Blog
Blog Stowarzyszenia KoLiber
Stowarzyszenie KoLiber
59 obserwujących 276 notek 108697 odsłon
Stowarzyszenie KoLiber, 12 grudnia 2014 r.

KoLiber o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Warszawa, 12.12.2014


 

Oświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia KoLiber

w sprawie 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

 

 

Obchodzimy właśnie 33. rocznicę wprowadzenia na terenie Polski stanu wojennego. Ta, nielegalna nawet z punktu widzenia ówczesnego prawa, decyzja musi zostać jasno oceniona jako zbrodnicza i obciążająca sumienia tych, którzy ją podjęli. Użycie siły wobec własnego narodu przez komunistyczną juntę Wojciecha Jaruzelskiego nigdy nie spotkało się jednak ze stosownym osądzeniem i rozliczeniem przez uprawnione do tego organy wymiaru sprawiedliwości. Mimo, iż z biegiem lat odnajdywano kolejne dokumenty świadczące jednoznacznie o pełnej odpowiedzialności ówczesnej ekipy rządzącej za to, co się stało, w przestrzeni publicznej wciąż silne są środowiska głoszące opowieści o rzekomym „stanie wyższej konieczności”. Naszym zdaniem tego typu tezy są błędne, gdyż wprowadzenie stanu wojennego było ruchem mającym na celu ratowanie skompromitowanego reżimu przed upadkiem, a nie kraju przed sowiecką interwencją, jak to się nierzadko do dziś przedstawia. Oceniając tę decyzję nie można również zapominać o jej fatalnych skutkach w postaci zniszczenia entuzjazmu sporej części społeczeństwa, o złamaniu wielu dobrze zapowiadających się życiorysów i wypchnięciu na emigrację licznej rzeszy wartościowych obywateli. Naszym zdaniem brak jednoznacznego potępienia i rozliczenia zbrodni tego okresu obciąża III Rzeczpospolitą piętnem mentalnej kontynuatorki PRL.

Na ogromne uznanie zasługują natomiast ci nieliczni badacze i świadkowie historii, którzy całymi latami dążą do prawdy o zbrodniach lat 80. i z wielką determinacją prowadzą działania na rzecz ich osądzenia. Doprowadzenie tych spraw do końca jest wyzwaniem, które musimy kontynuować także my, młode pokolenie polskich patriotów. Czujemy się bowiem zobowiązani wobec ofiar tamtego okresu, którzy podjęli walkę nie tylko o swoją, ale także o naszą przyszłość.

 

Cześć Ich Pamięci!

 

Zarząd Główny

Stowarzyszenia KoLiber

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

www.koliber.org

image

image

Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski.

Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo.

W naszej działalności dążymy do:
I Realizacji idei wolnego społeczeństwa.
II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym.
III Obrony suwerenności państwowej.
IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa.
V Rozwoju samorządności.
VI Poszanowania tradycji i historii.
VII Uznania szczególnej roli Rodziny

Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki.

Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy.

Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @KRZYSZTOF J. WOJTAS Dr Kawęcki odnosił się do tych kwestii w dalszej części spotkania....
  • @Sartre A co takiego było w latach 2005-2007? Stalinizm, jak mówił pewien pan? To, co w...
  • @Sowiniec Tak, zdecydowanie. Jednak my jesteśmy konstruktywni. Nie mówimy tylko o tym, co nam...

Tematy w dziale