0 obserwujących
213 notek
25k odsłon
102 odsłony

Bydgoscy archeolodzy odkryli fundamenty więcborskiego zamku bp. Andrzeja Zebrzydowskiego !

Tomasz Roman Bracka
Tomasz Roman Bracka
Wykop Skomentuj3

Bydgoscy archeolodzy odkryli fundamenty więcborskiego zamku Biskupa Krakowskiego Kapelana Królowej Bony Księcia Andrzeja Zebrzydowskiego z Więcborka przy ulicy Zamkowej w Więcborku, który w latach 1558-1560 r. przeniósł do więcborskiego zamku siedzibę królewskiego biskupa krakowskiego. Biskup krakowski Książę Andrzej Zebrzydowski Kapelan Królowej Bony spoczywa do dziś jako jedyny mieszkaniec Więcborka na krakowskim Wawelu w rodzinnej kaplicy Zebrzydowskich przy zakrystii !

W późniejszym czasie zamek Zebrzydowskich z Więcborka herbu Radwan stał się własnością książąt i hrabiów Potulickich z Więcborka herbu Grzymała, czyli Grzymalitów z Więcborka, których zamek stał już w 1087 r. po drugiej stronie jeziora więcborskiego w znacznej odległości od tego zamku.

Herb Grzymalitów z Więcborka jest od 932 lat herbem Więcborka i został nadany w 1087 r. przez Księcia Władysława Hermana dla Przecława Grzymały za obronę Płocka przed Jaćwingami !

Od 10 lat walczę o ustawienie przez Urząd Miejski w Więcborku z Konserwatorem Zabytków stosownej tablicy informacyjnej przy zamku Zebrzydowskich i Potulickich z Więcborka przy ul. Zamkowej oraz w okolicach Rezydencji Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego przy rondzie na ul. Wyzwolenia w Więcborku i przy Grodzie Więcborskim z VII wieku przy ul. Plażowej !

Niestety to zbyt wielki problem dla  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i burmistrza i Urzędu Miejskiego w Więcborku i Wydziału Promocji miasta Więcbork by ustawić trzy  tablice informacyjne w miejscach najważniejszych w dziejach 1300 letniego Więcborka !  Może teraz w końcu te trzy tablice informacyjne w końcu się pojawią, bo nie ma czego się wstydzić !


Tomasz Roman Bracka


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale