Syn Zbigniewa Brzezińskiego kandydatem na ambasadora USA w Polsce

Mark Brzezinski od 2011 do 2015 był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji. Fot. Flickr/USS Embassy Sweden
Mark Brzezinski od 2011 do 2015 był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji. Fot. Flickr/USS Embassy Sweden
Mark Brzezinski jest rozważany przez administrację prezydenta Joe Bidena jako kandydat na ambasadora USA w Polsce - informuje "New York Times".

Mark Brzezinski ma 56 lat. Jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydenta Jimmy'ego Cartera, i wnukiem dyplomaty Tadeusza Brzezińskiego.

Z wykształcenia jest prawnikiem. Mark Brzezinski w administracji Billa Clintona był w latach 1999–2001 doradcą do spraw Europy Wschodniej, za prezydentury George’a Busha prowadził prywatną praktykę i wykładał na Columbia University.

Podczas kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w USA w 2008 był doradcą Baracka Obamy, a po jego zaprzysiężeniu na prezydenta był brany pod uwagę jako kandydat na ambasadora USA w Polsce. W październiku 2011 został mianowany ambasadorem USA w Szwecji. Pełnił tę funkcję do 2015 roku.

W styczniu swoją działalność jako ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce zakończyła Georgette Mosbacher. Obecnie USA nie mają ambasadora w Polsce, prace amerykańskiej ambasady koordynuje charge d'affaires Bix Aliu.

ja


Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka