26 obserwujących
47 notek
163k odsłony
5536 odsłon

Oświadczenie ws. publikacji w „Rzeczpospolitej”

Wykop Skomentuj126

 W związku z opublikowaniem 27 marca w „Rzeczpospolitej” tekstu autorstwa Mariusza Kowalewskiego i Izabeli  Kacprzak pt. „Tytoń i fundacja posła Wiplera” oświadczam, iż:

 

  1. Już tytuł publikacji wprowadza opinię publiczną w błąd, gdyż pomija istotny fakt, że Fundacja Republikańska jest kierowana przez zarząd. Jestem jednym z fundatorów Fundacji i od czasu rezygnacji z kierowania zarządem fundacji, które miało miejsce przed objęciem mandatu poselskiego nie odpowiadam za jej bieżącą działalność.
  2. Sugestia zawarta w artykule „Rz”, że składając interpelacje dotyczące patologii funkcjonujących na rynku tytoniowym (przemyt, luki w prawie podatkowym,  niekonsekwencja ustawodawcy i Ministerstwa Finansów) występowałem w interesie jednej firmy, a nie w interesie publicznym jest niezgodna z rzeczywistością. Z wniosków raportu Fundacji wynikało, iż forsowane przez Ministerstwo Finansów zmiany spowodowałyby w efekcie mniejsze wpływy z  akcyzy do budżetu państwa, czyli byłyby niekorzystne z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa. Rada Ministrów po przyjrzeniu się projektowi zmiany akcyzy na wyroby tytoniowe w ostatniej chwili go wycofała.  Rząd wycofując się z proponowanych zmian w podatku akcyzowym potwierdził, że wątpliwości, którymi kierowałem się składając interpelacje były zasadne.
  3. Przestępczość związana z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi jest najbardziej rentowna dla zorganizowanej przestępczości w Polsce, a jej skala jest większa niż handel narkotykami i inne typy przestępstw popełnianych przez mafię. Polityka rządu polegająca na intensywnym podnoszeniu stawek akcyzy na wyroby tytoniowe połączona z brakiem jasnej strategii państwa nakierowanej na walkę z tą przestępczością i eliminację luk w prawodawstwie zwiększa skalę tej przestępczości. W ramach akcji „Zatrzymać przemyt” prowadzonej przez Pracodawców RP w celu likwidacji zjawiska przemytu na terenie Polski wskazywano, że roczne straty państwa z tytułu przemytu wynoszą 6 miliardów złotych. To tyle, ile Minister Rostowski uzyskał z podniesienia podatku VAT. Z uwagi na wagę fiskalną tej branży i szkodliwy lobbing w ramach którego próbowano uchwalić zmiany w podatku akcyzowym uderzające w budżet złożyłem interpelacje dotyczące polityki rządu w tym zakresie.
  4. Mając na celu pełną przejrzystość i uniknięcie zarzutów takich jak podnoszone przed „Rzeczpospolitą” zrezygnowałem nie tylko z funkcji prezesa Fundacji Republikańskiej, ale również z prowadzenia działalności gospodarczej i zostałem posłem zawodowym.
  5. Składanie interpelacji jest jedną z najbardziej przejrzystych form działania parlamentarzysty. Ich treść jest publikowana na stronie www.sejm.gov.pl , podobnie jak odpowiedzi na nie. Dodatkowo, bezpośrednio po składaniu interpelacji przesyłam je do dziennikarzy zajmujących się daną tematyką. Jedną z podstawowych funkcji składania interpelacji jest zainteresowanie mediów przedmiotem tych interpelacji, a więc jawność i publiczność prowadzonych przez posła działań.
  6. W 2013 r. po raz pierwszy po ponad 10 latach wzrostów, dochody z akcyzy na papierosy będą niższe niż rok wcześniej. Spadek – szacowany na blisko 1 mld zł – będzie konsekwencją działań rządu: zbyt szybkiego tempa podwyżek akcyzy, co doprowadziło do masowego odchodzenia konsumentów do szarej strefy. Straty budżetu byłyby jeszcze wyższe gdyby nie zeszłoroczna decyzja rządu o utrzymaniu obecnej stawki akcyzy procentowej na poziomie 31,41%. Zmiana na 25% kosztowałaby budżet kolejne 200 milionów złotych. Z uwagi na wagę tych spraw dla polskich finansów publicznych i fakt, że rząd będzie poszukiwał pieniędzy w kieszeniach polskich podatników podnosząc inne podatki i daniny publiczne, pomimo publikacji „Rzeczpospolitej” będę nadal zajmował się tą tematyką, działając w interesie publicznym, na rzecz ogółu polskich podatników.

Przemysław Wipler

Poseł na Sejm VII kadencji

 

Wykop Skomentuj126
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale