153 obserwujących
8121 notek
21426k odsłon
2730 odsłon

Śmierć Adamowicza. Akt oskarżenia wobec odpowiedzialnych za koncert WOŚP

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - 15 stycznia 2019, gdańszczanie podpisujący księgi kondolencyjne po śmierci Pawła Adamowicza. Fot. Wojciech Pędzich/CC BY-SA 4.0
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - 15 stycznia 2019, gdańszczanie podpisujący księgi kondolencyjne po śmierci Pawła Adamowicza. Fot. Wojciech Pędzich/CC BY-SA 4.0
Wykop Skomentuj121

Aktem oskarżenia objęto siedem osób. 

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie dotyczącej organizacji XXVII Finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.  

Aktem oskarżenia objęto siedem osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa i nieprawidłowościami w organizacji imprezy „Koncert – Gdańsk dla Orkiestry”, która odbyła się w dniu 13 stycznia 2019 roku w ramach XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedziała w czwartek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz. 

Akt oskarżenia objął dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy i którzy - zgodnie z opinią biegłego - nie dopełnili swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie - zarzucono im narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Dwie osoby zarządzające Agencją Ochrony Tajfun tj. właścicielowi Agencji Ochrony oraz Dyrektorowi ds. Ochrony i BHP oskarżono również o narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

– Urzędnikowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy pomimo uchybień złożonego wniosku oraz dwóm funkcjonariuszom policji opiniującym wniosek, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię – zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych i narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – dodała prokurator Muklewicz. 

Śledztwo dotyczyło zorganizowanej w dniu 13 stycznia 2019 r., na Targu Węglowym w Gdańsku imprezy „Koncert - Gdańsk dla Orkiestry”. Organizatorem imprezy było stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. 

W trakcie imprezy doszło do śmiertelnego ugodzenia nożem przebywającego na scenie koncertowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

Paweł Adamowicz, trumna, Europejskie Centrum Solidarności
Pożegnanie Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarnosci - trumna z ciałem prezydenta wystawiona w ogrodzie zimowym ECS. Fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS/CC BY-SA 4.0

Śledczy sprawdzali okoliczności związanych z organizacją imprezy, procedurą uzyskania zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny oraz spełnieniem przez organizatora warunków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy. 

– Zabezpieczono obszerną dokumentację źródłową z instytucji, które uczestniczyły w procedurze rozpatrywania wniosku Regionalnego Centrum Wolontariatu, odtworzono nagrania z kamer monitoringu, a także przesłuchano wielu świadków – dodała Muklewicz. 

Powołano też biegłego sądowego z zakresu nauk o bezpieczeństwie i zarządzania bezpieczeństwem, w celu wydania opinii dotyczącej prawidłowości organizacji i przebiegu imprezy „Koncert - Gdańsk dla Orkiestry”. 

Akt oskarżenia oparto m.in. na opinii biegłego z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania bezpieczeństwem. 

– Ten stwierdził liczne i rażące uchybienia zarówno po stronie organizatora imprezy – stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, jak i instytucji opiniującej wniosek organizatora tj. funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz urzędu wydającego zezwolenie na podstawie wniosku tj. pracownika Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, a także firmy ochroniarskiej – Agencji Ochrony „Tajfun”, której zlecono zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy – powiedziała prokurator Muklewicz. 

Według prokuratury, firma ochroniarska i organizator imprezy Regionalne Centrum Wolontariatu nie zapewnili bezpieczeństwa i porządku podczas koncertu. W szczególności nie zabezpieczyli dostępu do sceny, umożliwiając wtargnięcie na nią zamachowca, który ugodził nożem Pawła Adamowicza. 

Oskarżonym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

KW

Wykop Skomentuj121
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo