154 obserwujących
7967 notek
21001k odsłon
3159 odsłon

Wysokie poparcie dla Dudy, Kidawa-Błońska poza podium. Sondaż Kantar

Prezydent RP Andrzej Duda podczas transmitowanego przez Telewizję Polską briefingu prasowego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent RP Andrzej Duda podczas transmitowanego przez Telewizję Polską briefingu prasowego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj211

W kwietniu największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego zagłosowałoby 59 proc. badanych.  

To osoby deklarujące udział w wyborach.

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia uzyskaliby po 7 proc poparcia; najmniej osób - 4 proc. zagłosowałoby na Małgorzatę Kidawę-Błońską - wynika z sondażu Kantar. 

Jak wynika z kwietniowego sondażu, największe poparcie w majowych wyborach uzyskałby Andrzej Duda, którego poparłoby 59 proc. głosujących. Na drugim miejscu znaleźli się: lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz niezależny kandydat Szymon Hołownia, którzy zgromadziliby po 7 proc. głosów. 

Trzecie miejsce zajęli kandydat Lewicy Robert Biedroń oraz Konfederacji Krzysztof Bosak uzyskując po 5 proc. poparcia. Na czwartym miejscu znalazła się kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, która uzyskała 4 proc. poparcia. Według sondażu 3 proc. Polaków zadeklarowało wybór innego kandydata, a 11 proc. nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych. 

Gdyby w drugiej turze wyborów Andrzej Duda spotkał się z Małgorzatą Kidawą-Błońską uzyskałby poparcie 69 proc, a kandydatka PO - 21 proc; 7 proc głosujących nie wiedziałoby na kogo oddać głos, a 3 proc. wyborców nie wzięłoby udziału w wyborach. 

Małgorzata Kidawa-Błońska
Gdyby w drugiej turze wyborów Andrzej Duda spotkał się z Małgorzatą Kidawą-Błońską uzyskałby poparcie 69 proc, a kandydatka PO - 21 proc. Fot. PAP/Piotr Nowak

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, urzędujący prezydent otrzymałby 69 proc. głosów, a Hołownia 23 proc; 6 proc. głosujących nie wiedziałby na kogo oddać, a 2 proc. odmówiło udziału w takim głosowaniu. 

Gdyby przeciwnikiem Andrzeja Dudy w drugiej turze był Robert Biedroń, Duda uzyskałby 66 proc. głosów, a Biedroń 23 proc.; 7 proc. głosujących nie potrafiłoby podjąć decyzji, a 4 proc. powstrzymałoby się od udziału w wyborze. 

W przypadku konfrontacji Andrzeja Dudy i Kosiniaka-Kamysza, urzędujący prezydent otrzymałby 66 proc. głosów, a Kosiniak-Kamysz 22 proc.; 10 proc. ankietowanych nie potrafiłoby podjąć decyzji, a 2 proc. nie poszłoby do urn. 

Z sondażu wynika, że niemal połowa respondentów (47 proc.) wyraża chęć udziału w wyborach prezydenckich, przy czym ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.) jest tego pewna. W przypadku osób niezainteresowanych udziałem w wyborach prezydenckich, odsetek jest taki sam (47 proc.), i również 28 proc. badanych jest pewnych swego zdania na ten temat. 6 proc. społeczeństwa wciąż nie wie, czy weźmie udział w nadchodzących wyborach. 

Urszula Krassowska z Zespołu Badań Społecznych Kantar powiedziała PAP, że nie da się podać procentowej różnicy spadku bądź wzrostu poparcia poszczególnego kandydata w zestawieniu do marca, ponieważ w kwietniowym badaniu zostało zadane inne pytanie, które brzmiało: „10 maja odbyć się mają wybory prezydenckie, które zostaną przeprowadzone korespondencyjnie czyli za pomocą poczty. Czy zamierza Pan/i wziąć w nich udział?”. 

Kantar przeprowadził sondaż w dniach 16-17 kwietnia, metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje prezydenckie badano w grupie 449 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach. 

Sejm 6 kwietnia uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów, w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa znajduje się obecnie w Senacie. 

KW 


Wykop Skomentuj211
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka