Giertych udostępnia nagranie z Hofmanem i Czarneckim. Oświadczenie Adama Hofmana

Adam Hofman, fot. PAP/Leszek Szymański
Adam Hofman, fot. PAP/Leszek Szymański

Roman Giertych twierdzi że podejrzany w aferze GetBack milioner Leszek Czarnecki otrzymał propozycję udziału w kupnie TVN24. Stacja miała trafić w posiadanie spółek Skarbu Państwa. Według niego, pośredniczyć w ofercie miał Adam Hofman. Były polityk PiS zapewnia, że podczas spotkań z Czarneckim nigdy nie składał żadnych „korupcyjnych” propozycji.

"Gazeta Wyborcza" podała, że Hofman miał przyjechać do Monako i składać w imieniu rządzącego obozu korupcyjne propozycje właścicielowi Getin Banku Leszkowi Czarneckiemu. Po tej publikacji Hofman opublikował oświadczenie, w którym zapewnił, że nie powoływał się na znajomości lub kontakty w administracji rządowej. Były poseł PiS zapowiedział podjęcie kroków prawnych w związku z artykułem "GW". Później Roman Giertych opublikował wpis na Facebooku, w którym napisał m.in., że w czerwcu Adam Hofman z innymi osobami zaproponował Leszkowi Czarneckiemu "udział w operacji przejęcia kontroli nad TVN24 przez spółki Skarbu Państwa".

"Fragment rozmowy za zgodą mego Mocodawcy udostępniam, aby nikt nie zarzucał, że mijam się z prawdą" – zaznaczył na Facebooku Roman Giertych. Mecenas ujawnił nagranie, na którym - jak stwierdził - Adam Hofman i jego współpracownik proponują Leszkowi Czarneckiemu "formalne lub nieformalne zatrudnienie Michała Krupińskiego".

"Jednocześnie Adam Hofman oświadcza, że w/w w przypadku zatrudnienia pójdzie do Zbigniewa Ziobro, porozmawia, przekona i rozwiąże problemy Czarneckiego dzięki temu, że w PiS jest autorytetem od spraw bankowych, czyli w zakresie tych spraw, w których zarzuty ma Czarnecki" – dodał Giertych.

"Czarnecki ma wątpliwości, czy za jego problemami nie stoi jednak premier, a nie Prokurator Generalny. Jego rozmówcy zapewniają go, że stoi za nimi Ziobro i sugerują, że uzgodnili ofertę zatrudnienia z Michałem Krupińskim. Do zatrudnienia Michała Krupińskiego nie dochodzi. Tydzień po spotkaniu Zbigniew Ziobro publicznie oświadcza, że chce aresztować L. Czarneckiego i wystawić za nim list gończy" - czytamy we wpisie adwokata.

Link do nagrania:


Adam Hofman oświadczył, że "podczas tych spotkań nigdy nie składaliśmy żadnych „korupcyjnych” propozycji".
"24 lipca 2020 roku Leszek Czarnecki w trakcie jednego ze spotkań poprosił o znalezienie eksperta - doradcy z zakresu bankowości, jak to określił - „z drugiej strony”. Ekspert ten miałby pomóc mu prowadzić komunikację z rynkiem i otoczeniem biznesowym".  Jak podkreślił Hofman, to sam klient wyraził potrzebę poszukiwania i zatrudnienia takiego specjalisty. Wtedy padła sugestia, że mógłby to być Michał Krupiński. "Pomimo rekomendacji do współpracy jednak nie doszło" -  - zaznaczył były polityk PiS.

Oto pełen tekst oświadczenia Adama Hofmana:

Od maja 2019 firma, w której jesteśmy Partnerami, współpracowała i współpracuje do dziś z Panem Leszkiem Czarneckim, jego dwoma bankami, fundacją i członkami rodziny.
Propozycje współpracy złożył nam sam Leszek Czarnecki.  Zawarliśmy z jego firmami umowy na usługi komunikacyjno-doradcze. W tym czasie wykonywaliśmy zgodnie z Umową działania z zakresu public relations i doradztwa strategicznego.  Wszystkie działania były dokumentowane i raportowane co miesiąc klientowi.
W czasie trwania współpracy doszło do co najmniej kilkudziesięciu spotkań z przedstawicielami obsługiwanych podmiotów, w tym wielokrotnie, osobiście z samym Leszkiem Czarneckim.
Spotkania odbywały się każdorazowo w miejscach wyznaczonych przez klienta m.in. w Warszawie, Miami i Monte Carlo, gdzie przebywał Leszek Czarnecki.
Stanowczo podkreślamy, że podczas tych spotkań nigdy nie składaliśmy żadnych „korupcyjnych” propozycji.
24 lipca 2020 roku Leszek Czarnecki w trakcie jednego ze spotkań poprosił o znalezienie eksperta - doradcy z zakresu bankowości, jak to określił - „z drugiej strony”.
Ekspert ten miałby pomóc mu prowadzić komunikację z rynkiem i otoczeniem biznesowym.  Pragniemy wyraźnie pokreślić, że to sam klient wyraził potrzebę poszukiwania i zatrudnienia takiego specjalisty.
Zostaliśmy poproszeni o sugestię, kto mógłby pełnić taką rolę w jego firmie. W trakcie kolejnego spotkania omówiono propozycję potencjalnej rozmowy i współpracy z Panem Michałem Krupińskim. Pomimo rekomendacji do współpracy jednak nie doszło.
Rozmowa, która została zarejestrowana w trakcie nagranego spotkania 23 września 2020 roku była jedną z wielu rozmówców o charakterze doradczym wynikającym z realizacji zawartej umowy i nie zawiera żadnych treści, które stanowiłyby naruszenie prawa. Tym samym stanowczo dementujemy doniesienia Pana Romana Giertycha w tym temacie
Dementujemy również na temat sprawy zakupu TVN 24. Leszek Czarnecki w trakcie spotkania w Miami w sierpniu 2019 roku powołując się na swoje kontakty z większościowym udziałowcem Discovery sam wyraził zainteresowanie zakupem stacji TVN24. Podkreślamy: to był pomysł Leszka Czarneckiego a nie nasz. Klient kilkukrotnie wracał do tego tematu i pytał nas o zdanie, prosił o rekomendacje dotyczące zakupu i potencjalnych korzyści z tego wynikających.
Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, poruszone publicznie wątki pojawiały się z inicjatywy Leszka Czarneckiego. Nie były to nasze propozycje i nadana tej im przez Romana Giertycha interpretacja jest całkowicie nieuprawniona.
Dbając o dobre firmy i partnerów, a także walcząc z rozpowszechnianiem nieprawdziwych, zmanipulowanych informacji już podjęliśmy zdecydowane kroki prawne.  W swojej działalności zawsze kierowaliśmy się zasadami uczciwego biznesu a prowadzone przez nas wobec klientów działania zawsze realizowane były zgodnie z prawem. Tak było również w tym przypadku.
Prowadzone od wczoraj przez Romana Giertycha i GW działania medialne są nieuprawnioną próbą odwrócenia uwagi od istoty sprawy i w sposób nieuprawniony mają nadać jej polityczny charakter.
Adam Hofman                          Robert Pietryszyn
Partner R4S                              Partner R4S

W rozmowie z Onetem Hofman dodał, że nie chodziło o to, że Krupiński miałby cokolwiek załatwić. "Rozmowa była dłuższa, a Czarnecki wyciął fragment, który mu pasuje" - zaznaczył.

Jak podaje TVN24, Discovery, właściciel tej stacji, poinformowało, że nie wiedziało o żadnych planach dotyczących TVN24 opisanych przez Romana Giertycha, ani nie uczestniczyło w rozmowach dotyczących sprzedaży kanału.

ja

Lubię to! Skomentuj180 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka