forum forum
208
BLOG

Styczeń 2009: tama na Wiśle

forum forum Polityka Obserwuj notkę 7

Witamy wszystkich po przerwie spowodowanej zmianami technologicznymi na salonie.
Tematem numer 1 w styczniu jest dla nas tama na Wiśle we Włocławku – wokół niej toczą się od lat dyskusje. Czy jest stabilna i nie wywoła katastrofy zalewając miasto – to jest główny problem dla włocławian.

Tym razem jednak problem jest inny: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przedstawił strategię gospodarowania wodami do 2030 roku na swojej stronie internetowej. Wynika z niej, że w przyjętym „wariancie I” zarządzanie akwenami będzie w rękach samorządów. Po analizach tego dokumentu WFR poparło wariant samorządowy i postanowiło wziąć udział w konsultacjach tego projektu. Nasza opinia została przedstawiona Krajowemu Zarządowi gospodarki wodnej oraz Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Wojewódzkiego. Publikujemy ją jako materiał numer 1.

Jednocześnie do prezydenta miasta Włocławka został wystosowany list kilku sygnatariuszy z prośbą o rozpoczęcie przygotowań do tych konsultacji .Dokument ten publikujemy jako materiał numer 2.

Stanowisko WFR 8 stycznia 2009:

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń
Komisja Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Poszanowania Energii

dot: społeczna konsultacja nad dokumentem: „Projekt Narodowej Strategii Gospodarowania Wodami do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”

Szanowni Państwo

Włocławskie Forum Rozwoju, stowarzyszenie obywateli działające na rzecz dobra miasta Włocławka zapoznało się z dokumentem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej „Projekt Narodowej Strategii Gospodarowania Wodami do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”. Ten ważny dla strategii gospodarczej państwa dokument  w punktach VI.2. 187-188, 190, 191-194 proponuje wariant samorządowy zarządzania gospodarką wodną w Polsce („Wariant I samorządowy”).

Po analizie dokumentu i możliwego wpływu przyjęcia Wariantu I samorządowego w zakresie polityki gospodarczej, polityki ekologicznej i rozwoju zrównoważonego a także polityki spójności i Europejskiej zasady samorządności [pomocniczości]:

Stowarzyszenia nasze opowiada się za przyjęciem przez ustawodawcę Wariantu I samorządowego.

Pismo sygnatariuszy do Prezydenta Włocławka ws. Tamy:

Sz.P. Andrzej Pałucki, Prezydent Miasta Włocławka

Szanowny Panie Prezydencie

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przedstawił do wiadomości publicznej dokument pn. „Projekt Narodowej Strategii Gospodarowania Wodami do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”. Projekt ten a zwłaszcza jego części VI.2. 187-188, 190, 191-194 opowiada się za wariantem samorządowym zarządzania gospodarką wodną w Polsce (tzw. Wariant I samorządowy).

Widzimy w tym dużą szansę dla miasta Włocławka, które pod warunkiem aktywnego uczestnictwa w konsultacjach może wprowadzić ustawowy zapis dający możliwość przejęcia tamy włocławskiej wraz z elektrownią przez miasto dla celów zabezpieczenia społeczności włocławskiej (ok. 120 tys. ludzi) przed ewentualną katastrofą starej wysłużonej zapory, bezpieczeństwa ekologicznego, realizacji państwowej gospodarki wodnej i polityki ekologicznej . Byłaby to szansa na rozwój miasta.

Miasto posiada kompetentny zespół  specjalistów od zarządzania produkcją i dystrybucją energii jakim jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej czy zespół specjalistów obsługujących elektrociepłownie wchodzącą w skład struktury ANWIL S.A.

Po drugie przejęcie tamy jako składowego majątku miasta, umożliwi – w ramach polityki środowiskowej Unii Europejskiej – starania o fundusze na rozwój białej energetyki i ochrony środowiska (zabezpieczenie kryta Wisły).

Powiększenie majątku na rzecz skarbu miasta stwarza także pośrednio powiększenie możliwości kredytowych dla miasta, które w takim przypadku mogłyby się zwiększyć o kilkaset milionów złotych.

Posiadanie największej elektrowni wodnej w Polsce daje dodatkowo szanse na zaistnienie naszego miasta w różnorodnych rankingach kreujących jego oblicze jako miasta produkującego czystą i stabilną energię co przyczynić się może do łatwiejszego pozyskiwania funduszy pochodzących z różnych źródeł na inwestycje w zakresie ekologicznej energii i pokrewnych branż, które przy udziale włocławskiej energii mogłyby się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy.

Zwracamy się zatem do Pana z uprzejmą prośbą o podjęcie przygotowań do tych konsultacji.


Pozostajemy z poważaniem

Prof. dr hab. Andrzej Giziński, b. kierownik Zakładu Hydrobiologii, Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr Zbigniew Brenda,  Prezes Towarzystwa Miłośników Włocławka
                                                  
Jerzy Pietraszewskii,  Prezes Dobrzyńsko-Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego we Włocławku                    

Waldemar Nowakowski, Przewodniczący Włocławskiego Forum Rozwoju

                                               

forum
O mnie forum

mieszkańcy Włocławka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka