157 obserwujących
8367 notek
22017k odsłon
12690 odsłon

Zamach w Londynie. Polak bohaterem - powstrzymał terrorystę kłem narwala

W Londynie doszło do kolejnego zamachu z udziałem islamskiego terrorysty. Fot. PAP/EPA
W Londynie doszło do kolejnego zamachu z udziałem islamskiego terrorysty. Fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj66

Dwie osoby zginęły, trzy zostały ranne w wyniku zamachu na Moście Londyńskim. Islamski terrorysta został zastrzelony, a nim doszło do akcji służb powstrzymał go m.in. Polak. Łukasz gonił nożownika i zadawał ciosy... kłem narwala! 

Sprawcą piątkowego zamachu w Londynie był 28-letni Usman Khan, doskonale znany policji. W 2012 roku został skazany za terroryzm, ale warunkowo opuścił więzienie warunkowo po sześciu latach. Ekstremista zaatakował na Moście Londyńskim - zabił dwie osoby, a trzy ranił. Khan był uzbrojony w nóż, nosił przy sobie atrapy ładunków wybuchowych. 

Zabicie terrorysty nie byłoby możliwe, gdyby nie grupka przechodniów, która bohatersko powstrzymała napastnika. Świadkowie zamachu używali wszystkiego, co mieli pod ręką - parasolek, kijów i gaśnicy - by nie dopuścić do kolejnych zbrodni z rąk Khana.

Wśród bohaterów mamy swojego reprezentanta. Łukasz - kucharz, pracujący w Fishmonger's Hall, nieopodal Mostu Londyńskiego - gonił terrorystę z kłem narwala w ręku. 

Zobacz też: Wiadomości ze świata

Akcję zszokowanych sytuacją przechodniów nagrano. Widać trzech mężczyzn, którzy próbują powalić na ziemię Khana przy użyciu gaśnicy i nietypowej broni - kła z restauracji. 

Politycy brytyjscy są pod wrażeniem reakcji świadków zamachu terrorystycznego. - Chcę oddać hołd niezwykłej odwadze tych członków społeczeństwa, którzy fizycznie interweniowali, aby chronić życie innych. Dla mnie reprezentują oni to, co najlepsze w naszym kraju i dziękuję im w imieniu całego naszego kraju - podkreślił premier Boris Johnson z Partii Konserwatywnej. 


- Co jest niezwykłe w obrazach, które widzieliśmy, to zapierający dech w piersiach heroizm członków społeczeństwa, którzy dosłownie wybiegli w kierunku niebezpieczeństwa, nie wiedząc, co ich spotka. Nie wiedzieli, że to atrapa. Oni naprawdę są najlepszymi spośród nas - nie krył podziwu Sadiq Khan, burmistrz Londynu. 

- Mężczyzna z kłem narwala to polski szef kuchni o imieniu Łukasz. Warto odnotować, gdy następnym razem ktoś powie: "wpuściliśmy zbyt wielu mieszkańców Europy Wschodniej do tego kraju" - napisała gwiazda brytyjskiej telewizji, dziennikarz Piers Morgan. 

- Ci goście są niesamowici. Terrorysta zabił już 2 osoby, zranił innych, a oni ścigają go z kłem narwala i gaśnicą. Ma na sobie kamizelkę, która okazuje się atrapą. Niesamowite. Prawdziwi bohaterowie - przyznał Dan Walker, prezenter telewizyjny BBC. 

Zobacz wideo z zamachu w Londynie (x-news)


Atak terrorystyczny ograniczył polityków w prowadzeniu kampanii wyborczej przed elekcją parlamentarną 12 grudnia. Boris Johnson zrezygnował z udziału w publicznych wiecach i spotkaniach z wyborcami.

- Od dawna twierdzę, że błędem jest pozwalanie, aby przestępcy skazani za poważne i brutalne czyny wychodzili z więzienia przedterminowo. Bardzo ważne jest, abyśmy pozbyli się tego nawyku i egzekwowali odpowiednie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów, czego, jak sądzę, będzie chciało społeczeństwo - tak brytyjski premier skomentował wątek wypuszczenia islamskiego terrorysty z więzienia. GW


Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka