Atak terrorystyczny w Szwecji - osiem osób ranionych nożem

Radiowóz szwedzkiej policji, zdjęcie liustracyjne, fot. Wikimedia Commons
Radiowóz szwedzkiej policji, zdjęcie liustracyjne, fot. Wikimedia Commons

Osiem osób zostało rannych, w tym kilku ciężko, w wyniku ataku nożownika w miejscowości Vetlanda w południowej Szwecji - podała lokalna policja. Wszczęto śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego.

Do ataku doszło po południu w centrum 20-tysięcznej Vetlandy w pobliżu dworca kolejowego. W ciągu 20 minut mężczyzna ranił siedmiu przechodniów w pięciu miejscach: m.in. w kiosku przy dworcu, przed sklepem spożywczym oraz przed kwiaciarnią. Ruch pociągów został wstrzymany, a obszar, na którym miał miejsce atak - zamknięty. Początkowo policja prowadziła śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa kilku osób, następnie podwyższono rangę sprawy.

- Prowadzący śledztwo zdecydował, że zdarzenie powinno zostać uznane za przestępstwo terrorystyczne - oświadczył rzecznik szwedzkiej policji Thomas Agnevik.

W związku z wydarzeniami w miejscowości Vetlanda z policją współpracują szwedzkie służby specjalne SAPO.

Premier Szwecji Stefan Loefven napisał w oświadczeniu, że "potępia tę straszną przemoc". "Na te haniebne akty odpowiemy zbiorową siłą społeczeństwa" - oznajmił szef rządu.

Szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg oświadczył, że "są to przerażające wydarzenia". "Myślami jestem z ofiarami i ich bliskimi. W tej chwili nie jest jasne, co się stało i jaki był powód" - powiedział.

Ekspert ds. terroryzmu Magnus Ranstorp ze Szwedzkiej Akademii Obrony uważa, że zdarzenie przypomina ataki terrorystyczne, jakie miały miejsce wcześniej w innych krajach Europy.

Sprawca ataku to 22-letni obywatel Afganistanu, który przybył do Szwecji w 2018 roku - pisze w czwartek gazeta "Expressen".

Według gazety mężczyzna był wcześniej skazany na karę grzywny za przestępstwo narkotykowe związane z zażywaniem marihuany. W środę wieczorem policja przeszukała mieszkanie, w którym mieszkał od ponad roku.

Dziennik "Aftonbladet" napisał, że napastnik był wcześniej często widywany w centrum miasta. W ostatnim czasie miał "źle wyglądać". 22-letni obywatel Afganistanu w czasie zatrzymania był uzbrojony, został postrzelony przez policję. Przebywa obecnie w szpitalu; jest lekko ranny.

ja

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka