0 obserwujących
58 notek
37k odsłon
269 odsłon

Opieka nad demonstrantami?

Wykop Skomentuj1

W dniu 23 stycznia o godzinie 16, dwunastoosobowa grupa młodzieży z Polski i Ukrainy, głównie studentów uczelni katowickich zorganizowała akcję informacyjna pod dworcem PKP w Katowicach. Mieli ze sobą znicze oraz zdjęcia ofiar zamordowanych dzień wcześniej w Kijowie. Akcja nie musiała być zgłaszana gdyż zgodnie z ustawą o zgromadzeniach, ilość osób biorących w niej udział była mniejsza niż  15 osób. Na miejscu pojawili się przedstawiciele wielu mediów. Po kilkunastu minutach, kiedy media opuściły miejsce zgromadzenia, do młodych ludzi podeszli policjanci, wylegitymowali ich, po czym zaczęli bezprawnie domagać się zgody na manifestację.  Kiedy usłyszeli, że takiej zgody nie ma, kazali im opuścić miejsce, co zostało niezwłocznie wykonane.  Manifestanci udali  się do siedziby Stowarzyszenia Pokolenie na ulicę Drzymały 9 (byli tam umówieni z organizatorami akcji pomocy dla Ukrainy). Przez całą drogę towarzyszył im wóz policyjny.  Kilka minut po ich przyjściu, w siedzibie stowarzyszenia pojawił się policjant pytając mnie, czy mam jakąś wiedzę o uczestnikach zgromadzenia przed dworcem. Po otrzymaniu odpowiedzi, że wszyscy są u mnie, zapytał czy to koniec akcji, a po otrzymaniu odpowiedzi pozytywnej poszedł.
Trzeba zadać sobie pytanie, czy działanie to było spowodowane opieką nad demonstrantami, czy też chęcią zastraszenia. Wszystkie osoby, które trafiły do siedziby Pokolenia wskazywały raczej na tą drugą przyczynę. Biorąc pod uwagę, że takie sytuację mogą się powtarzać (w najbliższym czasie planowanych jest w Katowicach kilka manifestacji i akcji informacyjnych) zwracamy się do mediów o szczególne monitorowanie działań służb porządkowych oraz o zbadanie wczorajszego wydarzenia.                                    

Przemysław Miśkiewicz
Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie
Tel: 602 254 257  
www.pokolenie.org.pl
www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie

PS
Apel o pomoc dla Ukrainy!
Do siedziby Stowarzyszenia Pokolenia w Katowicach  ul.  Drzymały 9/4 w Katowicach codziennie w godz. 8-16, w czwartek do 19, a w sobotę od 11-13, można dostarczać ciepłą odzież, kurtki, swetry, rękawiczki, szaliki, śpiwory, koce, karimaty. Otwieramy także konto, na które można wysłać datki, za które już na miejscu, zostaną zakupione artykuły pierwszej potrzeby, takie jak lekarstwa i żywność.
Podajemy nr konta Stowarzyszenie Pokolenie:  89 1050 1214 1000 0023 1985 3707

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale