Katoliccy księża błogosławią pary homoseksualne. Bunt przeciwko Watykanowi

Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne.
Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne.

Tęczowe flagi na ołtarzach, chór śpiewa "Somewhere over the rainbow" -  niemieccy księża odprawiają msze święte dla par homoseksualnych. To bunt przeciwko dekretowi Watykanu, który zakazuje takich błogosławieństw w Kościele Katolickim.

Księża w około 100 kościołach katolickich w Niemczech od poniedziałku odprawiają błogosławieństwa par tej samej płci.

Watykan: Kościół nie może błogosławić związków jednopłciowych

Watykan wydał dekret, z którego wynika, że Kościół katolicki nie może błogosławić związków osób tej samej płci, ponieważ "Bóg nie może błogosławić grzechu".

Licząca prawie 500 lat rzymska Kongregacja Nauki Wiary na pytanie, czy Kościół ma prawo „błogosławić związki osób tej samej płci”, odpowiedziała jednoznacznym i dosadnym „nie”. Do tego słowa Kongregacja dołącza „notę wyjaśniającą” i „komentarz”.

Watykan utrzymał, że osoby homoseksualne należy traktować z godnością i szacunkiem. Jednak, jak podkreślił, nauczanie katolickie utrzymuje, że małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest częścią planu Boga i ma na celu stworzenie nowego życia.

W dokumencie można przeczytać, że skoro związki jednopłciowe nie są częścią tego planu, to nie można ich błogosławić. "Obecność w takich relacjach elementów pozytywnych, które same w sobie mają być cenione i doceniane, nie może ich usprawiedliwić i uczynić ich prawowitymi przedmiotami kościelnego błogosławieństwa. (...) Bóg nie błogosławi grzechu i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić mu się zmienić" - brzmi komunikat.

Niemiecki kler: Dalej będziemy błogosławić homoseksualne pary

W Niemieckim Kościele katolickim decyzja Watykanu wywołała irytację i frustrację. Na tydzień przed Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią zaplanowano nabożeństwa dla osób homoseksualnych w całych Niemczech, przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Monachium, Frankfurt, Kolonia i Berlin. Błogosławieństwa parom tej samej płci księża udzielają pod hasłem #liebegewinnt (Miłość zwycięża).

Katoliccy księża w Niemczech wyrazili niezadowolenie z zakazu watykańskiego i powiedzieli, że chcą pobłogosławić wszystkie kochające się pary, zarówno homoseksualne, jak i heteroseksualne. Świeccy członkowie kościoła również wyrazili swój sprzeciw wobec stanowiska Watykanu.

Tysiące niemieckich księży i ​​pracowników kościoła podpisało również petycję wzywającą Kościół do udzielenia błogosławieństw parom tej samej płci, niektóre parafie wywiesiły tęczowe flagi przed kościołami.

Episkopat Niemiec krytykuje ruch "Miłość zwycięża"

Ruch #liebegewinnt określił decyzję Watykanu o odmowie błogosławieństwa parom tej samej płci jako „policzek dla ludzi na całym świecie”. Ruch stworzył mapę pokazującą wszystkie kościoły oferujące błogosławieństwa w najbliższych dniach.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, Georg Baetzing, skrytykował tę akcję, mówiąc, że nie jest to „droga naprzód”.

„Nabożeństwa nie mogą być narzędziami kościelnych manifestacji politycznych lub akcji protestacyjnych” - powiedział.

Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Niemczech od 2017 roku, kraj ten zakazał również tak zwanej „terapii konwersji gejów” dla osób poniżej 18 roku życia.

źrodło: dpa

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne.
Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne. Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne. Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne.
Niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne. fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo