159 obserwujących
8507 notek
22371k odsłon
1289 odsłon

Ambasador Mosbacher: Dwa lata temu złożyłam listy uwierzytelniające

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Twitter/Georgette Mosbacher
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Twitter/Georgette Mosbacher
Wykop Skomentuj78

Dwa lata temu złożyłam listy uwierzytelniające na ręce prezydenta RP. Od tego czasu relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską stały się jeszcze bliższe - napisała w niedzielę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie. Jak wskazują komentatorzy, Mosbacher nie jest zawodową dyplomatką, jej atutem jest natomiast pozycja we wpływowych kręgach związanych z Partią Republikańską, a także wieloletnia osobista znajomość z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

„2 lata temu złożyłam listy uwierzytelniające na ręce @PrezydentPL. Od tego czasu relacje między USA a PL stały się jeszcze bliższe. Wspólnie udało nam się wiele osiągnąć. To wielki zaszczyt być Ambasadorem USA w Polsce!' - napisała ambasador na swoim profilu na Twitterze. 


Mosbacher jest amerykańskim przedsiębiorcą, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej. 

Mosbacher jest zaangażowana w działalność polityczną; sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej - odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej. 

Georgette Mosbacher, Mateusz Morawiecki
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher (P) i premier Mateusz Morawiecki (L). Fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowa ambasador USA jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych. 

Mosbacher prowadziła działalność społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan - organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest też prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych. 

Prezydent USA Donald Trump nominował Mosbacher na stanowisko ambasadora w Polsce w lutym 2018 roku. Na początku lipca jej kandydaturę zaakceptował Senat USA. Na stanowisku szefa amerykańskiej placówki Mosbacher zastąpiła Paula W. Jonesa, który kierował ambasadą od września 2015 r. 

KW

Wykop Skomentuj78
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka