Ks. Isakowicz-Zaleski o nadużyciach Kościele: Tuszować. Ukryć. Zapomnieć. Nie ujawnić

Ks. Isakowicz-Zaleski był gościem Sławomira Jastrzębowskiego.
Ks. Isakowicz-Zaleski był gościem Sławomira Jastrzębowskiego.
Ks. Isakowicz-Zaleski był gościem Sławomira Jastrzębowskiego. W programie "Jastrzębowski wyciska" opowiedział o tuszowaniu przez Kościół Katolicki przepadków nadużyć seksualnych. Odpowiedział też na pytanie, dlaczego młodzi ludzie odsuwają się do Kościoła.

"Tuszować. Ukryć. Zapomnieć. Nie ujawnić"

Prowadzący zapytał gościa o to, dlaczego Dominikanie do badania działalności ojca Pawła M. powołali komisję pod przewodnictwem osoby świeckiej, czyli Tomasza Terlikowskiego. 

"Wielogodzinne modlitwy, seanse bicia skórzanym pasem i okrutne gwałty. Taki obraz wyłania się z raportu komisji Tomasza Terlikowskiego, która została powołana do zbadania sprawy dominikanina Pawła M." – pisała o wynikach prac komisji wrocławska „Gazeta Wyborcza”.

Ks. Isakowicz-Zaleski stwierdził, że niezależnie od tego, czy problem dotyczy  lustracji czy homoseksualizmu czy molestowania, Kościół przybiera cały czas jeden mechanizm wypracowany jeszcze w czasach komunizmu czyli: Tuszować. Ukryć. Zapomnieć. Nie ujawnić.

- Przez 15 lat od śmierci Jana Pawła II nie doszło do zmiany tej sytuacji. Dominikanie chcieli zrobić to inaczej dlatego powerzyli te sprawę Terlikowskiemu - powiedział gość programu.

Zobacz cały program: "Jastrzębowski wyciska". Gościem ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Raport Jeana-Marca Sauvé

Gość Sławomira Jastrzębowskiego wspomniał też, że hierarchowie francuscy również powierzyli te sprawy osobom świeckim i są za to chwaleni. 

- Kościół francuski pokazał rozwiązanie - stwierdził ks. Isakowicz-Zaleski.  Chodzi o raport Jeana-Marca Sauvé, który ma być ogłoszony 5 października. 

Francuski episkopat postanowił zlecić przebadanie sprawy ludziom niezwiązanym z hierarchią, aby w ten sposób dać wyraźny sygnał, że Kościół w sposób jednoznaczny odcina się od wzmożonej fali nadużyć, która miała miejsce w drugiej połowie XX w. Na czele komisji stanął Jean-Marc Sauvé, jeden z najbardziej doświadczonych prawników we Francji. 

- Sam dobrał sobie współpracowników, episkopat przesłał mu wszystkie akta cofając się również do starych spraw osób juz nieżyjących. Przebadali ponad 1500 tys. przypadków i wszystkie środowiska chwalą francuski Kościół za takie posuniecie - powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.

Dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła?

Sprawa tuszowania nadużyć w Kościele przyczynia się tez do tego, że młodzi  ludzie osuwają się od tej instytucji.

- Odchodzą od Kościoła, bo jest w nim hipokryzja. Kościół jest teraz jak korporacja, a  mechanizmy tuszowania i zwierania szeregów wypracował sobie w czasach komunizmu, tuszowania. Tylko, ze urodziło się już pokolenie w Polsce, które nie zna komunizmu i traktuje Kościół jako instytucje, która głosi piękne idee, a robi coś zupełnie odwrotnego - powiedział Ks. Isakowicz-Zaleski.

Według niego jedynym rozwiązaniem jest radykalna zmiana na szczycie hierarchii kościelnej. 

Czytaj:

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka