Episkopat nawołuje do okazania uchodźcom "chrześcijańskiej gościnności"

Episkopat apeluje do okazania uchodźcom "chrześcijańskiej gościnności". Fot. Flickr.com
Episkopat apeluje do okazania uchodźcom "chrześcijańskiej gościnności". Fot. Flickr.com
Biskupi ponownie zabrali głos ws. migrantów, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Wezwali do okazania im "postawy chrześcijańskiej gościnności". Jak podkreślili, powinno stać się tak, by zapewnić bezpieczeństwo i uchodźcom, i miejscowym. Biskupi podziękowali też żołnierzom i pogranicznikom za ich służbę.

Tradycyjnie zebranie biskupów diecezjalnych odbyło się na Jasnej Górze w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która przypada w czwartek. Obradami kierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Episkopat apeluje do okazania uchodźcom "chrześcijańskiej gościnności"

Autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP poinformowali, że biskupi zajęli stanowisko wobec wydarzeń na wschodniej granicy Polski, a zwłaszcza tego, co dzieje się w Afganistanie.

Jak czytamy w komunikacie, biskupi diecezjalni uznali, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. "Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej" – napisali.

Episkopat: oczekujemy od państwa wypracowania mechanizmów pomocy uchodźcom

"Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce" - podkreślili biskupi.

Podziękowali także za wszelkie inicjatywy pomocowe Caritas oraz lokalnych społeczności, jak również żołnierzom i Straży Granicznej za ich trudną służbę. "Maryja, Królowa Polski i Pociecha Migrantów, niech będzie naszą przewodniczką i opiekunką w tym dziele" - zaznaczyli.

Biskupi przypomnieli, że za niecałe trzy tygodnie będziemy przeżywać beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki ośrodka dla ociemniałych w Laskach matki Elżbiety Róży Czackiej.

Biskupi oferują władzy pomoc w przyjmowaniu uchodźców

Dodali, że ze względu na trwającą pandemię, beatyfikacja przygotowana została w sposób "godny i skromny". "Biskupi zdają sobie sprawę, że z tego powodu tylko niewielka liczba osób będzie mogła uczestniczyć we Mszy na miejscu beatyfikacji. Dlatego gorąco proszą o zrozumienie tej specyficznej sytuacji i włączenie się we wspólną modlitwę przez specjalne transmisje i obchody organizowane lokalnie w katedrach i parafiach w całej Polsce" - zaapelowali.

Nawiązując do wizyty Ad Limina polskich biskupów, w komunikacie podkreślono, że do Watykanu zostały już wysłane wszystkie wymagane przy takiej wizycie sprawozdania.

Podczas obrad biskupi podjęli także kwestię przygotowań do zwołanego przez papieża Franciszka XIV Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, który w nowej formule zostanie zainaugurowany 9 i 10 października br. w Rzymie. "Biskupi zapoznali się z ogólnymi założeniami prac synodalnych i podjęli refleksję nad ich szczegółowymi wytycznymi" - czytamy w komunikacie.

MD

Lubię to! Skomentuj196 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo