293 obserwujących
1354 notki
4274k odsłony

PiS rusza w Polskę. W cieniu wojny i pod pręgierzem inflacji

Jarosław Kaczyński ogłosił mobilizację w swojej partii. Jej głównym elementem ma by wyjazd najważniejszych polityków PiS w teren. Strategia ta jest wykorzystywana od lat przez polityków. Przynosiła efekty – zarówno w przypadku Donalda Tuska, jak i Beaty Szydło czy Andrzeja Dudy. Pytaniem jednak pozostaje, czy PiS ma pomysł, by narzucić ton tak, jak potrafiło to robić do kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Pytanie jest zasadne, bo na sobotniej (4 czerwca) konwencji nie padło nic, co mogłoby porwać wyborców i co ważniejsze - przekonać do siebie niezdecydowanych.

Prof. Nowak: Rosja ma głęboko zakorzenione w historii terror i cierpienie

W Rosji to zjawisko jak najbardziej rzeczywiste: usprawiedliwia się wojnę i cierpienie, jeśli są prowadzone w słusznej sprawie. Wtedy ofiary padające po drugiej stronie uznaje się za „naturalne”. Akceptację Rosjan do przemocy wzmacnia przekaz zakorzeniony od dawna w historii. Bo jeżeli „nasza władza” ma prawo zabijać nas, to dlaczego nie ma unicestwiać obcych? To swoisty fenomen – mówi prof. Andrzej Nowak w rozmowie dla "Nowego Państwa".
Nawa Piotrowa czy watykanskij karabl. Jak (nie) zrozumieć papieża Franciszka

Nawa Piotrowa czy watykanskij karabl. Jak (nie) zrozumieć papieża Franciszka

Papież Franciszek nie uda się z wizytą do Kijowa. To przygnębiający sygnał, który wskazuje, że głowa Kościoła katolickiego nie zamierza być motorem zmian w naszej części Europy i wywierać presji na rosyjskiego agresora. Franciszek, podobnie jak dyplomacja watykańska, ma poważny problem z nazywaniem zła po imieniu. W dodatku zaczyna coraz śmielej oskarżać NATO, wpisując się w machinę kremlowskiej propagandy.

„Realiści” kontra „romantycy”. Fałszywy spór podczas wojny

Gdy na ukraińskie miasta ciągle spadają bomby, a na południu kraju agresor doprowadził do katastrofy humanitarnej ludzi pozbawionych pożywienia, wody i energii, część polskiej publicystyki żyje złudnym sporem „realistów” z „romantykami”. Złudnym dlatego, że rosyjska inwazja wymyka się spod prostych kliszy, a jej dalekosiężne skutki są jedną wielką niewiadomą. Polska nie ma wpływu na to, co zrobi Władimir Putin. Dziś racją stanu wolnego świata jest odgrodzenie się w każdym wymiarze od Rosji, doprowadzenie do zapaści gospodarczej totalitarnego wroga i uniezależnienie się od jego dostaw.
Konwój Wolności przejechał przez Kanadę. I zawstydził premiera Trudeau

Konwój Wolności przejechał przez Kanadę. I zawstydził premiera Trudeau

Od ostatniego piątku kanadyjska Ottawa sparaliżowana jest wielotysięcznym protestem kierowców ciężarówek. Takich tłumów na ulicach w Kraju Klonowego Liścia nie widziano od lat. Media za oceanem zgodnie przyznają, że na naszych oczach odbywają się największe strajki w historii tego kraju. Kierowcy domagają się zniesienia paszportów covidowych, wymogu szczepień i ustąpienia premiera Justina Trudeau. Poparł ich były prezydent USA Donald Trump i miliarder dążący do podboju kosmosu - Elon Musk.