35 obserwujących
2736 notek
685k odsłon
  393   1

Jak rozpętałem I WŚ

Jak rozpętałem I WŚ

28 czerwca 1914 roku austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego żona Zofia von Chotek zostali zastrzeleni w Sarajewie przez serbskiego zamachowca Gawriła Principa, co stało się casus belli I wojny światowej.

image


Niemiecka firma postanowiła zareklamować swój produkt w internecie. Autorzy reklamy postanowili zadać pytanie. „Dlaczego Polska wywołała Pierwszą Wojnę Światową?” – można w niej przeczytać w języku angielskim. Czyżby sprawka to ojca Franka Dolasa? 

Sandwich czy polski namiestnik punktem zwrotnym historii XX wieku?


W 1914 r. Doszło do niepokojów w Serbii, następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand zostaje zamordowany przez serbskiego nacjonalistę Gavrilo Principa 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie . Austro-Węgry wystosowują ultimatum w stosunku do Serbii. Ona odrzuca jeden z warunków, który wymaga udziału austro-węgierskich urzędników w śledztwie dotyczącym zamachu. Austro-Węgry wykorzystują to jako casus belli. Władze austro-węgierskie zostają zachęcane do aktu agresji przez Niemcy.


image

W tym sklepie znalazł się, przed godziną jedenastą, zamachowiec Młodej Bośni by dokonać zakupu kanapki. Czy głód stał się punktem zwrotnym historii XX wieku? Za chwilę tędy będzie przyjeżdżał następca tronu.

Młoda Bośnia była zasilana funduszami przez nacjonalistyczną organizację Czarna Ręka i pewnie z tych funduszy serbski student zakupił swojego ostatniego na wolności sandwicha.

Celem serbskiej organizacji nacjonalistycznej Czarna Ręka było przyłączenie do Serbii takich terytoriów wchodzących w skład Austro-Węgier jak Chorwacja, Bośnia, południowe Węgry oraz z Imperium Osmańskiego Macedonii, Sandjaku, Czarnogóry i to bez względu na skład etniczny rozważanych terytoriów.


image


Tego Polaka obarcza się winą za wybuch I WŚ - Leon Biliński. 

Minister skarbu Austro-Węgier i namiestnik cywilny Bośni i Hercegowiny. Obarczany jest pośrednią odpowiedzialnością za śmierć arcyksięcia Ferdynanda, ponieważ zlekceważył sygnały o planowanym zamachu na następcę tronu. Leon Biliński, a także jego podwładny, gubernator Bośni i Hercegowiny, Oskar Potiorek, naciskali na podjęcie stanowczych działań w stosunku do Serbii.

image


Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Biliński pełnił krótko funkcję ministra skarbu w rządzie premiera Paderewskiego.


image


Zofia von Chotek i Franciszek Ferdynand na godzinę przed śmiercią. Ukochana żona cesarza Franciszka Józefa, Sissi, za życia przestrzegała Franciszka Ferdynanda, aby nie żenił się z członkinią rodu Habsburgów: „będziesz miał bardzo brzydkie dzieci” i stąd może małżeństwo z ubogą czeską szlachcianką. Ferdynand trafiony kulą zamachowca w szyję jeszcze siedem razy powtórzy słowa "to nic".

image

J. Jaures, założyciel komunistycznej gazety L'Humanite, zginął w paryskiej kawiarni Croissant zastrzelony przez zamachowca uznającego go za człowieka, który wyrzekł się ojczyzny.

Jaures chciał udać się do redakcji „Humanité” i wezwać w kolejnym artykule do robotniczego strajku, który miał zablokować udział Francji w wojnie. Zatrzymał się na posiłek w kawiarni Croissant położonej w bezpośrednim sąsiedztwie redakcji,  usiadł przy stoliku znajdującym się przy otwartym oknie, Jaurès był do niego odwrócony plecami, czego zwykle unikał. Miał wielu wrogów jak mówił: "Gdybym natężenie kampanii oszczerstw i pomówień wobec mnie uznał za probierz własnej wartości, to pod jej wpływem popadłbym w grzech pychy."
Dominacja kapitalistów i rozwój ekonomiczny J.Jaures, L'armee nouvelle, 1912:
"Dominacja kapitalizmu i burżuazji, która sprawuje władzę we wszystkich krajach jest zjawiskiem naturalnym i koniecznym dla rozwoju ekonomicznego. Burżuazja nie jest jednak wieczna, proletariat mający zasięg coraz szerszy, każdego dnia coraz bardziej zorganizowany , przygotowuje się by ją zastąpić. Ona oczywiście będzie przeszkodą, siłą oporu i reakcji w każdym momencie rozwoju i organizacji elementów nowego społeczeństwa; choć była w trakcie swojego tworzenia istotną siłą postępu. I dzisiaj znów tak samo moc nacisku i eksploatacji może być odczuwana przez proletariat, który wzrasta i pozostaje wielką siłą zmian. Organizuje się siła wytwórców, rośnie nowe dziedzictwo ludzkości, które zaistnieje przez własność kolektywną, stanie się dziedzictwem robotniczym; i przez wzrost mas proletariackich wykształci nowego ducha, który umożliwi rewolucję własności, która uwolni ludzi. W żadnym momencie kapitalizm nie pozostanie czystą formą oporu, siłą reakcji bez mieszania w sobie różnych innych elementów. W każdym momencie przez działania niezauważalne będzie zanikał i będzie się podnosił, zniewalał i emancypował, eksploatował i wzbogacał. I to nie tylko przez przymus materialny, nie przez fizyczną brutalność (...) Proletariat zdaje sobie sprawę, że to nie arbitralna wola człowieka lub grupy ludzi wytworzyła środki działania. Poza tą wolą, poza rozkazami wydawanymi przez kapitalistycznych przywódców odgrywa kluczową rolę szeroki zakres praw, który dominuje we wszystkich okresach historii i który ma wpływ  silniejszy niż przywódcy państw." (Tłum. własne)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura