Gorące tematy:

0 obserwujących
115 notek
84k odsłony
182 odsłony

Czerpmy przykład z Ojców Niepodległości

Wykop Skomentuj

Jestem przekonany, że nikomu nie trzeba przypominać, jakie obchodzimy dzisiaj święto. 97 lat temu Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę nad podległym jej wojskiem przybyłemu do Warszawy Józefowi Piłsudskiemu. W świadomości Polaków 11 listopada 1918 r. na zawsze utrwalił się jako symbol procesu odzyskiwania upragnionej niepodległości po 123 latach niewoli.

Z tego powodu w 1937 r. przyjęto ustawę, na mocy której 11 listopada oficjalnie ustanowiono Narodowym Dniem Niepodległości. Mimo, że wcześniej w tę rocznicę w wielu polskich miastach regularnie organizowano uroczyste obchody, 11 listopada pozostawał formalnie jedynie dniem wolnym od pracy w administracji państwowej.

Każdy mający chociaż podstawową wiedzę z historii Polski wie, że okres 123 lat zaborów to przede wszystkim czas walki Polaków o zachowanie polskiej kultury oraz odzyskanie własnego państwa. Polska przetrwała w naszych sercach, mimo jej rugowania z przestrzeni publicznej przez rusyfikację i germanizację. Najbardziej znane powstania narodowe z tego okresu to Insurekcja Kościuszkowska, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Powstania Śląskie oraz zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Niektórzy twierdzą, że suwerenna II Rzeczypospolita to przede wszystkim efekt sprzyjającej sytuacji geopolitycznej po I Wojnie Światowej. Uważam, że mimo ogromnej roli geopolityki w procesie odbudowy Polski takie stawianie sprawy byłoby jednak zbyt dużym uproszczeniem. Pamiętajmy, że własnymi siłami wywalczyliśmy sobie państwo o znacznie większym zasięgu terytorialnym niż zakładało to sobie jakiekolwiek ówczesne mocarstwo europejskie.

Okres odzyskania niepodległości to czas osiągania przez nas sukcesów unikalnych w całej światowej historii. Mimo, że w 1918 r. w Polsce nie było w zasadzie niczego, nasi poprzednicy odbudowali ze zgliszcz zrujnowaną gospodarkę, zorganizowali sprawny aparat administracyjny oraz ujednolicili system prawny na obszarze całego kraju. W ciągu zaledwie trzech lat udało się stworzyć silną armię, która zdołała odeprzeć potężny najazd bolszewicki i uratować całą Europę przed komunizmem.

Podkreślmy raz jeszcze, że w II Rzeczypospolitej dokonano rzeczy niemożliwych. Dzisiaj, kiedy przystępujemy do procesu dokonania dobrej zmiany w Polsce, mamy się do kogo odwoływać. Przykład naszych poprzedników musimy przywoływać za każdym razem, ilekroć ktoś będzie usiłował nam wmówić, że gruntowna naprawa instytucji państwowych jest niemożliwa.

W ciągu najbliższych lat stoją przed nami bardzo poważne wyzwania, które wymagają zdeterminowanego i dobrze przygotowanego rządu. W zakresie polityki wewnętrznej chcemy dążyć do zdecydowanego przyśpieszenia polskiego rozwoju gospodarczego, tak aby w końcu dogonić poziomem życia państwa Europy Zachodniej. W polityce międzynarodowej musimy zmierzyć się z rosyjskim neoimperializmem oraz niekorzystnymi tendencjami panującymi w Unii Europejskiej.

Zgodnie z werdyktem wyborców, odpowiedzialność za Polskę w tym trudnym okresie wezmą na siebie Prezydent Andrzej Duda oraz gabinet premier Beaty Szydło. Wspierać ich będzie zaplecze parlamentarne w postaci klubu posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Patrząc na ogrom stojących przed nami zadań powinniśmy pamiętać, że w okresie odzyskiwania niepodległości nasi poprzednicy zdołali pokonać jeszcze większe trudności. Czerpiąc z nich przykład chcemy przystąpić do ciężkiej pracy dla dobra Polski.

W 2006 r. premier Jarosław Kaczyński wypowiedział w Sejmie pamiętne zdanie „Warto być Polakiem, warto by Polska trwała jako duży, liczący się europejski kraj”. Jestem przekonany, że rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodni wszystkim niedowiarkom, że taka Polska jest w zasięgu naszych możliwości. Niech Narodowy Dzień Niepodległości doda nam sił, abyśmy każdego kolejnego dnia mogli umacniać w sobie to przeświadczenie.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale