167 obserwujących
9572 notki
24831k odsłon
  3074   3

Nowe pomysły PiS. Wyższa kwota wolna od podatku, rewolucja w emeryturach

PiS zaproponuje kolejne programy społeczne.
PiS zaproponuje kolejne programy społeczne.

PiS chce wygrać kolejne wybory, dlatego w Nowym Polskim Ładzie zostanie zaproponowana kwota wolna od podatku do 30 tys. złotych oraz zwolnienie emerytur od podatku do 2,5 tys. złotych. 

Prace nad programem społeczno-gospodarczym, który ma przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii COVID-19, będą zakończone w marcu. Portal oko.press ujawnił pierwsze propozycje - według dziennikarzy, skrywane nie tylko przed mediami, ale nawet koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia. 

Nowy Polski Ład zostanie zaprezentowany prawdopodobnie 20 marca w formie konwencji zdalnej. Pojawią się wielkie plany inwestycyjne rządu, całkiem możliwe podniesienie składki zdrowotnej dla najbogatszych, wzrost nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB w niedługim czasie, ale też podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz pójście na rękę emerytom. PiS zaproponuje kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. złotych i emerytury bez podatku do 2,5 tys. złotych - twierdzą źródła oko.press w Zjednoczonej Prawicy. 

- To jest program PiS i na pewno będzie on wdrożony. Jeśli pojawią się próby jego zablokowania, będzie to już nasz program wyborczy - miał stwierdzić podczas narady kierownictwa PiS sam Jarosław Kaczyński. Takie słowa oznaczają, że lider partii rządzącej jest przygotowany na przedterminowe wybory, gdyby nie udało się utrzymać w ryzach koalicji z Solidarną Polską, kwestionującą unijny budżet z funduszu odbudowy oraz z Porozumieniem, gdzie wciąż toczy się spór między stronnikami Jarosława Gowina oraz Adama Bielana. 

- Trzeba jednak podkreślić – ostateczna konstrukcja propozycji PiS nie jest nam znana. Możemy jedynie spekulować. Bez wątpienia byłby to jednak koszt rzędu dziesiątek miliardów złotych i warto domagać się od PiS źródeł finansowania tego pomysłu. Szczególnie, że cały Nowy Ład projektowany jest jako program, który ma podnieść Polskę po kryzysie. Więc jego kolejne elementy też będą kosztować - ostrzega redakcja oko.press. 

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel opisał Nowy Polski Ład jako istotny program, który pozwoli na zatarcie różnic ekonomicznych między Polską a Europą Zachodnią. - Nowy Polski Ład to plan na najbliższe lata dla naszego kraju. Jest kontynuacją tego wszystkiego, co zostało już zrealizowane w ramach naszych programów. To także odpowiedź na nowe wyzwania, które pojawiły się w związku z pandemią - mówił Fogiel w Polskim Radiu24.

- Kwestia odbudowy, takiego restartu po kryzysie wywołanym pandemią. My chcemy, żeby ten restart był w wypadku Polski bardzo szybki, bardzo ambitny, tak żeby tej zmieniającej się rzeczywistości wyjść kilka miejsc do przodu - przekonywał poseł PiS. 

- Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna - tłumaczył konieczność wdrożenia nowych rozwiązań premier Mateusz Morawiecki. 

Krajowy Plan Odbudowy będzie oparty na funduszach unijnych - do 2026 roku do Polski trafi ok. 24 miliardy euro bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 miliardy euro w formie ewentualnych pożyczek. Według rządu, pieniądze pozwolą odbudować gospodarkę po kryzysie pandemicznym. 

GWLubię to! Skomentuj134 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka