Blog
Zbigniew77
Zbigniew77
Zbigniew77 milczący
0 obserwujących 26 notek 33729 odsłon
Zbigniew77, 12 czerwca 2017 r.

Andrzej Duda: To absurd, że prezydent jest nazywany najwyższym zwierzchnikiem si

Prezydent Andrzej Duda w ekskluzywnej rozmowie z redaktorem naczelnym "Super Expressu" Sławomirem Jastrzębowskim:

- Chce pan być prezydentem następną kadencję?

- Pani minister Sadurska sama podjęła decyzję o swojej przyszłości. Rozstajemy się w dobrej atmosferze za porozumieniem. Tego typu decyzje, jak zatrudnienie kogokolwiek w jakiejś firmie, nie należą do prezydenta Rzeczypospolitej. Podejmują je inne gremia.

- Minister Małgorzata Sadurska z pana kancelarii ma trafić do zarządu PZU, a tam zarabiać kilka razy więcej od pana. Pomógł jej pan w tej przyspieszonej karierze biznesowej?

- Gratuluję, panie redaktorze.

- Ksiądz Sowa mówi na tych taśmach, że najbardziej niebezpieczny jest "Super Express". Jakiś komentarz?

- Słyszałem, czytałem. Ludzie związani z obecną opozycją, którzy wysłali na siedzibę tygodnika "Wprost" ABW, żeby skonfiskowała taśmy, teraz mówią o zagrożeniu wolności mediów w Polsce. Te tak zwane taśmy księdza Sowy, z bardzo niewyszukanym językiem, z rozmowami, które nie powinny mieć miejsca, oceniam jako żenujące.

- Słuchał pan, czytał pan tak zwane taśmy księdza Sowy? Ksiądz Sowa doradzał znanemu biznesmenowi, żeby zniszczył nieprzychylną mu gazetę.

- Panie redaktorze, w ocenie wielu ekspertów Sąd Najwyższy przekroczył swoją właściwość.

- Pan tego osobiście nie mówił, więc spytam, czy Sąd Najwyższy złamał prawo?

- Decyzja została przeze mnie już podjęta. To kończy sprawę.

- Nie ma takiej możliwości, że, załóżmy, po uprawomocnieniu się tych wyroków korzysta pan po raz drugi z prawa łaski?

- Decyzję prezydencką, jeżeli chodzi o pana Mariusza Kamińskiego i inne osoby, które zostały skazane za, w moim przekonaniu, działanie propaństwowe, niesprawiedliwie i niesłusznie, podjąłem na własną odpowiedzialność, korzystając z moich konstytucyjnych prerogatyw, ta decyzja jest podjęta i koniec.

- Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która mówi, że pana ułaskawienie między innymi Mariusza Kamińskiego nie rodzi skutków prawnych, bo nie zostali prawomocnie skazani.

- Proponuję chłodny kompres na rozpalone opozycyjne głowy. Prowadzimy konsekwentną politykę, jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej, jesteśmy też krajem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym Stany Zjednoczone są największą potęgą. Jesteśmy sojusznikiem militarnym, chcemy mieć także ze Stanami jak najlepsze stosunki gospodarcze. Dlatego bardzo się cieszę, że Biały Dom zapowiedział, że właśnie przed szczytem G20, który będzie miał miejsce w Niemczech, w Hamburgu, pan prezydent Trump odwiedzi Polskę, jako kraj sojuszniczy. Stany Zjednoczone są światowym mocarstwem, są potęgą gospodarczą i chciałbym, żeby Polska miała z tym krajem jak najlepsze relacje, podobnie jak z Niemcami.

- Narracja opozycji jest taka: skoro spotyka się pan z Trumpem w Warszawie przed szczytem G20, to znaczy, że coraz dalej nam do Niemiec, Francji i Unii Europejskiej. I co pan na to?

- Zapraszałem pana prezydenta Trumpa do Polski dwukrotnie. Po raz pierwszy wtedy, kiedy gratulowałem mu zwycięstwa w rozmowie telefonicznej. Już wtedy powiedziałem mu, że Stany Zjednoczone są naszym bardzo ważnym strategicznym sojusznikiem, i że mam nadzieję na szybką wizytę. Drugi raz zaprosiłem już osobiście, rozmawiając teraz w Brukseli twarzą w twarz na szczycie NATO, i cieszę się, że to zaproszenie zostało przyjęte. Będziemy rozmawiać przede wszystkim o kwestiach gospodarczych i kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Także o obecności w Polsce żołnierzy amerykańskich. Dobrze byłoby, gdyby było ich u nas więcej.

- Czego spodziewa się pan po wizycie Donalda Trumpa w Polsce? O czym będzie pan z nim rozmawiał?

- Przy mądrej polityce Polska nie jest w żaden sposób zagrożona. Na podstawie mojej wiedzy mogę powiedzieć, że dziś takiego zagrożenia nie ma. Polska udziela uchodźcom pomocy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Na przymusowe przywożenie ludzi do Polski nie będziemy się zgadzać.

- Polska jest zagrożona islamizacją, islamskim terroryzmem?

- Dziś odpowiedź jest bardzo prosta, polski rząd absolutnie nie zgadza się na żadną relokację uchodźców. I ma tu moje pełne poparcie. Nie zgodzę się na to, żeby ludzie byli przymusowo do Polski przywożeni. W 2019 r. mamy nowe wybory parlamentarne, nie wiemy, kogo wybiorą Polacy, nie wiemy, jaki będzie nowy rząd, dlatego chcę, żeby przy tych wyborach Polacy odpowiedzieli właśnie na to pytanie, czy zgadzają się na taką przymusową relokację, czy nie. Takie referendum zarządzę właśnie w dniu wyborów parlamentarnych, ponieważ to najbardziej odpowiedni moment. Rozmawiałem już na ten temat z marszałkami Sejmu i Senatu.

- Zaproponował pan to referendum na 2019 r. Potrzebujemy tej odpowiedzi wcześniej.

Opublikowano: 12.06.2017 10:18.
Autor: Zbigniew77
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Cały czas mam nadzieję że macierewicz rozwali pis od środka , tak jak to zrobił z armią, a...

Tematy w dziale