolności obywatelskich.

Czy to jest niewykonalna utopia?
Ostatnie ponad siedemdziesiąt lat konsekwentnych wysiłków Zachodu w doskonaleniu demokracji dowodzi, że prawa człowieka i równości obywatelskie nie są niewykonalną utopią. Dzisiaj, dla zdecydowanej większości obywateli Zachodu, prawa człowieka i wolności obywatelskie są podstawowym gwarantem bezpiecznego dzisiaj i bezpiecznego jutra. Idealnego świata nigdy nie będzie. Nigdy nie będzie szczepionki uodporniającej na grzechy i czynienie zła. Ale gdy miłość bliźniego i czynienie dobra będzie powszechną wewnętrzną potrzebą człowieka, to grzech i zło będą zawsze niezdolnym do panowania nad światem marginesem.


Mimo wirusa, Wesołych i Przyjemnych, ale przede wszystkim, Zdrowych Świąt!

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo