2 obserwujących
232 notki
17k odsłon
96 odsłon

B.72 Zapiski wartownika - 31 marca

Wykop Skomentuj

Mirek i Adam wyszli w pażdzierniku osiemdziesiąt cztery. Z wiosny osiemdziesiąt trzy był kapral Stanisław. Prowincjonalny elegancik. Całą ostatnią zimę jeżdził na motorze do narzeczonej. Rano często wracał dosłownie sztywny z zimna. Z jego poboru był Tomasz- ten miał personalia jak dobry kolega mojego Taty. Mój kolega Tomek miał starszego szeregowego i funkcję "pocztowego". Mógł wychodzić z pocztą na miasto nawet na cały dzień. Staszek i Tomek wyszli na wiosnę osiemdziesiąt pięć.

Tak zwany dziki pobór był w lecie osiemdziesiąt trzy. Nasze "dziki" to chłopaki, którzy ponoć z reprezentacyjnej kompani wojska przyszli. Władysław- trochę plejbojowaty szpaner o niezłym poczuciu ho\umoru. Jego kolega Piotrek to lekko przestraszony przygłup. No może przesadziłem, ale chłopak często miał problemy z używaniem mózgownicy. Obaj wyszli w lecie osiemdziesiąt pięć.

Z jesieni osiemdziesiąt trzy był Tadek- mały blondynek usiłujący udowodnić wszystkim, ze jest kimś. Dlatego ćwiczył z munczako. Może i był dobry...

Jego falowcem był Artu., starszy szeregowy a póżniej kapral. I niestety też reprezentował dosyć niski stopień inteligencji. Niektórzy nawet mówili o nim kiełbasiany kapral. Obaj panowie wyszli na jesieni osiemdziesiąt pięć.

O sobie może nie muszę mówić. Chociaż przez chwilę. Moim falowcem był Zdzisiek. Pochodził z Zagórza, peryferyjnej dzielnicy Kielc. Typowy chuliganek podmiejski. Stopień inteligencji, jak to w patologicznych rodzinach często bywa, raczej niski. Starczyło do pracy jako spawacz.

O następnych napiszę potem . Tyle o mundurowych. Na warsztatach pracowali cywile...

Jeszcze jeden sierżant. Tadeusz był sekretarzem majora. Prowadził administrację jednostki. Finanse, zaprowiantowanie, przepustki i inne papiery. Kiedyś był podejrzewany o przekręty finansowe przy wypłatach żołdu i delegacji. Nawet wszyscy byliśmy na WSW w tej sprawie. Ale nic mu nie udowodnili.

Przejdżmy jednak do cywili. Administrację warsztatu prowadziła pani Ewa. Często była żródłem przecieków z odpraw kadry. I mechanicy: Kazimierz- elektryk, Tadeusz- ślusarz, Marek i... Marek- diagnostycy. Mechanicy - Mietek, Jurek i Tomasz. I jeszcze jeden, którego personaliów nie jetem pewien. Chyba Zenek niski bardzo wesoły facet. I jeszcze spawacz. Niski dobrze zbudowany, ciemne kręcone włosy... Sorry, minęło ponad trzydzieści lat. Nie pamiętam tych dwóch panów... Tak, teraz mnie olśniło... Spawacz to Janusz. Czyli ostatni mechanik to jednak Zenek.

Zrobiłem małą przerwę. I przypomniałem sobie dwie rzeczy. Dwaj diagnostycy to Marek i Wiesiek. Marek chudy wysoki a Wiesiek raczej grubawy średniego wzrostu. I jestem pewien, że ten mechanik to Zenek. Jak się trochę ruszy mózgownicą, to się szufladki otwierają...

Z pomocy kapitana (wtedy) Witka skorzystałem jeszcze tylko raz. Tego roku mój Tata, często przeze mnie zwany Mecenasem, obchodził sześćdziesiąte piąte urodziny i przechodził na emeryturę. A ja jako młody kot nie załapałem się na przepustkę. I niezbyt szczęśliwy siedziałem na stołku na sali. Ale pojawił się pan kapitan Witold i wypożyczył mnie na teren BIB-u. Mirek jako najstarszy to zaakceptował. Witek zaprowadził mnie do bloku swojej kompani. Po jakimś czasie zapakował mnie do swojej skody 1000 MB i wywiózł poza teren jednostki. Prosto na rodzinną imprezę. Wieczorem miałem zgłosić się pod przychodnią na Wesołej do jakiegoś sierżanta i razem z jego plutonem wrócić do jednostki. I tak się stało.

Oficjalnie cały czas byłem na terenie jednostki.Mirek usiłował mi wmówić, że widział jak wychodziłem z kapitanem przez biuro przepustek... Ciekawe jak on to widział. Nic mi nie mógł udowodnić. Kombinował dobrze...

Zaraz na początku służby miałem trudny przypadek . Oto w sierpniu zmarł mój Dziadek czyli ojciec Mamy. Dostałem telegram z Chęcin potwierdzony przez wójta. Nie wiedziałem dlaczego akurat z Chęcin. Okazało się potem, ze Dziadek zmarł w szpitalu na Czerwonej Górze a ta podlega pod Chęciny. W każdym razie dostałem dwa dni na pogrzeb.   (cdn)


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura