wyszehrad.com wyszehrad.com
351
BLOG

Węgry mogą jeszcze wyżej opodatkować banki

wyszehrad.com wyszehrad.com Gospodarka Obserwuj notkę 2

Rząd Węgier rozważa podniesienie nadzwyczajnego podatku bankowego z 2010 r., aby uzyskać środki na ewentualne odszkodowania w związku z wprowadzeniem możliwości korzystnych spłat kredytów hipotecznych w obcych walutach.
 
Spór węgierskiego rządu z bankami rozgorzał we wrześniu, gdy koalicja Fidesz-KDNP przegłosowała zmianę warunków spłacania kredytów w walucie obcej, umożliwiając ich jednorazową spłatę po preferencyjnym kursie. Przeciw zmianom, które miały wesprzeć osoby borykające się z kredytami we frankach szwajcarskich, głośno protestowały banki, obawiając się wielomilionowych strat. Osiem największych instytucji kredytowych zaskarżyło ustawę w węgierskim Trybunale Konstytucyjnym i zwróciło się o pomoc do Komisji Europejskiej. Po wprowadzeniu planu w życie premier Orbán zapowiedział, że jego wszelkie negatywne konsekwencje poniesie państwo.
 
Wczoraj Agencja Reuters, powołując się na wiarygodne źródło, poinformowała o możliwości podniesienia przez Węgry podatku od banków, gdyby państwo przegrało spór przed Trybunałem i musiało zapłacić odszkodowanie. Wprowadzenie nowego podatku przewiduje również rządowy projekt nowej ustawy, wg którego państwo mogłoby w ten sposób pokryć dodatkowe wydatki budżetowe, wynikające z decyzji Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
 
Podatek od banków został na Węgrzech już raz podniesiony: w lipcu 2010 r., gdy rząd Viktora Orbána zerwał (ostatnio wznowione) negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie nowej transzy pożyczki, Węgry spróbowały obniżyć swój deficyt m.in. poprzez obciążenie instytucji finansowych. Obecnie podatek ten wynosi 0,45% sumy zgromadzonych przez banki aktywów i jest największy w Unii Europejskiej.
 
Źródła: sme.sk / wyszehrad.com / money.pl
 
krzsz
 
Tekst został opublikowany na portalu wyszehrad.com

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka