154 obserwujących
7998 notek
21096k odsłon
3311 odsłon

Trump zapowiada uznanie Antify za organizację terrorystyczną

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że zamierza uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną. Fot. 	PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że zamierza uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną. Fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL
Wykop Skomentuj162

Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę na Twitterze, że zamierza uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną.

Członkowie i zwolennicy administracji zarzucają antyfaszystowskim bojówkom udział w aktach przemocy podczas ostatnich demonstracji. 

Polecamy: Zamieszki w USA po zabójstwie George'a Floyda. Twitter znów ocenzurował Trumpa

W swoim niedzielnym wpisie Trump nie podał żadnych szczegółów dotyczących decyzji.


We wcześniejszych wpisach Donald Trump sugerował, że „radykalnie lewicowi anarchiści” pod przewodnictwem Antify odpowiadają za przemoc na trwających od wtorku w wielu amerykańskich miastach demonstracjach w związku ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku interwencji policji.

Podobną opinię wyraził w sobotę m.in. prokurator generalny USA William Barr. Oznajmił, że demonstracje zostały przejęte przez anarchistyczne i „skrajnie lewicowe grupy ekstremistów”, którzy mają własne cele. W wielu miejscach protestów uczestnicy zamieszek malowali na murach hasła i symbole anarchistyczne.

USA, Minneapolis
Zamieszki na ulicach USA. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

O uczestnictwie grup z zewnątrz w zamieszkach mówił w sobotę również guberantor stanu Minnesota Tim Welz. A lokalne media w Minneapolis donosiły o obecności prawicowych ekstremistów z grupy „trzyprocentowców”. Portal śledczy Bellingcat informował również o mobilizacji w sieci skrajnie prawicowych ruchu „Boogaloo”, którego celem jest wywołanie nowej wojny domowej.

Antifa, czyli „Akcja antyfaszystowska” to mający korzenie w Niemczech nieformalny ruch lewicowcyh bojówek sprzeciwiających się skrajnej prawicy. Prezydent Trump już wcześniej sugerował włączenie Antify na listę organizacji terrorystycznych, po serii ataków na prawicowych aktywistów w 2019 roku. Trump stwierdził wówczas, że taki krok „uczyniłby pracę policji łatwiejszą”.

KW

Wykop Skomentuj162
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka