forum forum
46
BLOG

Rady osiedlowe: dwugłos. Linki

forum forum Polityka Obserwuj notkę 1

Apel do radnych i władz Włocławka

Włocławskie Forum Rozwoju podejmuje starania na rzecz utworzenia Rad Osiedlowych we Włocławku.

Stowarzyszenie przedstawiło swój projekt, który obecnie konsultuje prowadząc rozmowy z przedstawicielami lokalnych władz. WFR próbuje przekonać do swego pomysłu.

Niezrozumiały jest dla nas brak entuzjazmu i ufności, który daje się zaobserwować podczas niektórych przeprowadzanych rozmów, mimo iż rozwiązanie takie sprawdza się w wielu innych miastach np. w Płocku, Łodzi czy Bydgoszczy i jest akceptowane i doceniane przez tamtejsze władze.

Tym bardziej, że idea jest szczytna i ma służyć dynamicznemu rozwojowi naszego miasta. Czyżby był to strach przed nieznanym?

Trudny do wyjaśnienia jest również fakt, że mimo uświadamiania sobie, iż zjawiskiem powszechnym jest brak bądź znikoma aktywność Włocławian w życiu społecznym, podejmowana jest tak niewielka liczba prób przeciwdziałania temu zjawisku.

Dlatego też apelujemy w tym miejscu do Władz Włocławka o analizę korzyści wynikających z funkcjonowania Rad w Osiedlowych naszym mieście i wyjście naprzeciw inicjatywie mieszkańców.

Alicja Lewandowska, Zarząd Włocławskiego Forum Rozwoju

Obywatele – podmioty prawa konstytucyjnego. Demokracja, uczestnictwo, planowanie, opiniowanie


Nowoczesna demokracja jest demokracją uczestniczącą. Demokracja jest z samej definicji władzą większości – nie elit (jak w XVIII stuleciu), a współcześnie – nie jest to władza grup, klas społecznych, lobbies, partii, korporacji. Obywatele więc na mocy Konstytucji mają prawo do uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów dzielnic, osiedli i gmin na terenie miejsca zamieszkania. Najlepiej znają swoje problemy. Kilka spraw chcę tutaj wyakcentować, bez których współczesne miasta europejskie nie mogą funkcjonować.

Planowanie

Nie widzę żadnych możliwości optymalnego planowania osiedli i ich przestrzennego zagospodarowania bez udziału mieszkańców. Mieszkańcy muszą brać udział w tworzeniu mapy osiedla: czy mogą powstać nowe budynki bez zakłócenia ładu przestrzennego i ekologicznego i zachować jednocześnie bezpieczeństwo dzieci i dorosłych? Czy mogą powstawać nowe ulice, sklepy, hipermarkety, supermarkety, zakłady produkcyjne bez zakłócenia podstawowych funkcji osiedla: a więc mieszkania, życia, rozwoju  dzieci, rekreacji, dostępu do podstawowych usług, komunikacji i zachowania bezpieczeństwa ekologicznego.

Dalej: ważny jest też udział w planowaniu przestrzeni wokół osiedli: otuliny przyrodniczej jak lasy, tereny przyrodnicze. Oraz kontakt i dialog z pobliskimi miejscowościami: wsie, inne osiedla dla zrównoważenia ich potrzeb rozwojowych i planowania z potrzebami osiedla miejskiego. Takie współdziałanie i dialog jest konieczny.

Opiniowanie


Wszelkie nowe elementy planowane na osiedlu muszą mieć zgodę mieszkańców wyrażoną w oficjalnej opinii. W przypadkach strategicznych inwestycji na okres jednego lub dwu pokoleń konieczne jest referendum mieszkańców – jako demokratyczny wyraz woli, uczestnictwa i zaopiniowania pozytywnego lub negatywnego dużej inwestycji.

Wydaje się też oczywistym nieporozumieniem, że w mieście, które już ma 3 wyższe szkoły: Wyższą Szkołę Informatyki, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną,  oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – mieszkańcy osiedli, do których należą przecież studenci, wykładowcy i kadra uczelni, są pozbawieni prawa do podejmowania podstawowych i dotyczących ich życia decyzji. A gdzie grupy zawodowe korzystne przy planowaniu jak lekarze, prawnicy, działacze organizacji ekologicznych, organizacje samorządowe (stowarzyszenia, towarzystwa, etc.), szkoły, licea i inne instytucje?

Andrzej Mazur, Biuro WFR

Linki: jak jest w Europie i w Polsce blisko Włocławka

A teraz podajemy kilka linków dla ilustracji jak wygląda podmiotowość w Europie i miastach leżących blisko Włocławka. Zaczynamy przykładowo od miasta leżącego w Niemczech, Troisdorf: 62 strony ma wykaz organizacji społecznych działających na rzecz mieszkańców. Dalej podajemy linki do miast sąsiadujących z Włocławkiem: Torunia, Bydgoszczy, Płocka i Łodzi. Wszystkie one są wyżej w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” podającej wskaźniki rozwojowe miast na prawach powiatu:

http://www.troisdorf.de/troisdorf/system/broschuerenliste/files/kulturvereine_in_troisdorf.pdf

Troisdorf, Niemcy, 74 tysiące mieszkańców: Wykaz organizacji : Kultura i czas wolny

http://bip.uml.lodz.pl/index.php?str=147

Łódź: wykaz rad osiedlowych


http://bip.torun.pl/rady.php

Toruń: wykaz rad osiedlowych


http://www.bip.um.bydgoszcz.pl/rada_miasta/rady_osiedli/

Bydgoszcz: wykaz rad osiedlowych


http://bip.ump.pl/index.php?show_cat=dYHeX45a

Płock: wykaz osiedli.

forum
O mnie forum

mieszkańcy Włocławka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka