Rok społeczny podzieliliśmy na dwie części:
- pierwsza do końca roku [pewnie się wydłuży w obecnej sytuacji] polegająca na systematycznych spotkaniach z ważniejszymi towarzystwami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz miasta. Sporządzamy katalog wspólnych zainteresowań i wspólnych działań
- druga do końca roku społecznego, do lipca - idąca równolegle - działalność na rzecz powstania rad osiedlowych. I tutaj jest dla nas sprawa niezrozumiała. Nie wszyscy radni ich chcą. A przecież rady osiedlowe są lub powinny być podstawowym elementem demokratycznego i wolnego społeczeństwa, gdyż są najbliżej obywateli czyli nas. We wszystkich miastach naokoło Włocławka są: Bydgoszcz, Toruń, Płock.
200 km dalej w Warszawie są świetnie działające kluby osiedlowe, mają własne czasopisma. Organizują piękne wystawy - na przykład fotograficzne o Ochocie z okresu międzywojennego. Tak wygląda obywatelstwo, zakorzenienie.
Problem matematyki
Hasło „Włocławek” w Wikipediach, niedopracowane na dodatek, zawiera podział miasta na 10 jednostek, obszarów. Natomiast podział stosowany przez Państwową Komisję Wyborczą ze względów czysto praktycznych – po 20.000 wyborców w każdej jednostce – składa się z 5 okręgów wyborczych. My proponujemy podział miasta na 6 rad osiedlowych, łączących w jedne organizmy rad osiedlowych - naturalnie przy sobie położone dzielnice leżące po oby stronach Wisły. To drugi problem oprócz obojętności radnych, z którym w przyszłości trzeba sobie dać radę, gdyż sprowadza się do tego czy wybory mają być łączone razem z wyborami do rady miasta - choćby ze względu na oszczędności? Czy w innym terminie – a wtedy podział zbliżony do naturalnych granic osiedli i ich związków ze sobą społecznych, handlowych i komunikacyjnych byłby zachowany.
Kontakt z nami:wfr@kujawy.lewiatan.pl
Ponieważ są też inne towarzystwa i stowarzyszenia miejskie na salonie24.pl podajemy nasz e-mail w razie gdybyście Sz. Państwo chcieli z nami nawiązać kontakt. Pozdrawiamy wszystkich.
Inne tematy w dziale Polityka