W niedzielę rocznica Powstania Warszawskiego. Prezydent weźmie udział w obchodach

Eugeniusz Haneman, Public domain, via Wikimedia Commons
Eugeniusz Haneman, Public domain, via Wikimedia Commons
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; wręczy odznaczenia państwowe, a w godz. "W" razem z powstańcami złoży kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W niedzielę rocznica Powstania Warszawskiego

W niedzielę, 1 sierpnia, minie 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. "Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to będzie znów ten moment, w którym w czasie popandemicznym będziemy mogli wreszcie się spotkać razem, spotkać też bohaterów tamtych dni, których zostało już tak niewielu, ale dzięki którym pamiętamy. Oni przekazują nam pamięć o tamtych dniach" - powiedział PAP minister w KPRP.

Jak dodał, Andrzej Duda rozpocznie udział w obchodach rocznicowych od piątkowej uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas której wręczy odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, kombatantom oraz osobom zasłużonym dla upamiętnienia tamtych wydarzeń. "Tam też prezydent spotka się, jak zawsze, z grupą powstańców, kombatantów" - poinformował Kolarski.

W sobotę uroczysta msza święta

W sobotę prezydent będzie uczestniczył we Mszy Świętej, a następnie w uroczystym Apelu Poległych na Placu Krasińskich pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

"1 sierpnia, tak jak to ma miejsce już od kilku lat, pan prezydent będzie na Woli. Tam konsekwentnie przypomina o tej wielkiej tragedii ludobójstwa, które dokonało się w pierwszych dniach sierpnia, o ludobójstwie ludności Warszawy, ludności Woli. O tej wielkiej, niewyobrażalnej niemieckiej zbrodni" - powiedział Kolarski.

"Prezydent co roku jest w innym miejscu, tych miejsc są dziesiątki. W tym roku prezydent upamiętni blisko 7 tys. ofiar, które zostały zamordowane na terenie dawnej fabryki Franaszka przy ul. Wolskiej. Będzie również krótka chwila rozmowy z mieszkańcami, z osobami z najbliższej okolicy i z osobami, które opiekują się tym i innymi miejscami pamięci, w których doszło do masakry" - podkreślił prezydencki minister.

Jak dodał, w niedzielę, 1 sierpnia, o godz. 17 - w godzinie "W" - prezydent razem z powstańcami złoży kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Wieczorem Andrzej Duda weźmie udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

63 dni chwały

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura