Fatalna passa KO trwa. Takiego spadku poparcia nikt się nie spodziewał

Borys Budka ma ogromny problem z topniejącym poparciem dla Koalicji Obywatelskiej. Fot. Twitter/Borys Budka
Borys Budka ma ogromny problem z topniejącym poparciem dla Koalicji Obywatelskiej. Fot. Twitter/Borys Budka

Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wśród respondentów stopniało do zaledwie 12 proc. - to najgorszy wynik w historii dla partii Borysa Budki. 

PiS stabilnie, bez większości

Z sondażu pracowni United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to ich zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość. Na PiS zadeklarowało chęć głosowania 33,5 proc. ankietowanych, co jest stabilnym wynikiem, ale nie oznaczałby powtórzenia sukcesu z 2019 roku i samodzielnych rządów. O 3 punkty proc. poprawił się rezultat Polski 2050 Szymona Hołowni w porównaniu z ostatnim badaniem w połowie kwietnia - poparcie dla tej formacji wynosi już 22 proc. 

Katastrofa dla KO

O prawdziwej katastrofie mogą powoli mówić politycy Koalicji Obywatelskiej. W sondażu United Surveys zanotowali spadek o 6 pkt. proc. w ciągu zaledwie miesiąca i obecnie zamierza ich poprzeć zaledwie 12 proc. biorących udział w badaniu. Tak drastyczna obniżka notowań ma związek ze wstrzymaniem się od głosu ws. Funduszu Odbudowy, podczas gdy większość badań opinii wskazywała na znaczące poparcie dla środków unijnych.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział wykorzystanie konstytucyjnego, 30-dniowego terminu dla rozpatrzenia projektu w izbie wyższej i złożenia poprawek, co prawdopodobnie opóźni ratyfikację budżetu i wypłatę pierwszych transz w Unii Europejskiej. 

Koalicję Obywatelską ściga Lewica - na partię Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga chce głosować 9,6 proc. oraz Konfederacja, która otrzymała 8,6 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL-Koalicja Polska (4,3 proc.). Z ugrupowaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza zamierza współpracować były prezydent Bronisław Komorowski, zapowiadając przyciągnięcie centroprawicowych wyborców. 

Wciąż 9,9 proc. nie wie, na kogo oddałoby swój głos w wyborach parlamentarnych, a frekwencja wyniosłaby 51,8 proc. 

Alternatywny sondaż 

United Surveys zapytało też ankietowanych o poparcie dla partii przy ewentualnych zmianach przywództwa w formacjach politycznych. I tak Zjednoczona Prawica z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim mogłaby liczyć na 34 proc. Polska 2050 uzyskałaby poparcie 19,6 proc. badanych. Niewielką poprawę widać po rezultacie Koalicji Obywatelskiej, gdyby na jej czele stał Rafał Trzaskowski wraz z Borysem Budką - 15,7 proc. 

Lewica z trzema przewodniczącymi jak do tej pory zdobyła poparcie 9,1 proc. ankietowanych. Konfederacja z Krzysztofem Bosakiem, Arturem Dziamborem i Grzegorzem Braunem jako liderami uzyskałaby 6,9 proc., a poprawa notowań widoczna jest u PSL w scenariuszu z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Bronisławem Komorowskim jako liderami (6,4 proc.).

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM został zrealizowany metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) 11 maja 2021 roku na próbie 1000 osób.

GW

Lubię to! Skomentuj88 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka