158 obserwujących
8494 notki
22341k odsłon
2422 odsłony

Po naradzie kierownictwa PiS: Są "zdecydowane rozstrzygnięcia”

Siedziba PiS na Nowogrodzkiej.
Siedziba PiS na Nowogrodzkiej.
Wykop Skomentuj95

Narada najważniejszych polityków PiS w sprawie przyszłości koalicji trwała trzy godziny. Prezes Kaczyński ma jeszcze rozmawiać ze Zbigniewem Ziobrą.

"Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie” – napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Narada trwała ponad trzy godziny. Najważniejsi politycy rozmawiali o przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Jakie to "zdecydowane rozstrzygnięcia”, nie wiadomo. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie będzie dziś dymisji Ziobry, co zarazem byłoby końcem koalicji. Prezes ma się jeszcze raz, najpewniej we wtorek, spotkać z ministrem i przedstawić mu warunki ewentualnej dalszej współpracy (wśród nich poparcie dla ustawy o bezkarności urzędników).

Rzeczniczka PiS przekazała PAP, że na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa PiS omawiano m. in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii.

– Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji. Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze. Zależy nam na współpracy, aby móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna – dodała Anita Czerwińska.

Czerwińska pytana o warunki, jakie szef PiS Jarosław Kaczyński postawił liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobro, aby współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy mogła być kontynuowana i czy wśród nich znalazła się kwestia LGBT, Czerwińska odparła: - Postawione warunki powinny na razie pozostać tylko do wiedzy naszego koalicjanta. Jednak w sprawie, o którą pan pyta stwierdzam z cała stanowczością, że ten temat nie pojawił się w żadnych rozmowach.

- Stanowisko PiS w tej sprawie LGBT  jest znane i niezmienne. Ostatnio przypomniał je w jednym z wywiadów prezes Jarosław Kaczyński" - zwróciła uwagę rzeczniczka PiS. "Tego rodzaju doniesienia traktujemy jako próbę wpływania niektórych mediów z udziałem obcego kapitału na stabilność sytuacji w Polsce. Jesteśmy przekonani, że żaden z naszych koalicjantów nie ulegnie tego rodzaju inspiracjom - podkreśliła Czerwińska. 

Jak wskazała, chodzi o wywiad szefa PiS dla tygodnika "Sieci", w którym podkreślał, że konieczne jest przeciwstawienie się ideologii LGBT, która zniszczyła już inne społeczeństwa europejskie. - Ci, którzy nie walczyli – przykładów z Europy nie brakuje – przegrali. Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę - mówił w wywiadzie Kaczyński. - Jestem za tym, by aktywnie przeciwstawiać się tym zagrożeniom dla naszej cywilizacji, bo doświadczenia bierności pokazują zawsze ten sam efekt - dodał w rozmowie.

Media spekulowały, że jednym z warunków dalszej współpracy w ramach ZP jest odstąpienia Solidarnej Polski od ostrego kursu ws. wartości rodzinnych i obrony Polaków przed ideologią LGBT

Przed dzisiejszą naradą na Nowogrodzkiej szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki mówił dziennikarzom: "Z pewnością małe partyjki, które wchodzą w skład zjednoczonej koalicji, muszą troszkę utemperować swoje apetyty. Jeżeli to zrobią, jeżeli zrozumieją powagę swojej sytuacji, to będziemy próbowali się jeszcze porozumieć”.

W spotkaniu kierownictwa poza prezesem Kaczyńskim i Terleckim wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, pierwszy prezes PiS Joachim Brudziński i Beata Szydło.

Kaczyński spotkał się z Ziobro

Jak informują media, Kaczyński i Ziobro opuścili spotkanie ok godz. 20.30. Z doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" i portalu Onet.pl wynika, że "PiS oczekuje od Solidarnej Polski jasnych deklaracji" w sprawie tzw. Piątki dla zwierząt.

To już drugie spotkanie liderów PiS i Solidarnej Polski w tym tygodniu. W poniedziałek politycy rozmawiali w tym samym miejscu w późnych godzinach nocnych.

KJ


Wykop Skomentuj95
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka