Sondaż IBRiS. Polacy o uchodźcach i sympatiach politycznych. Znamy wyniki badania

Sondaż IBRiS. Polacy o uchodźcach i sympatiach politycznych. Znamy wyniki badania. Fot. PAP/EPA
Sondaż IBRiS. Polacy o uchodźcach i sympatiach politycznych. Znamy wyniki badania. Fot. PAP/EPA
Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych przeprowadził IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu. Gdyby wybory odbyły się we wtorek, w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań. Respondenci zabrali też głos ws. przyjmowania uchodźców i migrantów.

Sondaż IBRiS przeprowadzony 24 sierpnia dla "Wydarzeń" Polsatu przynosi zmianę poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. PiS i Solidarna Polska mogą liczyć na głosy 35 proc. ankietowanych. To o 2 pkt. proc. więcej niż w badaniu czerwcowym, kiedy to w ZP było także Porozumienie Jarosława Gowina.

Sondaż IBRiS. Poparcie dla partii politycznych. Sejm bez PSL

Koalicja Obywatelska notuje natomiast 24 proc. poparcie badanych. Ugrupowanie odnotowało największy wzrost poparcia w stosunku do poprzedniego badania. W sierpniu poparcie dla KO wzrosło o 7 pkt. proc. Na trzecim miejscu w przytoczonym sondażu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą w sierpniu poparłoby 12 proc. badanych. To o 5 pkt. proc. mniej niż w czerwcu.

Poza podium znalazła się Lewica z 8 proc. wskazań (w czerwcu 9 proc.) i Konfederacja z 7 proc. poparcia (w czerwcu 8 proc.). Do Sejmu nie weszłaby natomiast PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 4 proc. badanych (o 3 proc. mniej niż w poprzednim sondażu). Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, frekwencja wyniosłaby - według IBRIS - 46 proc. (PAP)

Sondaż IBRiS. Polacy zabrali głos ws. przyjmowania uchodźców i migrantów

IBRiS przeprowadził też sondaż dotyczący przyjmowania uchodźców i migrantów. Blisko 55 proc. badanych uważa, że Polska nie powinna tego robić. Ponad 38 proc. respondentów opowiedziało się za ich wpuszczaniem.

Czy Polska powinna wpuszczać migrantów i uchodźców - na tak postawione pytanie 33,8 proc. badanych odpowiedziało "raczej nie powinna", a "zdecydowanie nie powinna" - 21,1 proc.

30,9 proc. respondentów uznała, że Polska "raczej powinna" wpuszczać te osoby, "zdecydowanie powinna" - było zdania 7,4 proc. pytanych. Blisko 7 proc. ankietowanych nie było w stanie wyrazić swojej opinii w tej kwestii.

Ankietowanym zadano też pytanie dotyczące budowania muru na polsko-białoruskiej granicy. "Opinie o murze granicznym są podzielone, z niewielką przewagą poparcia dla idei budowy (47,4 proc.). Radykalne postawy mają mężczyźni (59 proc.), osoby z niższym wykształceniem oraz mieszkające na wsiach i w mniejszych miastach" - czytamy na Polsat News. 

MD

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka