Koronawirus COVID-19

Szczepienia na COVID-19, zakażenia, statystyki w Polsce i na świecie, ważne pytania o SARS-CoV-2. Najnowsze informacje i komentarze na blogach w Salon24.

COVID-19 to zakaźna choroba układu oddechowego. Typowe objawy to gorączka, kaszel, zmęczenie, duszności, bóle mięśni, utrata węchu i smaku, zmęczenie. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania się choroby wynosi średnio 5 dni. Większość pacjentów ma łagodne objawy. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. Rozwija się wtedy do zapalenia płuc i niewydolności wielu narządów. Umiera 2-3 proc. chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i śmierć są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

COVID-19 został rozpoznany w grudniu 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Szybko rozprzestrzenił się na cały świat. 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię zachorowań na COVID-19. W Polsce pierwszy pacjent z koronawirusem COVID-19 został zdiagnozowany 3 marca 2020 r. w Zielonej Górze.