1 obserwujący
34 notki
8090 odsłon
  127   0

Przyszłość płci?

Sally Raskoff

image


Na moich zajęciach z socjologii płci dyskutowaliśmy o tym, jak płeć może wyglądać w przyszłości, czy powinniśmy osiągnąć prawdziwą integrację płci i równość płci. W miarę jak dowiadujemy się więcej opartych na nauce informacji na temat płci i lepiej sobie radzimy z akceptowaniem płynnych i niebinarnych kategorii płci w naszej kulturze i społeczeństwie, jak to będzie wyglądać, gdy osiągniemy bardziej równe społeczeństwo pod względem płci?

Niektórzy twierdzą, że będziemy mieć społeczeństwo bez płci, ponieważ skrajności seksu binarnego, „męskich mężczyzn” i „kobiecych kobiet”, stają się przestarzałe ze względu na większe zrozumienie sposobów definiowania siebie i życia przez ludzi. Jeśli społeczeństwo nie narzuca ci, że musisz być „mężczyzną” lub „kobietą”, a wszystko to oznacza, że ​​żyjesz, standardy męskości i kobiecości oraz reżim płci mogą zniknąć (w końcu).

Z pewnością nasze społeczeństwo przeszło długą drogę i widzi, że tożsamość płciowa i ekspresja poza „męskim mężczyzną” i „kobiecą kobietą” stały się bardziej widoczne, a czasem akceptowane. Myląc sprawę, kategorie są często mieszane z orientacją seksualną i / lub kategoriami płci, a do tej pory pojawiło się niewiele innych alternatywnych zaimków płciowych, deskryptorów lub ról, które zyskały powszechną akceptację.

Czy łatwo jest zmienić coś, co jest częścią samej struktury społeczeństwa?

Władza definiuje hierarchię płci, tak więc silna grupa (mężczyźni) i wysoka wartość społeczeństwa ze względu na jej (męskie) cechy raczej nie znikną wyłącznie z powodu indywidualnych preferencji dotyczących otwierania się tożsamości. Bardziej prawdopodobne jest, że hegemoniczna męskość zachowa swoją moc, a wszystkie inne formy tożsamości płciowej i ekspresji będą nadal podporządkowane.

Z drugiej strony, jak by to nie wyglądało, gdyby nie istniało bezpłciowe lub dominujące męskie społeczeństwo, gdyby wszystkim tożsamościom i ekspresjom płciowym przyznano równą pozycję, bez względu na to, jak się tam dostaniemy?

Czy nasz język się zmienił? Nasz język ma rodzaj, rodzaj binarny! On i ona, on i ona. Myślimy więcej o zaimkach i o tym, jak musimy zawsze używać rodzajowych zaimków bezpłciowych lub mieć alternatywę tylko dla dwóch, które już mamy. „Oni” i „oni” są często używane w odniesieniu do pojedynczej osoby, chociaż ich użycie gramatyczne było od dawna dyskutowane i historycznie są bardziej akceptowane w Wielkiej Brytanii niż w Stanach Zjednoczonych. Jednak w 2017 r. Associated Press zatwierdziła użycie jako neutralne pod względem płci zamienniki wiadomości.

Czy nasz język byłby całkowicie bezpłciowy? Szybkie spojrzenie na językach , które są uznawane za neutralne pod względem płci pokazuje, że te społeczeństwa niekoniecznie Pokaż więcej równości płci.

Bardziej prawdopodobny byłby język, który miałby więcej zaimków płciowych, w oparciu o zidentyfikowane kategorie płciowe rozpoznawane przez społeczeństwo. Historycznie rzecz biorąc, w kulturach, które mają więcej niż dwie płcie, pozostałe kategorie mają imiona i są lubiane do ról społecznych.

Jest to swego rodzaju zagadka, jak precyzyjniej zdefiniować kategorie, takie jak „płynny płci” (czy też wystarczy „płynny rodzaj”?) I nadać nazwy innym kategoriom płci - a następnie powiązać je z rolami społecznymi!

„Mężczyzna” i „kobieta” to nie tylko kwestia tożsamości płciowej i ekspresji; są przywiązani do społecznych oczekiwań co do tego, co te płcie robią w społeczeństwie. I oczywiście do struktury władzy. Jak zdefiniujemy te role dla wszystkich kategorii płci? Czy zaakceptujemy, że jednostki mogą wybierać swoje role społeczne w oparciu o umiejętności i zainteresowania, aby pełnić różne role, jakich potrzebuje społeczeństwo? Jak wychowujemy dzieci, aby przygotowywały się do tych ról? Struktura tego, w jaki sposób edukujemy ludzi, nie będzie już istnieć taka, jaka jest.

A jak będzie zaangażowana władza? Struktura władzy płci przeplata się z rasową hierarchią władzy, mimo że opierają się na różnych założeniach dotyczących tego, kim są ludzie. Oba są jednak zbudowane społecznie, dlatego istnieje potencjał, aby zmienić sposób, w jaki robimy.

Czy powinniśmy odnieść sukces, co jeszcze by się zmieniło? Wzorce płciowe w przemocy domowej, molestowaniu seksualnym, przemocy seksualnej i innych formach wiktymizacji mogą nie istnieć. Różnica w wynagrodzeniach, luka w osiągnięciach, szklane sufity, piwnice i schody ruchome mogą przestać istnieć. Dziewczęta nie rezygnują z matematyki, nauk ścisłych i innych zajęć, gdy zbliżają się do okresu dojrzewania, tak jak to robią teraz. Chłopcy mogli bawić się lalkami i uczyć się opiekowania ludzi, którzy wtedy ojcowaliby swoje dzieci inaczej niż teraz. Znęcanie się i homofobia przestałyby istnieć, ponieważ różnorodność orientacji seksualnej i ekspresji byłaby również częścią wyniku obalenia płciowych struktur władzy. Jedna płeć nie będzie już dominować na stanowiskach władzy politycznej, a zatem środki rządowe najprawdopodobniej będą płynąć w wielu różnych kierunkach.

Rząd, biznes, edukacja, bezpieczeństwo, szanse życiowe i wiele innych rzeczy nie byłoby zróżnicowanych według płci. Brzmi to utopijnie; jest to rzadkie społeczeństwo, które nie ma rozwarstwienia opartego na czymś. Zatem nadal będziemy mieć jakąś formę stratyfikacji, ale na czym będzie ona oparta? Leworęczność i praworęczność?

Patrząc z perspektywy socjologicznej, jakie są Twoje przemyślenia na temat tego, jak wyglądałoby społeczeństwo uwzględniające płeć i równe płci?

Opublikowane przez WW Norton 

https://www.everydaysociologyblog.com/2018/06/the-future-of-gender.html

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale