Tomasz Siemieński Tomasz Siemieński
90
BLOG

Burka na poczcie, czyli oryginalny przyczynek do debaty

Tomasz Siemieński Tomasz Siemieński Polityka Obserwuj notkę 25

 

Dwaj panowie postanowili w dość oryginalny sposób przyczynić się do trwającej we Francji debaty na temat tak zwanych burek, czyli strojów zakrywających całkowicie ciało i twarz, noszonych we Francji przez bardzo nieliczne – warto to podkreślić – muzułmanki.
 
Na pocztę w miejscowości Athis Mons niedaleko Paryża weszły wczoraj rano dwie osoby ubrane w burki. Gdy już były w środku, okazało się najpierw, że są mężczyznami. Następnie okazało się również, że panowie ci są uzbrojeni w broń palną i że chcą pieniędzy.
 
Wystraszeni pracownicy poczty dali im zawartość kasy, czyli 4500 euro.
 
Rabusie uciekli z pieniędzmi, ukrywając wciąż twarz pod tradycyjnym strojem. Nikt nie widział ich twarzy. Nagrania z kamer wideo zainstalowanych na poczcie nie pomogą w ich zidentyfikowaniu.
 
I wszystko to zdarzyło się właśnie teraz, gdy we Francji trwa debata na temat tych strojów: zakazać ich całkiem, a może tylko częściowo, a może tolerować i udawać, że nie jest to żaden problem?
 
Teraz niewątpliwie w debacie tej pojawi się jeszcze jeden wątek – stroje całkowicie zakrywające twarz mogą ułatwić działania osób, które z różnych, nie zawsze chwalebnych powodów, wolą nie ujawniać swojej tożsamości.
Bardzo licznym we Francji przeciwnikom tolerowania tego typu strojów dochodzi oto nowy argument. Burka jest nie tylko przeciwna europejskim wartościom i obyczajom, wedle których w życiu społecznym należy pokazywać swoją twarz. Jest ona również przeciwna europejskiej idei równości, według której nie należy narzucać kobietom obowiązku ukrywania swojej twarzy, jakby twarz ta była czymś nieczystym. No i teraz mamy jeszcze argument czysto praktyczny – nikt już chyba nie wpuści ubranej tak kobiety na przykład do banku, bo po prostu nie wpuszcza się tam osób zamaskowanych.
 
Ta poczta w Athis Mons będzie jeszcze wielokrotnie pojawiać się w debacie burkach.

Do niedawna - korespondent Polskiego Radia we Francji. A teraz - zapraszam do polskiego portalu Euronews: http://pl.euronews.com/ i do naszego fejsbuka: http://www.facebook.com/euronewspl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka