164 obserwujących
8962 notki
23710k odsłon
3423 odsłony

Poważne ostrzeżenie dla Kaczyńskiego. Spadek poparcia dla PiS po protestach

Strajk Kobiet wpływa na spadek poparcia dla PiS w sondażach. Fot. PAP/Leszek Szymański
Strajk Kobiet wpływa na spadek poparcia dla PiS w sondażach. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj223

PiS nie przekracza granicy 30 proc. w najnowszym sondażu IBRiS dla "Wirtualnej Polski". To kolejne badanie, które uwydatnia spadkowy trend poparcia dla partii rządzącej. 

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, obóz władzy straciłby większość w Sejmie. Chęć oddania głosu na PiS zadeklarowało 29 proc. respondentów. Przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską wynosi zaledwie 4 punkty proc. Partię Borysa Budki wskazało 24 proc. badanych. 

Na trzecią siłę w badaniach opinii wyrasta Polska 2050 Szymona Hołowni. Formacja dziennikarza uzyskała 14,9 proc. poparcia. Protesty proaborcyjne, które od 10 dni odbywają się w miastach, nie podnoszą popularności Lewicy - jej wynik to 6,9 proc. Konfederacja może liczyć na 5,3 proc., natomiast na PSL i Kukiz'15 zagłosowałoby 3,3 proc. pytanych. Wielu respondentów IBRiS określiło się jako grupa niezdecydowana - aż 16,6 proc. 

W wyborach parlamentarnych frekwencja wyniosłaby 41,2 proc. - tylu respondentów nie ma wątpliwości, że poszłoby do urn. Większość biorących udział w sondażu - 52,1 proc. - nie wzięłaby udziału w wyborach. Niezdecydowanych było 6,7 proc. respondentów.

Badanie IBRiS wskazuje na mocny spadek poparcia dla PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego straciła sporo już w badaniu CBOS - aż 9 punktów proc. Na Zjednoczoną Prawicę oddałoby głos 31 proc. badanych, a analitycy pracowni nie mają wątpliwości, że to nie koronawirus, a protest kobiet jest wizerunkowym problemem dla obozu rządzącego. 

Największy spadek poparcia PiS notuje wśród osób od 18. do 25. i od 25. do 34. roku życia (odpowiednio: 16 i 15 pkt proc.) - wynika z wniosków CBOS. Duży spadek odnotowano także wśród osób w wieku przedemerytalnym: aż 17 punktów proc. Jako istotne zostały wskazane spadki poparcia wśród respondentów w najmniejszych miastach (12 punktów) oraz na wsi -10 punktów), a także wśród ludzi z wykształceniem średnim (11 punktów) oraz podstawowym lub gimnazjalnym (10 punktów). Niemniej, grupą o największym spadku okazały się osoby o najniższych dochodach, do 1000 zł na osobę - w tej grupie CBOS odnotował 26 pkt proc. spadku poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. 

Respondentów zapytano też, co uważają o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. 51,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie źle", grupa 14,1 proc. - "raczej źle". Pozytywne oceny są w mniejszości - 14,8 proc. uczestników sondażu oceniło wyrok "raczej dobrze", a 10,1 proc. "zdecydowanie dobrze". W tej sprawie nie ma zdania 9 proc. pytanych - wynika z badania IBRiS dla Onetu. 

GW

Wykop Skomentuj223
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka