Blog
Wojciech Jasiński
Wojciech Jasiński
Wojciech Jasiński poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość
0 obserwujących 115 notek 84017 odsłon
Wojciech Jasiński, 18 listopada 2015 r.

Prezydent przywraca wiarę w przyzwoitość w życiu publicznym

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, na podstawie art. 139 Konstytucji RP głowa państwa zastosowała prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, skazanych w marcu skandalicznym wyrokiem za legalne działania operacyjne w tzw. aferze gruntowej. Tym samym postępowanie toczące się przeciw byłemu kierownictwu Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostało wreszcie ostatecznie zakończone.

Przypomnijmy, że kuriozalne orzeczenie warszawskiego sądu skazało Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępców na kary więzienia oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych. Nie mam żadnych wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z wyrokiem wydanym z pobudek politycznych, stanowiącym czytelny sygnał dla aferzystów i łapówkarzy. Jedyną winą skazanych w tej sprawie był fakt, że w ramach pełnionych funkcji rzetelnie wykonywali swoje obowiązki dobrze służąc Polsce.

Warto odnotować, że w czerwcu 2012 r. inny skład tego samego sądu umorzył to postępowanie z uwagi na brak znamion przestępstwa. Do takich samych wniosków doszły dwa inne sądy, badające sprawy Piotra R. oraz Andrzeja K. Oba stwierdziły, że działania CBA były uzasadnione oraz całkowicie zgodne z przepisami. Podobnie uznała sejmowa komisja śledcza, która nie stwierdziła żadnych naruszeń prawa.

Postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy powinniśmy traktować jako element szerszej polityki przywracania społeczeństwu wiary w przyzwoitość w życiu publicznym. Głowa państwa doprowadziła do likwidacji skutków prawnych niesprawiedliwego wyroku, przez co przysłużyła się interesowi publicznemu. W demokratycznym państwie prawa powinno się skazywać przestępców, a nie tych, którzy ich ścigają.

Fakt, że wydanie takiego orzeczenia było możliwe, pokazuje w jak fatalnej kondycji znalazło się polskie sądownictwo. Jak wskazują wszelkie dostępne badania opinii publicznej, poziom zaufania społecznego do wymiaru sprawiedliwości jest drastycznie niski. Mimo, że ogromna część prokuratorów i sędziów to uczciwi ludzie, efekty ich ciężkiej pracy psuje niemała grupa tych, którzy nie mają kwalifikacji moralnych do pełnienia tak ważnych stanowisk.

Z tego powodu uważam, że jednym z najważniejszych zadań nowego rządu jest przygotowanie kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości. Celem zmian powinna być poprawa jakości pracy polskiej prokuratury oraz kondycji polskich sądów.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Mój fanpage na Facebook'u:

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @SALIGIA Proszę jaśniej, jeśli można.
  • @ALLODIAL Proszę czytać uważnie. Napisałem jedynie o pewnych standardach, które przyszły z...
  • @MISTRZ PŁUGA Nazywanie takiej sprawy "starym newsem" jest niepoważne :). Sprowadzanie...

Tematy w dziale