Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista, na oddziale reanimacji z powodu zatrucia

Aleksiej Nawalny został hospitalizowany w Omsku na oddziale reanimacji. Fot. PAP/ITAR-TASS/Sergei Fadeichev
Aleksiej Nawalny został hospitalizowany w Omsku na oddziale reanimacji. Fot. PAP/ITAR-TASS/Sergei Fadeichev

Jeden z przywódców opozycji antykremlowskiej w Rosji, Aleksiej Nawalny, został hospitalizowany w Omsku na oddziale reanimacji.

Jego rzeczniczka Kira Jarmysz wyraziła przypuszczenie, że Nawalny zatruł się substancją dodaną do herbaty. 

Lekarze ze szpitala w Omsku, gdzie hospitalizowany został opozycjonista Aleksiej Nawalny, określili jego stan jako „ciężki” i zarazem „stabilny” - podała agencja RIA Nowosti. Współpracownicy polityka przekazali, że został podłączony pod respirator.

Nawalny jest obecnie w śpiączce; według mediów lekarze wprowadzili go w śpiączkę, by podłączyć go do respiratora. Jarmysz zaznaczyła, że nadal brak wyników badań lekarskich.

„Aleksiej nadal jest pod respiratorem. Jest w śpiączce w stanie ciężkim. Na razie nie ma wyników badań” - napisała Jarmysz na Twitterze.

– Dziś rano Nawalny wracał do Moskwy z Tomska. W trakcie lotu poczuł się źle. Samolot pilnie lądował w Omsku. Aleksiej doznał zatrucia toksynami – poinformowała Jarmysz. Później dodała, że Nawalny jest nieprzytomny. 

Zdaniem rzeczniczki powodem zatrucia mogła być substancja dodana do herbaty. „Przypuszczamy, że Aleksiej został otruty czymś domieszanym do herbaty. Tylko ją pił od rana. Lekarze mówią, że toksyny szybciej się przedostały poprzez gorący płyn” - napisała Jarmysz w mediach społecznościowych. 

Władimir Putin
Władimir Putin, prezydent Rosji. Fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Nawalny przez ostatnich kilka dni przebywał w miastach Syberii. Jego współpracownicy z Tomska zapewnili, że podczas ostatniego dnia jego pobytu nie zauważyli nic podejrzanego. 

Wydział zdrowia we władzach miejskich Omska potwierdził, że polityk został z lotniska przewieziony karetką pogotowia do „jednego z miejskich szpitali, gdzie poddawany jest wszelkim niezbędnym badaniom”. 

Około rok temu Nawalny trafił do szpitala w Moskwie z objawami ostrej reakcji alergicznej. Przewieziono go wówczas do szpitala z aresztu, gdzie odbywał karę administracyjną. Wówczas polityk nie wykluczał, że został otruty. 

44-letni Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.

KW

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka