Więc co, ”socjalizm w Rosji nie ma przyszłości?” – Około 60% Rosjan wypowiada się za przywróceniem systemu socjalistycznego.
Na tle świąt majowych (2016r.) «Правда» obwieszczała coś więcej niż tylko przekonywujące rezultaty dorocznej, wielkiej wszech-rosyjskiej ankiety, którą przeprowadziło w marcu Centrum Lewada* (Левада-центр). Dotyczyła ona nastawienia obywateli naszego kraju wobec radzieckiej przeszłości i – co ważniejsze – do przyszłości. Opowiemy pokrótce o rezultatach.
Na początku zadano – można powiedzieć – standardowe pytania: czy spotykasz się w ostatnim czasie i w innych ankietach z kwestią: „czy żałujesz rozpadu ZSRR?” i „czy sądzisz, że rozpad Związku Radzieckiego był nieunikniony i czy można go było uniknąć?”. Na pierwsze pytanie twierdząco odpowiedziało 56% respondentów, to równo dwa razy więcej (28%) niż tych, którym nie jest przykro z powodu rozpadu naszego wielkiego kraju. Wśród niezdecydowanych było pozostałe 16 procent Rosjan.
Przy odpowiedzi na drugie pytanie, jedna trzecia (33%) uznała,że rozpad ZSRR był nieunikniony, w tym samym czasie 51 procent utrzymywało, że można było tego uniknąć. Wśród niezdecydowanych – ponownie 16%.
Jednakże bardziej ważnymi i pryncypialnymi przedstawiają się odpowiedzi na pytania trzecie i czwarte. I tak na pytanie „czy chciał(a)byś przywrócenia Związku Radzieckiego i systemu socjalistycznego?” - odmownie odpowiedziało 31%, natomiast poparcia udzieliło 58% respondentów. To w istocie bardzo dobry wynik, ponieważ odzwierciedla nie tylko nostalgię wobec minionych czasów, ale pragnienie prawie 60% Rosjan, aby przywrócić w kraju socjalizm.

Oczywiście u wielu to pragnienie zapewne nie przełoży się w zdeklarowaną pozycję polityczną i byłoby naiwnością zaliczyć ich wszystkich do zwolenników, nawet potencjalnie, KPFR (Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej). Jednakże – w każdym przypadku – wygląda na to, że na podstawie wyborów parlamentarnych, KPRF posiada znaczącą rezerwę elektoralną, a jak tę rezerwę wykorzysta, to w znacznej mierze zależy od samej partii.
Tak czy inaczej, podobny rezultat wszech-rosyjskiej ankiety nie może nie oznaczać jakościowej zmiany w świadomości naszych współrodaków. A przecież z ust zachowanych jeszcze prozachodnich „liberałów” i niektórych przedstawicieli „partii władzy”, często słychać, frazę, że „socjalizm w Rosji nie ma przyszłości”. Tak oto obywatele udzielili swojej niedwuznacznej odpowiedzi: socjalizm dla nich – to nie tylko przeszłość, lecz w pełni atrakcyjna perspektywa, z którą wiążą swoje nadzieje na życie w sprawiedliwości.
Przy tym zwróćmy uwagę: 14 procent – spośród opowiadających się za odrodzeniem systemu socjalistycznego – uważa, że to realne już dzisiaj, w tym samym czasie, kiedy 44% popierających socjalizm uważa, że przywrócenie takiego systemu w obecnym czasie jest nierealne. I w takiej odpowiedzi – jak się wydaje – zawiera się głęboki sens. W istocie, kto będzie dzisiaj przywracać socjalizm? – Z pewnością nie obecni liderzy rosyjscy, którzy wciąż powtarzają wytarte słowa o „demokratycznej” (czytaj kapitalistycznej) drodze naszego kraju, i jak „latarnie morskie” – na tej drodze – jak w przeszłości, widzą wyłącznie Czubajsa i Kudrina! Tak więc, można pomyśleć, w pełni logicznie, że w odpowiedzi, na tego rodzaju polityków i w nadziei na przyszłość, na początek winno się ustanowić władzę ludową, która będzie będzie wyrażać szacunek wobec woli większości Rosjan.
Do takich konstatacji, przywodzą odpowiedzi na ostatnie, czwarte pytanie, zadane przez socjologów Centrum Lewada: „jaką rolę, z twojego punktu widzenia, odegrał Lenin w historii naszego kraju?”- Tu przede wszystkim wyrażają się dwie sprawy. Po pierwsze, ogólna liczba Rosjan, pozytywnie oceniających rolę W. I. Lenina („całkowicie popierających” i „skłonnych poprzeć”), składa się na 53% – to większość wobec 27% oceniających jego rolę negatywnie. Jak widzimy, i teraz; stosunek dwa do jednego, i to w warunkach nieustannej anty-leninowskiej i anty-komunistycznej propagandy w środkach masowej informacji, z którymi Rosjanie mają na co dzień do czynienia.
Nie mniej ważna i dynamika: ankieta wskazuje, że liczba pozytywnie odnoszących się do osoby W. I. Lenina wprawdzie wolno, ale stopniowo wzrastała w okresie ostatnich lat. Jeszcze dwa lata temu w związku z obchodzoną regularnie rocznicą urodzin założyciela państwa radzieckiego, komentatorzy i spikerzy centralnych tele-kanałów przyznali, że jego działalność pozytywnie ocenia prawie połowa Rosjan.
Jak widzimy to „prawie” dzisiaj przeistoczyło się regularną większość, przy czym co ważne i należy zaznaczyć: na opinię Rosjan uczestniczących w marcowej ankiecie, nie wpłynęły nieodpowiedzialne i po prostu durne wypady na temat Lenina, rozbrzmiewające wcześniej w styczniu. Oto jeszcze jeden wskaźnik: słowa „socjalizm” i „Lenin” dla większości ludzi przeobrażają się w realną polityczną perspektywę.
Napisał: Oleg Czerkowiec
——————————-
* Cetrum Levada jest kontrowersyjną rosyjską, niezależną, pozarządową, badawczą organizacją socjologiczną. Była posądzana o finansowanie przez Zachód. Prezydent Putin zaaprobował jej istnienie.
Jej nazwa pochodzi od założyciela, pierwszego rosyjskiego profesora socjologii Jurija Lewady (1930-2006).
———————————
http://gazeta-pravda.ru/archive/issue/48-30399-6-11-maya-2016-goda/tak-chto-u-sotsializma-v-rossii-net-budushchego-/
Так что, «у социализма в России нет будущего»?
№48 (30399) 6—11 мая 2016 года
Автор: Олег ЧЕРКОВЕЦ.
———————————————
Przetłumaczył: 1abezmetki
Przedruki mile widziane. Wyjątek – Neon24.
Bojkotuj Neon24!