Sondaż IBRiS. Czy opozycja powinna poprzeć Fundusz Odbudowy?

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz

Opozycja powinna poprzeć rządowy projekt Funduszu Odbudowy – wynika z sondażu IBRiS.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zamówienie „Rzeczypospolitej” wynika, że 66,3 proc. badanych uważa, iż opozycja powinna poprzeć rządowy projekt Funduszu Odbudowy i umożliwić ratyfikację decyzji o zasobach własnych UE.


20,5 proc uważa, że należy się wstrzymać, a 2,7 - zagłosować przeciw.


„Rzeczpospolita” opublikowała we wtorek wieczorem wyniki sondażu zrealizowanego przez pracownię IBRiS, w którym zapytano respondentów, „jak powinna zachować się opozycja w głosowaniu nad Funduszem Odbudowy”.

Mateusz Morawiecki, Lewica, Fundusz Odbudowy, sondaż IBRiS, Salon24
Premier Morawiecki przed spotkaniem z Lewicą. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak czytamy na portalu, 66,3 proc. respondentów odpowiedziało, że opozycja powinna „zagłosować razem z PiS, umożliwiając ratyfikację i utworzenie funduszu”; 20,5 proc. odpowiedziało, że opozycja powinna „wstrzymać się od głosu, jeżeli nie zostaną spełnione jej warunki dotyczące rozdziału pieniędzy”, 2,7 proc. respondentów uważa natomiast, że powinna „zagłosować wraz z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry przeciwko ratyfikacji”. 10,5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi: „nie wiem”.

Sondaż został przeprowadzony w 24 i 25 kwietnia metodą CATI na próbie 1100 respondentów.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Strajk Kobiet kontra Młoda Lewica

Porozumienie Lewicy z rządem Mateusza Morawieckiego podzieliło środowiska lewicowe.

„Ogłaszamy krótko: wóz albo przewóz. Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy” - napisano na Twitterze Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Odpowiedź przyszła szybko ze strony Młodej Lewicy (młodzieżówki Lewicy)

Jedna z internautek napisała: „a wy wiecie, że prawa kobiet to nie są tylko prawa bogatych, dobrze sytuowanych kobiet z dużych miast, szklane sufity w korpo i zakaz aborcji, tylko brak mieszkań, brak praw pracowniczych, brak pomocy ofiarom, wykluczenie komunikacyjne itd? FEMINIZM SOCJALNY, NIE LIBERALNY!”


 

KW

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka