4 obserwujących
23 notki
12k odsłon
455 odsłon

Nigdy więcej Europy Ojczyzn

Wykop Skomentuj70

Wielokulturowość jest najpiękniejszym fenomenem ludzkich społeczności. Różnorodność sztuk plastycznych, muzyki, strojów, obrzędów, specjałów kulinarnych, wierzeń, religii i filozofii, dopiero razem zebrane dają pełen obraz fantazji zamieszkującego Ziemię człowieka, w jego stosunku do siebie, drugiego człowieka i przyrody. Ale owe piękno różnorodności jest jednocześnie przekleństwem. Źródłem podbojów, wojen, śmierci, cierpień i zniszczeń. Kultura jest lepikiem tworzącym plemiona, państwa i koalicje, które na przestrzeni dziejów walczyły pomiędzy sobą o dominację. Zanim Europa zaczęła poważnie się uczyć piękna wielokulturowości, musiała spłonąć w ogniu I i II Wojny Światowej.  

Podzielona po 1945 roku Europa na Wschód i Zachód przyjęła dwa przeciwstawne modele współistnienia kultur. Wchód usiłował ujednolicić różnorodność nakazami i zakazami podporządkowanymi naczelnej komunistycznej ideologii. W praktyce było to podporządkowanie wszystkich sfer życia obywateli centralnej autokratycznej władzy. Natomiast Zachód powołał do istnienia liberalną demokrację, system w którym wszystkie kultury są sobie równe, nad czym czuwa równe dla wszystkich obywateli prawo.  

Równość i równoważność kultur jest jednym z największych, jeżeli nie największym, problemem przyjętych do Unii Europejskiej narodów podporządkowanych byłemu, zarządzanemu przez ZSRR, Blokowi Wschodniemu. Statystyki informują, że zdecydowanie przeciwko równości kultur występuje około 1/4 tych społeczności, około 1/4 jest zdecydowanie za, a około 1/2 albo nie ma na ten tema zdania, albo jest im temat równości obywatelskich obojętnym, a często w ogóle nieznanym. 

„Słynne” homofobiczne naklejki „Gazety Polskiej” i brutalny neonazistowski, podparty pseudo-chrześcijańskimi hasłami, atak na demonstrację LGBT w Białymstoku, jest żądaniem powołania monokulturowego państwa, w którym władza i prawo ma reprezentować interesy jednej, ściśle określonej, grupy społecznej. Co automatycznie zantagonizowałoby tę wyróżnianą grupę z pozostałą częścią społeczeństwa i wprowadziłoby rządy terroru władzy nad wszystkimi obywatelami. Tymi wyróżnionymi również, żeby czasem nie zapomnieli, co to jest „być wyróżnionym”. Żądanie usankcjonowania monokulturowego modelu społeczeństwa jest więc ukręcaniem bicza na własną głowę, dobrowolną rezygnacją z własnych wolności obywatelskich. 

Europa Ojczyzn jest postulatem zawracającym Europę do realiów XIX stulecia. Do powtórnego podziału Europy na „udzielne księstwa”, rządzące się każde z osobna jak chcą i coraz bardziej nieprzychylnie spoglądające na sąsiadów, którzy rządzą się inaczej, lub że mają coś takiego, czego Moja Ojczyzna nie ma. W takim układzie niemożliwy jest wolny przepływ ludzi i kapitału, które są podstawą współczesnej potęgi gospodarczej i militarnej Europy Zachodniej. Europa Ojczyzn może być jedynie zarzewiem konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych. Zapewne Europa Ojczyzn starałaby się utrzymać pokój na kontynencie, co wymagałoby bezustannego rozwiązywania konfliktogennych problemów, czyli marnotrawienia znacznej ilości czasu, energii i pieniędzy do momentu, w którym któraś z Ojczyzn miałaby już gadania po dziurki w nosie dość i prędzej czy później rąbnęłaby pięścią w stół. Tęsknota do posiadania wodza odbiera ludziom rozum, czego Polska pisowska przykładem. 

Najważniejszym argumentem przeciwko Europie Ojczyzn jest ich fizyczna wielkość, zasoby ludzkie i materialne, które są lilipucie w stosunku do USA, Rosji, mocarstw azjatyckich i państw islamskich. Żadna europejska Ojczyzna nie jest w stanie konkurować z nimi na światowym rynku. Świat stoi przed poważnymi problemami energetycznymi i klimatycznymi. Żadna europejska Ojczyzna nie jest w stanie sama stawić tym problemom czoła. Świat zdobywa kosmos, a niezjednoczona Europa nie potrafiła stworzyć żadnego „ojczyźnianego” programu kosmicznego zdolnego konkurować z USA, Rosją, Chinami i Indiami.  

Tak więc nie będzie żadnej Europy Ojczyzn. Przynajmniej na Zachodzie. Zachód nie będzie sam sobie pętli na szyję zakładał. I nikogo nie będzie Zachód do zachodniej integracji zmuszał.  


Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka